Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Doceń jej piękno i zadbaj o przyrodę
Zieleń, czerwień, żółć i brąz sprawiają, że jesień to niezwykle barwna pora roku. Wielokolorowe liście są już nie tylko na drzewach, ale również pokrywają trawniki i runo leśne. W lasach trwa grzybobranie, a w parkach i skwerach można spotkać ludzi korzystających z ostatnich dni ciepła. Na terenach rekreacyjnych nietrudno jednak napotkać również na porozrzucane śmieci oraz dzikie wysypiska.
Polska przyroda w okresie jesiennym zachwyca szczególnie. Dotychczas zielone krajobrazy pokrywają się żółto-czerwono-brązową paletą barw, a kolorowe liście są zarówno w koronach drzew, jak i leżą na ziemi. Wśród nich dzieci szukają kasztanów, z których tworzą kreatywne kompozycje. Nieco starsi rozglądają się za grzybami. Szkoda że, oprócz darów natury łatwo znaleźć też porozrzucane puszki, butelki i plastikowe opakowania. Cały czas w lasach znajdują się również nielegalne, dzikie wysypiska. To powoduje, że jesienne aktywności bywają zakłócane przez przykre i groźne dla środowiska niespodzianki.
– Jesienią rozrzucane śmieci na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Nie oznacza to jednak, że problem znikł. W tym okresie szczególnie niebezpieczne jest szkło i metal, również dla ludzi. Szukając owoców lasu łatwo jest zranić się o ostrą krawędź takich materiałów. Skaleczyć mogą się też zwierzęta runa leśnego. Gdy korzystamy z tego, co daje nam przyroda – grzybów, a także owoców, warto się jej „odwdzięczyć”. Miłym gestem będzie zabranie ze sobą znalezionych odpadów. Pamiętajmy wtedy o zachowaniu środków ostrożności, takich jak odpowiednie rękawiczki i worek na śmieci – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
W lesie jak w odwiedzinach
Ludzie spędzający czas w lasach są tam gośćmi. Dlatego, nie tylko w okresie jesiennym, warto pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Jedną z zasad odpowiedzialnej turystyki, która wynika z poczucia troski o dobro wspólne i dziedzictwo naturalne, jest Leave No Trace, czyli nie pozostawiaj śladu. Ważne jest zatem, aby opuszczać odwiedzane miejsca w takim stanie, w jakim się je zastało. Przede wszystkim nie należy deptać i niszczyć okolicznej roślinności, a także nie wolno śmiecić. To również może zaszkodzić przyrodzie.
– Nie można być obojętnym na dziko porzucane śmieci, szczególnie w lasach i parkach. Groźne dla środowiska są zarówno plastik, jak i elektrośmieci. Zużyte urządzenia zawierają w sobie wiele szkodliwych substancji, na przykład freon, azbest, kadm czy rtęć. W skrajnych przypadkach pierwiastki te mogą doprowadzić do zatrucia roślin, zwierząt oraz ludzi. Dlatego artykuły domowe, z których przestajemy już korzystać, powinny być oddane w ręce wyspecjalizowanych podmiotów. W wielu gminach istnieją specjalne punkty, gdzie wygodnie przekażemy zbędne elektroodpady – zaznacza Felice Scoccimarro.
Odnalezienie na terenach zielonych elektrośmieci, takich jak urządzenia RTV i AGD, np. telewizory czy pralki, trzeba zgłosić odpowiednim służbom – straży miejskiej, gminnej lub policji. Te instytucje podejmą niezbędne działania, które doprowadzą do usunięcia niebezpiecznych obiektów ze wskazanego miejsca oraz ukarania sprawcy. Osoby zajmujące się tym procederem muszą mieć świadomość, że takie działania są zagrożone dotkliwymi karami. Potencjana grzywna może wynieść nawet 5000 zł.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.