Komunikaty PR

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Doceń jej piękno i zadbaj o przyrodę

2022-10-21  |  10:14
Biuro prasowe

Zieleń, czerwień, żółć i brąz sprawiają, że jesień to niezwykle barwna pora roku. Wielokolorowe liście są już nie tylko na drzewach, ale również pokrywają trawniki i runo leśne. W lasach trwa grzybobranie, a w parkach i skwerach można spotkać ludzi korzystających z ostatnich dni ciepła. Na terenach rekreacyjnych nietrudno jednak napotkać również na porozrzucane śmieci oraz dzikie wysypiska.

Polska przyroda w okresie jesiennym zachwyca szczególnie. Dotychczas zielone krajobrazy pokrywają się żółto-czerwono-brązową paletą barw, a kolorowe liście są zarówno w koronach drzew, jak i leżą na ziemi. Wśród nich dzieci szukają kasztanów, z których tworzą kreatywne kompozycje. Nieco starsi rozglądają się za grzybami. Szkoda że, oprócz darów natury łatwo znaleźć też porozrzucane puszki, butelki i plastikowe opakowania. Cały czas w lasach znajdują się również nielegalne, dzikie wysypiska. To powoduje, że jesienne aktywności bywają zakłócane przez przykre i groźne dla środowiska niespodzianki.

Jesienią rozrzucane śmieci na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Nie oznacza to jednak, że problem znikł. W tym okresie szczególnie niebezpieczne jest szkło i metal, również dla ludzi. Szukając owoców lasu łatwo jest zranić się o ostrą krawędź takich materiałów. Skaleczyć mogą się też zwierzęta runa leśnego. Gdy korzystamy z tego, co daje nam przyroda – grzybów, a także owoców, warto się jej „odwdzięczyć”. Miłym gestem będzie zabranie ze sobą znalezionych odpadów. Pamiętajmy wtedy o zachowaniu środków ostrożności, takich jak odpowiednie rękawiczki i worek na śmieci – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

W lesie jak w odwiedzinach

Ludzie spędzający czas w lasach są tam gośćmi. Dlatego, nie tylko w okresie jesiennym, warto pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Jedną z zasad odpowiedzialnej turystyki, która wynika z poczucia troski o dobro wspólne i dziedzictwo naturalne, jest Leave No Trace, czyli nie pozostawiaj śladu. Ważne jest zatem, aby opuszczać odwiedzane miejsca w takim stanie, w jakim się je zastało. Przede wszystkim nie należy deptać i niszczyć okolicznej roślinności, a także nie wolno śmiecić. To również może zaszkodzić przyrodzie.

Nie można być obojętnym na dziko porzucane śmieci, szczególnie w lasach i parkach. Groźne dla środowiska są zarówno plastik, jak i elektrośmieci. Zużyte urządzenia zawierają w sobie wiele szkodliwych substancji, na przykład freon, azbest, kadm czy rtęć. W skrajnych przypadkach pierwiastki te mogą doprowadzić do zatrucia roślin, zwierząt oraz ludzi. Dlatego artykuły domowe, z których przestajemy już korzystać, powinny być oddane w ręce wyspecjalizowanych podmiotów. W wielu gminach istnieją specjalne punkty, gdzie wygodnie przekażemy zbędne elektroodpady – zaznacza Felice Scoccimarro.

Odnalezienie na terenach zielonych elektrośmieci, takich jak urządzenia RTV i AGD, np. telewizory czy pralki, trzeba zgłosić odpowiednim służbom – straży miejskiej, gminnej lub policji. Te instytucje podejmą niezbędne działania, które doprowadzą do usunięcia niebezpiecznych obiektów ze wskazanego miejsca oraz ukarania sprawcy. Osoby zajmujące się tym procederem muszą mieć świadomość, że takie działania są zagrożone dotkliwymi karami. Potencjana grzywna może wynieść nawet 5000 zł.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart Biuro prasowe
2024-04-29 | 11:15

Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart

25 kwietnia br. ponownie swoje przestrzenie otworzyło Cook Story by Samsung, unikatowy punkt na kulinarnej mapie Warszawy. W Cook Story można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, jak
Styl życia Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy
2024-04-29 | 01:00

Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem jest najstarszą formą gotowania. Czas spędzany przy ognisku od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi
Styl życia Majówka od kuchni – jak smacznie i ekonomicznie zaplanować wolny czas
2024-04-29 | 01:00

Majówka od kuchni – jak smacznie i ekonomicznie zaplanować wolny czas

Kilkudniowy majowy urlop to długo wyczekiwany czas spotkań z przyjaciółmi i wyjazdów na łono natury, który trudno sobie wyobrazić bez pysznego jedzenia. Z drugiej strony,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.