Jesienne porządki – czas start! Przygotuj wnętrza i garderobę na zimę
Coraz dłuższe wieczory i znacznie niższe temperatury sprawiają, że częściej niż na wyjście z domu wybór pada na kanapę, film i ciepły koc. Jesień wcale jednak nie musi być nudna! To dobry moment na wprowadzenie przytulnych zmian w domu czy mieszkaniu, a także uzupełnienie garderoby i akcesoriów. Nowy obraz? A może nietuzinkowe zabawki dla dzieci? Albo roślina oczyszczająca powietrze? Nadchodzące wydarzenia w Centrum Praskim Koneser to nie tylko wiele kreatywnych inspiracji, ale także możliwość zdobycia unikatowych przedmiotów.
Chcesz coś zmienić w swoim mieszkaniu, ale brakuje Ci pomysłu? Nic straconego. Już w najbliższą niedzielę (23 października, godz. 11.00-17.00, Pasaż Konesera) w Centrum Praskim Koneser po raz pierwszy zagości Targowisko Sztuki Użytkowej. Znajdzie się tam wybór ceramiki, biżuterii, zabawek, ilustracji, lamp czy ubrań. A to wszystko stworzone przez kilkudziesięciu projektantów. Podczas wydarzenia (wstęp bezpłatny) można będzie bezpośrednio zakupić ich prace.
– Targowisko Sztuki Użytkowej to już drugi projekt twórców Targowiska Sztuki, realizowany w Centrum Praskim Koneser. Cyklicznie gościmy obiecujących artystów podczas kolejnych odsłon tego wydarzenia, a teraz dołączają do nich młodzi designerzy. To naturalne, zwłaszcza że nasze przestrzenie pełne są prężnie działających muzeów i galerii sztuki. Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój niezwykle utalentowanych twórców – mówi Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna projektu Centrum Praskie Koneser.
Kto przegapi pierwszą odsłonę Targowiska Sztuki Użytkowej – niech się nie martwi. Kolejna szansa już w weekend 26-27 listopada (godz. 11.00-17.00, w przestrzeni Warsztat w Pasażu Konesera). Tydzień wcześniej natomiast szansa na upiększenie wnętrz pracami artystów, którzy będą uczestniczyli w Targowisku Sztuki vol. 6 (19-20 listopada, godz. 11.00-17.00, również w przestrzeni Warsztat w Pasażu Konesera).
Zbliżająca się zima i coraz chłodniejsze dni to także dobry moment, by wyposażyć wnętrza w nowe rośliny. W czasie sezonu grzewczego – wpływającego niekorzystnie na jakość powietrza – warto zaopatrzyć się w domowe „zielone płuca” podczas Festiwalu Roślin (22 października, godz. 8.00-20.00, Filtracja i 23 października, godz. 10.00-18.00, Butelkownia). Skrzydłokwiat, dracena, sansewieria czy aloes to gatunki, które filtrują zanieczyszczenia. A do tego są bardzo efektowne!
A na deser kreatywne pomysły na odświeżenie swoich szaf, w lokalnym duchu. 30 października (niedziela) podczas Targów Polskiej Mody „Fashion In Warsaw – JESIEŃ!” w przestrzeni Filtracji (od godz. 11.00 do 18.00) będzie można znaleźć ubrania, dodatki, biżuterię i kosmetyki.
Więcej informacji o jesiennych wydarzeniach w Centrum Praskim Koneser na stronie internetowej koneser.eu.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill czy Setki Powodów, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery oraz Zwierz.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.