Już 8-9 września wielkie sprzątanie Warty! Dowiedz się jak dołączyć
Przepływają przez serca miast, niosąc ukojenie mieszkańcom oraz dając schronienie setkom gatunków ryb, zwierząt i rzadkich roślin. Mowa o rzekach, które ze względu na swoją wartość, zasługują, aby je chronić. Już w czwartek i piątek, 8-9 września, w ramach 29. Akcji Sprzątanie Świata – Polska, sieć Lidl wraz z partnerem – Fundacją Nasza Ziemia – oczyszczą brzegi Warty z zalegających śmieci. Organizatorzy zachęcają do udziału w akcji szkoły, seniorów, grupy hobbystyczne oraz wszystkich miłośników przyrody.
Rzeki to najsilniej zróżnicowany biologicznie ekosystem na naszej szerokości geograficznej. To również schronienie i miejsce do życia dla setek gatunków ryb, ssaków i rzadkich roślin. Jedną z nich jest Warta. Trzecia pod względem długości w Polsce, przepływająca przez aż pięć krain geograficznych, dwadzieścia jeden miast i ponad tysiąc wsi. Najbardziej kojarzona jest jednak z regionem Wielkopolski. W końcu sam Arkady Fiedler, podróżnik i pisarz z Poznania, poświęcał jej dużo uwagi w notatkach, nazywając ją nieskromnie „podfruwajką”.
To właśnie symbol Wielkopolski, Warta, będzie bohaterką akcji organizowanej 8-9 września przez Lidl Polska i Fundację Nasza Ziemia. Głównym celem inicjatywy „WARTA warta posprzątania” będzie usunięcie ze środowiska plastiku, który zalęgając w przestrzeni nie tylko wpływa na estetykę miasta, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla żyjących nad rzeką ptaków i zwierząt. Organizatorzy nie poprzestaną jednak na sprzątaniu – chcą edukować ludzi na temat wpływu plastiku na przyrodę oraz mobilizować ich do aktywnego dbania o czystość okolic rzeki.
- 8 i 9 września, dzięki firmie Lidl Polska, w ramach 29. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, wraz z Urzędem Miasta Poznania i Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, posprzątamy brzegi Warty. W tym roku łączymy się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” – te wyprodukowane przez człowieka, ale też te porzucone w naturze – w lasach, parkach czy nad brzegami rzek. Wynik tej akcji uwzględniony będzie w Raporcie, który jak co roku jest podsumowaniem ogólnopolskich wysiłków wszystkich wolontariuszy. Zatem serdecznie zapraszamy mieszkańców Poznania do wspólnego sprzątania i głośnego powiedzenia STOP śmieceniu w naturze – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska, którą od 1994 roku koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.
Idea "nieśmiecenia"
Plastikowe zanieczyszczenia stanowią coraz większy problem dla ludzi, zwierząt i środowiska, co pokazują dane Komisji Europejskiej. Według nich ponad 80 proc. odpadów zanieczyszczających morza i plaże – nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie – to tworzywa sztuczne.
Zgodnie z hasłem „myśl globalnie, działaj lokalnie”, w ramach akcji ekologicznej „WARTA warta posprzątania” Lidl bierze odpowiedzialność za plastik, który już znajduje się w środowisku naturalnym i który nie został poddany recyklingowi. Inicjatywa powstała jako część akcji „River Cleanup Collective” w ramach międzynarodowej strategii ograniczania plastiku Grupy Schwarz „REset Plastic”. Aby zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne, poza dalszym ograniczaniem plastiku, Lidl podjął się zastąpienia do 2025 roku wszystkich opakowań swoich produktów marek własnych tworzywami nadającymi się do recyklingu. Sieć wykorzystywać w nich będzie również średnio 25 proc. recyklatu.
- Rezygnujemy z plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, we wszystkich obszarach naszej działalności. Zdajemy sobie jednak sprawę, że działając tylko wewnątrz, nie rozwiążemy problemu, jakim jest rosnąca liczba zanieczyszczeń. Dlatego łączymy siły wraz z naszymi koleżankami i kolegami w innych państwach oraz podejmujemy działania na rzecz środowiska. W Polsce, ze względu na nasze historyczne i biznesowe powiązanie z Poznaniem, postanowiliśmy posprzątać brzegi Warty. Do udziału w akcji zaprosiliśmy też Fundację Nasza Ziemia, której działania śledzimy i szanujemy od lat. Wspólny projekt potrwa dwa dni i mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, wolontariuszy i Poznaniaków, zdołamy oczyścić z plastiku brzegi trzeciej największej rzeki w Polsce. Chcemy, aby nadal mogła ona zachwycać i pełnić swoją rolę jako schronienie dla setek gatunków ryb, zwierząt i roślin. Do udziału w akcji zapraszamy każdego, komu dobro środowiska leży na sercu: uczniów, seniorów, grupy hobbystyczne. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.
Lidl Polska i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do udziału w akcji „WARTA warta posprzątania” w poniższych punktach zbiórki:
Data: 08/09/2022
- Teren przy Parku Szelągowskim (godz. 10:00-14:30)
- Teren powyżej Mostu Lecha (godz. 11:00-15:30)
09/09/2022
- Teren przy Bramie Poznania (10:00-14:30)
Więcej informacji o akcji „WARTA warta posprzątania” można znaleźć na Facebooku: facebook.com/events/s/warta-warta-posprzatania-akcja/1521986691599646/ lub kimjestesmy.lidl.pl/zrownowazony-rozwoj/warta-warta-posprzatania.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.