KGW dzielą się ekopraktykami – darmowy ebook już dostępny!
Na stronie kampanii „Nasz klimat” został udostępniony darmowy e-book, który zawiera zbiór ekopraktyk od Kół Gospodyń Wiejskich. To efekt konkursu „W moim domu nic się nie marnuje”, do którego łącznie spłynęło ponad 400 zgłoszeń z 230 Kół z całej Polski.
Konkurs polegał na dzieleniu się domowymi praktykami, które mają realny wpływ na kondycję naszego środowiska. Wśród zgłoszeń często pojawiała się tematyka związana z oszczędzaniem wody i niemarnowaniem żywności. Uczestnicy dzielili się również swoimi patentami na tworzenie domowych dekoracji, np. ze zużytych rajstop czy zabawek dla dzieci z pozornie nikomu nieprzydatnych pustych puszek i kartonów, tym samym stosując upcykling
i ograniczając ilość produkowanych odpadów.
To, co dziś nazywamy zero waste, kiedyś kojarzone było ze zwykłą gospodarnością, a prym
w tej dziedzinie wiodły dobrze zorganizowane panie domu. Dlatego do udziału konkursie zostały zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich, które z ogromną chęcią zaangażowały się w zadanie. Działanie to odniosło ogromny sukces. Ponad 400 zgłoszeń pokazało nam, jak dużym autorytetem w kwestii ekologii są te organizacje. To ważne, by zasady panujące w polskich domach stały się źródłem inspiracji, a dzięki konkursowi aktywni członkowie Kół Gospodyń Wiejskich podzielili się swoją wiedzą z szerszym gronem odbiorców – podsumowuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.
To dzięki nim powstał „Domowy Poradnik Ekonawyków”, który jest już dostępny na stronie internetowej kampanii „Nasz klimat”. Ebook to zbiór wielu ciekawych ekoporad, który powstał na bazie zwycięskich i wyróżnionych zgłoszeń w konkursie „W moim domu nic się nie marnuje”. Są to sprawdzone rady i pomysły na życie bardziej eko, stosowane od lat w rodzinach laureatów. W dodatku wdrożenie ich we własnych domach nikomu nie sprawi kłopotu. Zatem – dlaczego by nie spróbować? Te proste codzienne czynności mają ogromne znaczenie w kwestii dbania o nasz wspólny klimat.
Zebrane ekopraktyki wcześniej zostały ocenione przez komisję konkursową, nie tylko pod względem zgodności treści pracy z tematyką konkursu. Uwagę zwracano również na oryginalność pomysłu, jego użyteczność, łatwość powszechnego zastosowania, innowacyjność, kreatywność i wpływ na ochronę środowiska. Każdy z nas może włączyć się w proekologiczne działania i stosować je w swoim domu.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.