Kiermasz Sztuki i Rękodzieła, czyli kopalnia jesiennych dodatków
Po raz kolejny w Blue City będzie można spotkać twórców, którzy zaprezentują swoje nowe prace na Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła trwającym od 25 do 28 października. Choć na Kiermaszu każdorazowo można zapoznać się z rękodziełem osób zajmujących się tak ceramiką, jak biżuterią czy ozdobami do domu, ta edycja upłynie pod znakiem oryginalnych dodatków do jesiennych stylizacji.
Jesieni trudno jak na razie się zdecydować - złota polska czy raczej mgliście brytyjska? Ostateczny werdykt będzie można podjąć pewnie dopiero w listopadzie. Na podobne kategorie, co jesienna aura dzielą się i jesienne stylizacje. Obok jesieniar - rozkochanych w brązie, bordo i musztardowym - mamy jeszcze miłośniczki klasycznej kolorystyki na chłodniejsze pory roku, które wybierają raczej czernie, beże i szarości.
Stylizację definiuje jednak znacznie więcej niż kolor ulubionego płaszcza. Diabeł tkwi bowiem w szczegółach, a ten ubierający się u Prady - w dodatkach. Mają one tę niezwykłą moc, że ten sam ciuch można założyć na trzy zupełnie różne okazje, ale i coś, co często podsuwają klientkom styliści. Jeśli nie wiesz, czy kupić porządną sukienkę czy pasek - kup to, co będziesz nosić częściej.
Z garderobą wierzchnią rzecz ma się zgoła inaczej - mało kto ma w szafie do wyboru pięć płaszczy na jesień. Kombinować można za to właśnie z dodatkami - czapkami, szalami, rękawiczkami, ale też torebkami czy kolczykami.
Pomijając fakt, że porządna czapka czy rękawiczki to znacznie mniejszy wydatek niż dobrej jakości płaszcz. Inna sprawa to fakt, że przy wyborze dodatków można postawić na rzeczy naprawdę unikatowe - tworzone w pojedynczych egzemplarzach przez doświadczonych rękodzielników i artystów.
Nie ma co spodziewać się produktów wysokiej jakości w przypadku żywienia zbiorowego, co innego w przypadku szefa kuchni, który podpisuje się imieniem i nazwiskiem pod menu. Podobnie jest z rzemieślnikami, którzy co do zasady nie korzystają z materiałów i surowców niskiej jakości. Dlatego na Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła nigdy nie brakuje wyrobów z wełny merynosów (merino), alpak a nawet jedwabiu.
Pierwszy ze wspomnianych materiałów powstaje z włosia żyjących w Nowej Zelandii merynosów - jest nie tylko hipoalergiczny, ultra lekki i przyjemny w dotyku, ale ma też rzadką właściwość: nie absorbuje zapachów. Oczywiście ma to pewne minusy, na przykład, gdy chcemy by nasz sweter pachniał ulubionymi perfumami. Z drugiej jednak strony niegroźny mu zapach smażeniny czy potu - tym bardziej, że merino ma właściwości bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii).
Wełna alpak, które z merynosami łączy to, że są zwierzętami wysokogórskimi, jest jedną z najwytrzymalszych - i to trzy razy bardziej od wełny owczej. Poza tym jest od niej pięciokrotnie cieplejsza i, podobnie jak merino, nie zawiera lanoliny, co czyni ją hipoalergiczną. Kolejną właściwością jest jej niezwykła higroskopijność. Wełna alpaki pochłania wilgoć aż do 30 proc. swojej wagi, zanim zacznie odparowywać. To z tego powodu jest tak ciepła - zatrzymywanie wilgoci zwiększa jej właściwości termoizolacyjne.
Kiermasz Sztuki i Rękodzieła to jednak znacznie więcej niż ciepłe czapki, a nawet niż jesienne dodatki. Tradycyjnie w Blue City goszczą też rzemieślnicy i artyści zajmujący się ceramiką, wyrobem biżuterii, dodatków do domu, czy wegańskich kosmetyków i świec. Wpadajcie, oglądajcie i się inspirujcie. Czekamy na was aż przez cztery dni - od środy 25 października do soboty 28 października w godzinach otwarcia centrum (10 - 22) na poziomie -1 przy fontannie.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.