Kolejne spacery po Pradze pełnej tajemnic już we wrześniu z Galerią Wileńską!
Na co dzień zamieszkuje ją ponad 60 tys. osób, a każdego dnia drugie tyle przejeżdża przez nią, kierując się do pracy czy szkoły. Praga-Północ to dzielnica o bogatej historii, której próżno szukać w popularnych przewodnikach turystycznych. Jej część można jednak poznać 9 lub 16 września, biorąc udział w kolejnych otwartych spacerach pod hasłem „Chodź na Pragę” organizowanych przez Galerię Wileńską.
– Praga-Północ od lat kojarzy się z artystycznymi kolektywami i bogatymi zbiorami sztuki z różnych okresów. Dobrze zachowana, zabytkowa infrastruktura miejska dopełnia wyjątkowy charakter tej części stolicy. Galeria Wileńska, która od 20 lat stanowi jej część, nie odcina się od korzeni tej historycznej dzielnicy. Wręcz przeciwnie – angażujemy się w działania mające na celu popularyzację tego unikatowego na skalę europejską wycinka Warszawy w oryginalnej formie. Ta współpraca to doskonały przykład perfekcyjnej integracji starej i nowej historii stolicy, okraszony komentarzami współczesnych artystów, aktywistów, a przede wszystkim osób, które całym sercem kochają Pragę-Północ – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej.
Z pieśnią na ustach – tajemnice muzycznej Pragi
Muzyka łączy pokolenia i łagodzi obyczaje. Wychodząc z tego założenia, na spacer odkrywający muzyczne sekrety Pragi-Północ zaprasza Jan Emil Młynarski – muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, który jest znany z popularyzacji polskiej muzyki z lat 1918–1949.
– Już trzeci raz mam przyjemność poprowadzić spacer po Pradze-Północ. Zapraszam wszystkich na przechadzkę z opowieścią o dawnej stolicy i warszawską piosenką. Przejdziemy się moimi ulubiony zakamarkami Starej i Nowej Pragi – mówi Jan Emil Młynarski.
W najnowszej edycji otwartego spaceru śladem praskiej historii opowie o tym, jak udało się zachować ciągłość kulturową tego wyjątkowego obszaru w obliczu tragicznej historii Warszawy w XX wieku. Trasa spaceru obejmuje kilka punktów, a w każdym z nich na zainteresowanych czeka muzyczna niespodzianka. Niezwykłej opowieści będą towarzyszyć artystyczne przerywniki pod postacią nowoczesnych aranżacji utworów przedwojennych pieśniarzy warszawskich w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego wraz z członkiem zespołu Warszawskie Combo Taneczne.
Historia praskiego przemysłu w pigułce
Podczas drugiego wrześniowego spaceru po Pradze-Północ można będzie poznać zupełnie inne oblicze tego fragmentu stolicy. Artyzm i miłość do szeroko rozumianej sztuki zastąpi pogawędka o przemysłowej historii Warszawy, której pozostałości można zaobserwować i dziś pod postacią charakterystycznych budynków z czerwonej cegły rozsianych po różnych częściach tej dzielnicy. Opowieść o ciężkiej pracy mieszkańców stolicy przedstawi Hanna Dzielińska, znana lepiej jako Hanka Warszawianka – dziennikarka i varsavianistka, która pasjonuje się historią sztuki i architektury, a na co dzień spełnia się jako twórczyni wyjątkowych gier miejskich oraz eventów.
Podczas spaceru ulicami Pragi-Północ opowie nie tylko o lokalnych fabrykach, których czas świetności przypada na okres od połowy XIX wieku aż po dwudziestolecie międzywojenne i czas okupacji. Dziennikarka odpowie również na pytania związane z codziennym życiem dzisiejszych mieszkańców stolicy, a nawet ze współczesną popkulturą, takie jak:
- Skąd się wzięły warszawskie słoiki?
- Co wazeliniarze robili na Stalowej?
- Jakie zakupy mógłby na Pradze zrobić… Batman?
Szczegółowy harmonogram „Chodź na Pragę”:
1. „Warto czasem skoczyć na Pragę. Pochodzić. Pośpiewać” – Jan Emil Młynarski
Czas i miejsce zbiórki: 9 września o 11.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej, start spaceru 12.00.
2. Od pucybuta do milionera – fabrykanckie opowieści (o przemyśle na Pradze) Hanki Warszawianki
Czas i miejsce zbiórki: 16 września o 14.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej, start spaceru 15.00.
Wrześniowe spacery stanowią kontynuację projektu, który jest organizowany przez Galerię Wileńską nieprzerwanie od 2020 roku. Tylko w tegorocznych edycjach, na które składają się 4 spotkania z okresu maj-czerwiec, wzięło udział ponad 200 osób zainteresowanych niezwykłą historią tej części Warszawy. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Jacka Jeżewskiego, burmistrza dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.