Komunikaty PR

Kolekcja Uniechowskich

2021-02-02  |  11:45
Biuro prasowe

Niezwykłe mieszkanie na poddaszu kryjące w sobie prawdziwe skarby i perły sztuki użytkowej i rzemiosła. Już 9 lutego wylicytować można będzie przedmioty z kolekcji Felicji i Antoniego Uniechowskich. Przez apartament kolekcjonerki i historyczki sztuki oraz znanego rysownika przewijały się latami najważniejsze osobowości i osobistości polskiej kultury, zostawiając za sobą ślady w postaci niezwykłych przedmiotów. 

Mahoniowy stół, francuski fotel i ona – Felicja Uniechowska. Jak wspomina Piotr Korduba, historyk sztuki, który odwiedział kolekcjonerkę w ostatnich latach jej życia, na ścianach znajdowały się fragmenty XVII-wiecznych gobelinów, skromna, ale XVIII-wieczna narożna szafka wypełniona fajansem, orientalny parawan i główny bohater tego pokoju – malowana na czerwono szafa stojącego zegara. Wszystkie te przedmioty zgromadzone zostały w jednym mieszkaniu na warszawskim Starym Mieście. Już od 29 stycznia stycznia oglądać je można będzie na wystawie przedaukcyjnej „Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”. 

Jak pisał wybitny artysta, przyjaciel rodziny – Franciszek Starowieyski – Antoni lubował się w rzeczach monumentalnych, Felicja natomiast w fajansach czy drobnych srebrach. „Całość ich zbiorów to piękny zestaw, najbardziej cywilizowana kolekcja z tych, które widziałem”. Felicja Uniechowska przywiązywała wagę nie tylko do postaci, które z przedmiotami się wiązały, ale też okolicznościami ich pozyskania. Wyciągała z pamięci niesamowite sytuacje, ludzi, adresy, z którymi w swych poszukiwaniach się stykała, a których aura dopełniała dzieje przedmiotów. Od lat 60. XX wieku prowadziła niezwykle popularną rubrykę „Moje hobby to mieszkanie” w czasopiśmie „Ty i ja”. Doradzała w nim, jak niebanalnie mieszkać i z pomysłem aranżować swoje cztery kąty.

Jednymi z najciekawszych obiektów są meble. To m.in. gdańska kanapa z przełomu XVII i XVIII wieku, wykonana z drewna bukowego i obita zieloną tapicerką. Wrażenie robi również angielski mahoniowy stół z końca XVIII wieku czy drewniane łóżko z niezwykle zdobnymi nóżkami w kształcie łabędzi. Całość dopełnia orientalny, stojący zegar z chińskimi malunkami. Na wystawie i aukcji zobaczyć można będzie również wyroby z Ćmielowa, porcelanowe naczynia i figurki, a także dzieła artystów takich jak Franciszek Starowieyski czy Nikifor. 9 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Z kolei w sobotę, 30 stycznia o godzinie 14 zapraszamy na spotkanie online z Piotrem Kordubą,  z którym rozmawiać będziemy o Felicji Uniechowskiej i zgromadzonej przez nią kolekcji. Profesor Piotr Korduba jest dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosła artystycznego i designu. Rozmowę oglądać można będzie na profilu DESA Unicum na Facebooku i na stronie internetowej.

https://www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa

 

Równolegle z wystawą „Moje hobby to mieszkanie” trwać będzie aukcja online „Obrazy niebanalne. Wycinanki i wyszywanki z kolekcji Felicji i Antoniego Uniechowskich”, na której wystawionych zostanie około 40 dekoracji wycinanych z papieru oraz wyszywanych na tkaninie. Popularne w XVIII i XIX wieku nietuzinkowe obrazki, przez lata gromadzone przez Felicję Uniechowską zdobiły jedno z pomieszczeń w mieszkaniu na warszawskim Starym Mieście. Aukcja wystartuje 22 stycznia i potrwa do 10 lutego.

Wystawa „Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”: 29 stycznia – 9 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”: 9 lutego 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/moje-hobby-to-mieszkanie-kolecja-antoniego-i-felicji-uniechowsk/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta Biuro prasowe
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania
Styl życia Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
2025-02-18 | 12:50

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów

Współczesne eventy to nie tylko okazja do spotkań, ale także istotny element strategii marketingowych i komunikacyjnych. Profesjonalna firma eventowa odgrywa kluczową rolę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.