Komunikaty PR

Komfort akustyczny na home office

2021-02-25  |  16:40
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

Przez wybuch pandemii, nową normalnością stała się praca zdalna z domu. Dla niektórych był to powód do radości, dla innych wręcz przeciwnie. Jednak można zgodzić się w jednej kwestii ー możliwość wykonywania zadań, nie opuszczając przytulnego mieszkania, jest dużą wygodą. Należy jednak zastanowić się, czy nasz pokój przystosowany jest do pracy, szczególnie pod względem akustyki.

 

Dom to nowe biuro

 

Nasze domy czy mieszkanie były miejscem, w którym o pracy raczej się nie myślało. Jednak nowa rzeczywistość sprawiła, że stół w jadalni stał się naszym nowym stanowiskiem. Dostosowanie warunków pracy w biurze tak, aby były one komfortowe, należy do zadań pracodawcy. Jednak w domu, ta odpowiedzialność spada na nas. Mimo że na co dzień czujemy się w mieszkaniu bardzo dobrze, może okazać się, że nie jest ono przystosowane do wykonywania obowiązków zawodowych. Na co zwrócić uwagę, jeśli działamy na home office? Wszystkie informacje przekazuje  stowarzyszenie Komfort Ciszy, we współpracy z Saint-Gobain, w raporcie „Polska w decybelach”.

 

Hałasy tu i tam

 

Przebywając w mieszkaniu, musimy przede wszystkim przeanalizować przestrzeń pod względem dźwięków. Na poziom hałasu wpływa wiele czynników, np. to czy mieszkamy przy ruchliwej ulicy, obok lotniska albo przy trakcji torów kolejowych. Przykładowo, na Osiedlu 1000-lecia w Katowicach, odnotowany średni poziom dźwięku wynosił aż 73 dB, wszystko przez ruch samochodowy na ul. Chorzowskiej. Z kolei hałas przy ul. Kisielewskiego w Gdańsku Wrzeszczu był prawie 2 razy niższy i wynosił jedynie 38,2 dB! 

Jak widać, samo położenie mieszkania ma ogromne znaczenie. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców dostępne są mapy akustyczne, dzięki którym można sprawdzić, czy dana dzielnica należy do cichych, czy głośnych.  Innym ważnym czynnikiem są okna. Hałas dobiegający z zewnątrz przez otwarte okno jest średnio o 23 dB wyższy niż gdyby było ono zamknięte. 

Kolejnym źródłem szkodliwego hałasu są np. rozmowy przechodniów pod oknem, czy też pokrzykiwanie dzieci wracających grupkami ze szkoły. Nie mamy wpływu na działania osób trzecich, ale możemy chronić się przed skutkami ich zachowań.

 

Ciche mieszkanie

 

Co w sytuacji, gdy decyzja o miejscu zamieszkania została już dawno podjęta, i narażeni będziemy na hałas generowany przez np. przejeżdżające autobusy? Na nasze home office należy wtedy wybrać pokój najbardziej oddalony od źródła dźwięku. W optymistycznej wersji jedna strona naszego mieszkania czy domu będzie trochę cichsza. Aby poprawić komfort akustyczny w naszym „nowym biurze”, warto pracować przy zamkniętym oknie, aby nie wpuszczać do środka więcej hałasu. Pocieszający jest fakt, że siedząc w domu, z góry jesteśmy narażeni na  niższy poziom dźwięku. Jak przekazuje raport: przez duże, szklane powierzchnie biurowe do pomieszczeń dociera więcej hałasu, niż przez zamknięte okna w domu. 

Biorąc pod uwagę fakt, że praca zdalna może zostać z nami na dłuższy czas, dobrą decyzją będzie również wymiana okien na te o wyższej izolacyjności akustycznej. Takie rozwiązanie znacząco polepszy komfort, nie tylko pracy z domu, ale także życia codziennego. Dodatkowo Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki “Komfort Ciszy” oferuje swoją ekspercką pomoc w analizie konstrukcji budynku i jego standardów akustycznych. 

 

Niezmienny komfort akustyczny 

 

Rok temu świat wywrócił się do góry nogami. Codzienna rutyna, jaką znaliśmy, została nam odebrana i wszystkie zajęcia trzeba było dostosować do nowych realiów. Jednak kiedy zmienia się wszystko dookoła, nie można zapominać o swoim zdrowiu. 

 

Aby dowiedzieć się, na jakie sytuacje należy uważać i co zmienić, aby żyć bardziej komfortowo, pobierz raport pod tym linkiem: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/


 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.