Komfort akustyczny na home office
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska@flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Przez wybuch pandemii, nową normalnością stała się praca zdalna z domu. Dla niektórych był to powód do radości, dla innych wręcz przeciwnie. Jednak można zgodzić się w jednej kwestii ー możliwość wykonywania zadań, nie opuszczając przytulnego mieszkania, jest dużą wygodą. Należy jednak zastanowić się, czy nasz pokój przystosowany jest do pracy, szczególnie pod względem akustyki.
Dom to nowe biuro
Nasze domy czy mieszkanie były miejscem, w którym o pracy raczej się nie myślało. Jednak nowa rzeczywistość sprawiła, że stół w jadalni stał się naszym nowym stanowiskiem. Dostosowanie warunków pracy w biurze tak, aby były one komfortowe, należy do zadań pracodawcy. Jednak w domu, ta odpowiedzialność spada na nas. Mimo że na co dzień czujemy się w mieszkaniu bardzo dobrze, może okazać się, że nie jest ono przystosowane do wykonywania obowiązków zawodowych. Na co zwrócić uwagę, jeśli działamy na home office? Wszystkie informacje przekazuje stowarzyszenie Komfort Ciszy, we współpracy z Saint-Gobain, w raporcie „Polska w decybelach”.
Hałasy tu i tam
Przebywając w mieszkaniu, musimy przede wszystkim przeanalizować przestrzeń pod względem dźwięków. Na poziom hałasu wpływa wiele czynników, np. to czy mieszkamy przy ruchliwej ulicy, obok lotniska albo przy trakcji torów kolejowych. Przykładowo, na Osiedlu 1000-lecia w Katowicach, odnotowany średni poziom dźwięku wynosił aż 73 dB, wszystko przez ruch samochodowy na ul. Chorzowskiej. Z kolei hałas przy ul. Kisielewskiego w Gdańsku Wrzeszczu był prawie 2 razy niższy i wynosił jedynie 38,2 dB!
Jak widać, samo położenie mieszkania ma ogromne znaczenie. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców dostępne są mapy akustyczne, dzięki którym można sprawdzić, czy dana dzielnica należy do cichych, czy głośnych. Innym ważnym czynnikiem są okna. Hałas dobiegający z zewnątrz przez otwarte okno jest średnio o 23 dB wyższy niż gdyby było ono zamknięte.
Kolejnym źródłem szkodliwego hałasu są np. rozmowy przechodniów pod oknem, czy też pokrzykiwanie dzieci wracających grupkami ze szkoły. Nie mamy wpływu na działania osób trzecich, ale możemy chronić się przed skutkami ich zachowań.
Ciche mieszkanie
Co w sytuacji, gdy decyzja o miejscu zamieszkania została już dawno podjęta, i narażeni będziemy na hałas generowany przez np. przejeżdżające autobusy? Na nasze home office należy wtedy wybrać pokój najbardziej oddalony od źródła dźwięku. W optymistycznej wersji jedna strona naszego mieszkania czy domu będzie trochę cichsza. Aby poprawić komfort akustyczny w naszym „nowym biurze”, warto pracować przy zamkniętym oknie, aby nie wpuszczać do środka więcej hałasu. Pocieszający jest fakt, że siedząc w domu, z góry jesteśmy narażeni na niższy poziom dźwięku. Jak przekazuje raport: przez duże, szklane powierzchnie biurowe do pomieszczeń dociera więcej hałasu, niż przez zamknięte okna w domu.
Biorąc pod uwagę fakt, że praca zdalna może zostać z nami na dłuższy czas, dobrą decyzją będzie również wymiana okien na te o wyższej izolacyjności akustycznej. Takie rozwiązanie znacząco polepszy komfort, nie tylko pracy z domu, ale także życia codziennego. Dodatkowo Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki “Komfort Ciszy” oferuje swoją ekspercką pomoc w analizie konstrukcji budynku i jego standardów akustycznych.
Niezmienny komfort akustyczny
Rok temu świat wywrócił się do góry nogami. Codzienna rutyna, jaką znaliśmy, została nam odebrana i wszystkie zajęcia trzeba było dostosować do nowych realiów. Jednak kiedy zmienia się wszystko dookoła, nie można zapominać o swoim zdrowiu.
Aby dowiedzieć się, na jakie sytuacje należy uważać i co zmienić, aby żyć bardziej komfortowo, pobierz raport pod tym linkiem: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.