Kross The Record. Marcin Korzonek i największe rowerowe wyzwanie
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Marcin Korzonek planuje wjechać rowerem na ponad 6000 metrów n. p. m. W styczniu rozpoczyna samotną wyprawę Kross The Record na terenie Chile, aby pobić rekord wysokości, jaką kiedykolwiek osiągnął rowerzysta bez żadnego wsparcia z zewnątrz.
6233 metrów – to wysokość, jaką uzyskał na jednośladzie Guido Kunze z Niemiec. Marcin Korzonek planuje pobić ten rekord. W Chile przejedzie między innymi przez słynną pustynię Atakama. Na rowerze chce pokonać ponad 2000 km, by ostatecznie pod wulkanem Ojos del Salado wjechać na ponad 6000 metrów. Wyprawa będzie trudna, tym bardziej że Korzonek zawsze podróżuje sam i nie korzysta z żadnego wsparcia zewnętrznego.
Samolotem dolecę do Santiago de Chile, skąd przejadę lokalnym transportem do Antofagasty. Tutaj rozpocznie się moja rowerowa podróż od dotknięcia kołem wody w morzu. Przez Calamę pojadę do Ollague, gdzie podejmę próbę wjechania na zbocza wulkanu Aucanquilcha oraz Ollague. Kolejnym celem będzie miasteczko San Pedro de Atacama i podjazd na wulkan Sairecabur. Tutaj odpocznę jeden dzień i ruszę na prawdopodobnie najtrudniejszy 600-kilometrowy przejazd przez pustynię Atakama pod wulkan Ojos Del Salado, gdzie spróbuję wjechać na rowerze na wysokość ponad 6000 metrów. Dziennie zamierzam średnio przejeżdżać ok. 50 km – mówi Marcin Korzonek, ambasador marki KROSS.
Podczas wyprawy będzie korzystać z seryjnego modelu KROSS Smooth Trail, w którym dokonał tylko kilku drobnych modyfikacji. Rower będzie zaopatrzony w opony o szerokości 3". To więcej niż w standardowym kole roweru górskiego (około 2"), ale mniej niż w olbrzymich balonach fatbike, gdzie do dyspozycji mamy aż 4,6". Szersze opony są ważne w walce z miękkim, wulkanicznym podłożem. W 2018 r. Korzonek, w ramach Kross The Himalaya, przemierzył indyjskie Himalaje, między innymi samodzielnie wjeżdżając na pięć przełęczy położonych ponad 5000 metrów n. p. m.
Korzonek podróżuje przez świat rowerem, unikając utartych szlaków. Przez 23 lata zorganizował 18 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i osiem pustyń na trzech kontynentach. Kross The Record potrwa do 8 marca.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.