Kross The Record. Marcin Korzonek i największe rowerowe wyzwanie
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Marcin Korzonek planuje wjechać rowerem na ponad 6000 metrów n. p. m. W styczniu rozpoczyna samotną wyprawę Kross The Record na terenie Chile, aby pobić rekord wysokości, jaką kiedykolwiek osiągnął rowerzysta bez żadnego wsparcia z zewnątrz.
6233 metrów – to wysokość, jaką uzyskał na jednośladzie Guido Kunze z Niemiec. Marcin Korzonek planuje pobić ten rekord. W Chile przejedzie między innymi przez słynną pustynię Atakama. Na rowerze chce pokonać ponad 2000 km, by ostatecznie pod wulkanem Ojos del Salado wjechać na ponad 6000 metrów. Wyprawa będzie trudna, tym bardziej że Korzonek zawsze podróżuje sam i nie korzysta z żadnego wsparcia zewnętrznego.
Samolotem dolecę do Santiago de Chile, skąd przejadę lokalnym transportem do Antofagasty. Tutaj rozpocznie się moja rowerowa podróż od dotknięcia kołem wody w morzu. Przez Calamę pojadę do Ollague, gdzie podejmę próbę wjechania na zbocza wulkanu Aucanquilcha oraz Ollague. Kolejnym celem będzie miasteczko San Pedro de Atacama i podjazd na wulkan Sairecabur. Tutaj odpocznę jeden dzień i ruszę na prawdopodobnie najtrudniejszy 600-kilometrowy przejazd przez pustynię Atakama pod wulkan Ojos Del Salado, gdzie spróbuję wjechać na rowerze na wysokość ponad 6000 metrów. Dziennie zamierzam średnio przejeżdżać ok. 50 km – mówi Marcin Korzonek, ambasador marki KROSS.
Podczas wyprawy będzie korzystać z seryjnego modelu KROSS Smooth Trail, w którym dokonał tylko kilku drobnych modyfikacji. Rower będzie zaopatrzony w opony o szerokości 3". To więcej niż w standardowym kole roweru górskiego (około 2"), ale mniej niż w olbrzymich balonach fatbike, gdzie do dyspozycji mamy aż 4,6". Szersze opony są ważne w walce z miękkim, wulkanicznym podłożem. W 2018 r. Korzonek, w ramach Kross The Himalaya, przemierzył indyjskie Himalaje, między innymi samodzielnie wjeżdżając na pięć przełęczy położonych ponad 5000 metrów n. p. m.
Korzonek podróżuje przez świat rowerem, unikając utartych szlaków. Przez 23 lata zorganizował 18 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i osiem pustyń na trzech kontynentach. Kross The Record potrwa do 8 marca.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.