Komunikaty PR

Kuchnia roślinna w sierpniu. Jak wykorzystać sezonowe warzywa?

2022-08-16  |  13:00
Biuro prasowe

Sierpień rozpieszcza nas wieloma sezonowymi warzywami, które w tym czasie osiągają pełnię dojrzałości i smaku. Produkty zebrane w tym okresie posiadają o wiele wyższe wartości odżywcze niż w pozostałych częściach roku. Bogate są w witaminy, minerały, błonnik, cynk, selen i wiele innych mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co więcej, kupując warzywa w sezonie, możemy liczyć także na ich niższą cenę, która podyktowana jest ich wysoką dostępnością. W sierpniu z warzyw najlepsze są: bakłażan, rzodkiewka, cukinia, brokuły, fasolka szparagowa, kalafior, botwinka, kukurydza, ogórek, papryka, pomidor, por, ziemniaki. Na które z nich warto szczególnie zwrócić uwagę w tym miesiącu?

Rzodkiewka

Rzodkiewka osiąga najlepszy smak właśnie w sierpniu. Warzywo to stanowi znakomite źródło antyoksydantów, siarki, witaminy C, K i witaminy B6. Zawiera także wapń, magnez i sód. Wbrew pozorom, poza czerwoną częścią korzeniową, spożywać można także liście i kiełki tej rośliny, które pod względem wartości odżywczych są o wiele bogatsze od korzenia. Rzodkiewka to świetny dodatek do kanapek, sałatek czy surówek. Z liści rzodkiewki można wykonać też domowe pesto, które idealnie komponuje się z bezmięsnymi daniami na bazie makaronu. Jak je wykonać?

Składniki:

  • pęczek liści rzodkiewki,

  • 5 łyżek pestek słonecznika,

  • 30 g parmezanu,

  • 100 ml oliwy z oliwek,

  • 1 ząbek czosnku,

  • łyżka soku z cytryny,

  • sól i pieprz.

Wykonanie: Liście rzodkiewki opłucz i osusz. Następnie włóż do kielicha blendera. Dodaj pozostałe składniki, czyli oliwę, pokrojony czosnek, pestki słonecznika, starty parmezan i przyprawy. Podawaj z ulubionym makaronem lub na kanapkach.

Cukinia i papryka

Kolejne sierpniowe warzywo – cukinia, zwana także kabaczkiem – należy do warzyw dyniowatych. Zawiera potas, żelazo, magnez, witaminy A, C, K, PP i B1 oraz beta-karoten. Skórka i kwiaty cukinii są jadalne. Jest ona niezwykle uniwersalnym warzywem i można przygotować z niej zarówno dania wytrawne, jak i słodkie. Świetnie sprawdza się jako dodatek do obiadu, a także jako danie główne.

Sierpniowa papryka jest z kolei wartościowym źródłem antyoksydantów, witaminy C, witaminy E, prowitaminy A, witaminy z grupy B oraz beta-karotenu. Świetnie smakuje jako dodatek do wielu letnich potraw. Z tych dwóch składników warto przygotować faszerowane cukinie z dodatkiem kaszanki — idealną propozycję na sierpniowy obiad, czy kolację. 

Składniki:

  • duża, podłużna cukinia,

  • opakowanie roślinnej kaszanki Planty,

  • 1 cebula,

  • 150 g sera żółtego,

  • 1 papryka czerwona,

  • 2 ząbki czosnku,

  • łyżka oleju,

  • 2 garście startej mozzarelli,

  • sól i pieprz.

Wykonanie: Cukinie przekrój na pół i wydrąż miąższ, aby uzyskać kształt łódki. Cebulę oraz paprykę pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę, paprykę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Kaszankę wyjmij z powłoki, dodaj na patelnię i smaż jeszcze 2–3 minuty. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Farsz odstaw do przestygnięcia. Wydrążone cukinie posyp solą i pieprzem, następnie nałóż przestudzony farsz. Wierzch posyp startą mozzarellą oraz serem żółtym i wstaw do piekarnika na ok. 30 minut. Faszerowane cukinie podawaj na ciepło. 

Bakłażan i ogórek 

Bakłażan, zwany także oberżyną czy gruszką miłości, to fioletowe warzywo o sprężystej skórce i miąższu, który jest znakomitym dodatkiem do wielu dań. Bakłażany pomagają utrzymywać cholesterol we krwi na pożądanym poziomie z uwagi na wysoką zawartość błonnika. Zawierają małą liczbę kalorii, dlatego polecane są też osobom na dietach redukcyjnych. Warzywa te słyną jednak najbardziej ze swojego oryginalnego smaku. Sierpień obfituje także w najlepsze, soczyste i pełne smaku ogórki gruntowe. Warzywo to kryje w sobie również wiele minerałów, m.in. potas, fosfor, wapń, magnez i sód. Ogórki oraz bakłażany świetnie komponują się w sałatkach. Poszukującym nowych smaków polecamy nasz przepis na letnią, bezmięsną sałatkę

Składniki: 

  • 1 puszka cieciorki,

  • 1 bakłażan, 

  • 1 ząbek czosnku,

  • 1 cebula czerwona,

  • 1 opakowanie gyrosa roślinnego Planty,

  • sok z ½ limonki,

  • garść rukoli,

  • 1 ogórek,

  • 1 batat,

  • 1 łyżeczka słodkiej papryki,

  • 1 łyżeczka papryki ostrej,

  • 3 łyżki oliwy,

  • sól i pieprz,

  • dowolne pieczywo.

Wykonanie: Bakłażana oraz batata pokrój w plastry. Przygotuj marynatę z 2 łyżek oliwy, przypraw, soli i pieprzu. Otocz bakłażana marynatą, a batata posól. Warzywa wstaw do piekarnika na 10 minut i piecz w 180 stopniach. Do miski przełóż cieciorkę, pokrojoną w piórka cebulę, pokrojonego w plastry świeżego ogórka. Na rozgrzanej patelni podsmaż roślinnego gyrosa, odstaw do przestudzenia. Do składników w misce dodaj gyrosa, upieczonego batata oraz bakłażan. Dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, sok z limonki, sól, pieprz i łyżkę oliwy. Całość posyp świeżą rukolą. Podawaj z pieczywem. 

Mamy nadzieję, że w sierpniu nie zabraknie Wam pomysłów na wykorzystanie sezonowych skarbów natury. Warto szczególnie w tym miesiącu zwrócić uwagę na świeże, pełne smaku i witamin warzywa, ponieważ lato powoli zbliża się ku końcowi. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.