Kwiaty za elektrograty
Między 23 a 25 września 2021 odbędzie się jesienna edycja akcji „Kwiaty za elektrograty” w Castoramie. W jej ramach wszystkie sklepy tej sieci będą zbierać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, wymieniając go na sadzonki wrzosów.
Celem akcji „Kwiaty za elektrograty” jest zmniejszenie ilości niebezpiecznych odpadów wyrzucanych do zbiorników komunalnych poprzez zwiększenie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podczas akcji wszystkie sklepy Castoramy i Brico Depot zbierają zużyty sprzęt domowy, w zamian rozdają sadzonki pięknych wrzosów. Każda osoba oddająca sprzęt otrzyma do 10 sadzonek. Liczba otrzymanych kwiatów zależeć będzie od liczby i wielkości przyniesionych odpadów.
Segregacja elektrośmieci
Istotnym elementem akcji jest edukacja o niebezpieczeństwie powstającym podczas niepoprawnej utylizacji zużytego sprzętu. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń Castorama Polska zachęca do odpowiedzialnego podejścia i segregowania odpadów niebezpiecznych.
Niewłaściwie wyrzucone elektrośmieci mogą poważnie zanieczyścić środowisko i wywołać ciężkie choroby u osób mających styczność z rozkładającymi się urządzeniami. Sprzęt elektroniczny zawiera trujące substancje, które mogą być wysoce szkodliwe dla środowiska, zwierząt i ludzi. Utylizacja elektroodpadów polega na oddzieleniu niebezpiecznych substancji i przetworzeniu elementów nadających się do recyklingu.
Poprzednia edycja
Podczas wiosennej akcji odbywającej się w marcu udało się zebrać blisko 300 ton zużytego sprzętu. Jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę to, że ze względu na wprowadzane wtedy covidowe restrykcje, akcja odbywała się tylko jednego dnia – w piątek.
Na jesienny finał tegorocznej akcji przygotowano aż 450 000 sadzonek. Podczas trzech dni trwania akcji Castorama planuje zebrać jeszcze więcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego niż rok temu . Zgromadzony sprzęt Castorama przekaże odpowiednim organizacjom zajmującym się odzyskiwaniem, recyklingiem komponentów i utylizacją niebezpiecznych części. Jak co roku partnerem akcji jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AuraEko, współpracująca z firmą przetwarzającą zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny - MB Recycling.
Zieleń za elektrograty
W tym roku równolegle do akcji „Kwiaty za elektrograty” odbywać się będzie także inicjatywa „Zieleń za elektrograty”, w ramach której Castorama Polska ufunduje zieloną przestrzeń zaprojektowaną w duchu bioróżnorodności. Nagrodzona zostanie lokalna społeczność miejscowości, na terenie której znajduje się sklep, któremu uda się zebrać największą ilość elektrośmieci. Castorama przeznaczy aż 25 tysięcy złotych na odnowę wspólnie wybranej z lokalną społecznością ogólnodostępnej przestrzeni zielonej. Realizacja projektu obędzie się we współpracy ze zwycięskim sklepem i lokalnym samorządem.
Zapraszamy do oddania w Castoramie elektrośmieci i odebrania sadzonek wrzosów.
Informacje o spółce Castorama:
Castorama Polska Sp. z o.o. jest najpopularniejszą sieć sklepów z artykułami budowlanymi i do wykończenia wnętrz (DIY) w Polsce. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie sieć Castorama prowadzi sprzedaż w 88 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 13 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.