Lato Konesera nie zwalnia tempa. Sierpień na Pradze pod znakiem rozrywki i kultu
Spektakle teatralne, seanse filmowe, warsztaty kreatywne i wystawy. Druga połowa wakacji w Centrum Praskim Koneser to moc atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.
Sierpniowe dni w Centrum Praskim Koneser to mnóstwo propozycji dla najmłodszych. Sobotnie popołudnia nieustannie są szansą na zobaczenie w akcji prawdziwych mistrzów sztuki cyrkowej i iluzji w ramach Letniej Akademii Magii i Ściemy (wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy na akademia.magii.i.sciemy@gmail.com):
- „Po drugiej stronie lustra” – m.in. warsztaty hula-hoop i klaunady (31 lipca, godz. 13.00-16.00);
- „Praga płonie” – m.in. pokazy połykania ognia, płonących lin oraz... balonów (7 sierpnia, godz. 13.00-15.50);
- „Iluzja artystyczna” – m.in. warsztaty diabolo (14 sierpnia, godz. 13.00-15.50);
- „Romantyczny dzień magiczny” – pokazy akrobatyczne, warsztaty taneczno-ruchowe (21 sierpnia, od godz. 13.00);
- „Lemowe drogi” – warsztaty i pokazy iluzjonistyczno-cyrkowe (28 sierpnia, godz. 13.00-15.50).
Równie doskonale prezentuje się repertuar niedzielnych wydarzeń. Do końca wakacji odbędą się jeszcze cztery bezpłatne spotkania z cyklu Małej Letniej Akademii Teatralnej. To „Teatr Kamishibai” Małego Teatru Ilustracji (1 sierpnia, godz. 12.00), a także „Alibajda” (8 sierpnia, godz. 12.00) i „Bajki na pomoc” (15 sierpnia, godz. 12.00) Laboratorium Opowieści „I co było dalej” oraz „Ssaki, ptaki, teatralne draki” – warsztat Teatru Guliwer (22 sierpnia, godz. 13.00). A to nie koniec atrakcji dla najmłodszych. We wtorki (godz. 16.30-18.30) odbywają się cykliczne warsztaty artystyczne przygotowane przez Dom ze Sztuką, Galerię Michała Torzeckiego i Art Sułek Space (bezpłatne, obowiązują zapisy). Przez cały czas dostępne są cieszące się niesłabnącą popularnością gigagry.
Dorośli nie będą się nudzić
W sierpniu, aż do 5 września, zwiedzać można dwie ekspozycje organizowane na terenie Centrum Praskiego Koneser. To największa wystawa czasowa malarstwa wybitnego Zdzisława Beksińskiego „Beksiński w Warszawie” i jedyny w Polsce przegląd twórczości ikony street artu – Banksy’ego („The Art of Banksy. Without Limits”). Temu pierwszemu wydarzeniu, w niedzielę (8 sierpnia, godz. 19.00), towarzyszyć będzie spotkanie „Beksiński: Przyjaciele i znajomi”, w którym wezmą udział Elżbieta Dzikowska, Andrzej Pągowski, Michał Glinicki i Tadeusz Nyczek (wstęp wolny). Oprócz tego, spacerując po placu Konesera warto zwrócić uwagę na efektowne prace powstałe w ramach Urban Art Area, a także nabyć nietuzinkowe dzieła w Urban Art Concept Store. Ciekawą propozycję stanowi też wystawa „Cały ten Zgiełk”, podczas której prezentowana jest kolekcja Jurka Owsiaka. Czwartki to z kolei niezmiennie koncerty muzyki klasycznej, prowadzone przez cenionego muzykologa, Jana Popisa.
Druga połowa Lata Konesera minie również pod znakiem Kina PoWarszawsku. 6 sierpnia (piątek, godz. godz. 18.00-21.00) przy okazji wyświetlania filmu Andrzeja Wajdy „Niewinni Czarodzieje” Łukasz Ostoja-Kasprzycki i Wojciech Friedmann opowiedzą o gastronomii i klubach dawnej Warszawy. Tydzień później (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00) na placu Konesera będzie można zobaczyć inny kultowy obraz, czyli „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” i dowiedzieć się co nieco o przestępczości w stolicy lat minionych. Nie lada gratka czeka także na wielbicieli komedii. 12 sierpnia (godz. 20.30) w Centrum Praskim Koneser odbędzie się Before przed Polskim Festiwalem Stand-upu. Wystąpi Cienqi Stand-up, Mike Topolski i zaproszeni goście (wstęp wolny).
A na deser coś dla dorosłych i dla dzieci – bezpłatne, plenerowe spektakle Och-Teatru i Teatru Polonia: „Flamenco namiętnie” (17 sierpnia, wtorek, godz. 18.00), „Czerwony kapturek” (20 sierpnia, piątek, godz. 18.00); i 2 000 000 kroków” (24 sierpnia, wtorek, godz. 18.00).
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.