Lato Konesera nie zwalnia tempa. Sierpień na Pradze pod znakiem rozrywki i kultu
Spektakle teatralne, seanse filmowe, warsztaty kreatywne i wystawy. Druga połowa wakacji w Centrum Praskim Koneser to moc atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.
Sierpniowe dni w Centrum Praskim Koneser to mnóstwo propozycji dla najmłodszych. Sobotnie popołudnia nieustannie są szansą na zobaczenie w akcji prawdziwych mistrzów sztuki cyrkowej i iluzji w ramach Letniej Akademii Magii i Ściemy (wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy na akademia.magii.i.sciemy@gmail.com):
- „Po drugiej stronie lustra” – m.in. warsztaty hula-hoop i klaunady (31 lipca, godz. 13.00-16.00);
- „Praga płonie” – m.in. pokazy połykania ognia, płonących lin oraz... balonów (7 sierpnia, godz. 13.00-15.50);
- „Iluzja artystyczna” – m.in. warsztaty diabolo (14 sierpnia, godz. 13.00-15.50);
- „Romantyczny dzień magiczny” – pokazy akrobatyczne, warsztaty taneczno-ruchowe (21 sierpnia, od godz. 13.00);
- „Lemowe drogi” – warsztaty i pokazy iluzjonistyczno-cyrkowe (28 sierpnia, godz. 13.00-15.50).
Równie doskonale prezentuje się repertuar niedzielnych wydarzeń. Do końca wakacji odbędą się jeszcze cztery bezpłatne spotkania z cyklu Małej Letniej Akademii Teatralnej. To „Teatr Kamishibai” Małego Teatru Ilustracji (1 sierpnia, godz. 12.00), a także „Alibajda” (8 sierpnia, godz. 12.00) i „Bajki na pomoc” (15 sierpnia, godz. 12.00) Laboratorium Opowieści „I co było dalej” oraz „Ssaki, ptaki, teatralne draki” – warsztat Teatru Guliwer (22 sierpnia, godz. 13.00). A to nie koniec atrakcji dla najmłodszych. We wtorki (godz. 16.30-18.30) odbywają się cykliczne warsztaty artystyczne przygotowane przez Dom ze Sztuką, Galerię Michała Torzeckiego i Art Sułek Space (bezpłatne, obowiązują zapisy). Przez cały czas dostępne są cieszące się niesłabnącą popularnością gigagry.
Dorośli nie będą się nudzić
W sierpniu, aż do 5 września, zwiedzać można dwie ekspozycje organizowane na terenie Centrum Praskiego Koneser. To największa wystawa czasowa malarstwa wybitnego Zdzisława Beksińskiego „Beksiński w Warszawie” i jedyny w Polsce przegląd twórczości ikony street artu – Banksy’ego („The Art of Banksy. Without Limits”). Temu pierwszemu wydarzeniu, w niedzielę (8 sierpnia, godz. 19.00), towarzyszyć będzie spotkanie „Beksiński: Przyjaciele i znajomi”, w którym wezmą udział Elżbieta Dzikowska, Andrzej Pągowski, Michał Glinicki i Tadeusz Nyczek (wstęp wolny). Oprócz tego, spacerując po placu Konesera warto zwrócić uwagę na efektowne prace powstałe w ramach Urban Art Area, a także nabyć nietuzinkowe dzieła w Urban Art Concept Store. Ciekawą propozycję stanowi też wystawa „Cały ten Zgiełk”, podczas której prezentowana jest kolekcja Jurka Owsiaka. Czwartki to z kolei niezmiennie koncerty muzyki klasycznej, prowadzone przez cenionego muzykologa, Jana Popisa.
Druga połowa Lata Konesera minie również pod znakiem Kina PoWarszawsku. 6 sierpnia (piątek, godz. godz. 18.00-21.00) przy okazji wyświetlania filmu Andrzeja Wajdy „Niewinni Czarodzieje” Łukasz Ostoja-Kasprzycki i Wojciech Friedmann opowiedzą o gastronomii i klubach dawnej Warszawy. Tydzień później (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00) na placu Konesera będzie można zobaczyć inny kultowy obraz, czyli „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” i dowiedzieć się co nieco o przestępczości w stolicy lat minionych. Nie lada gratka czeka także na wielbicieli komedii. 12 sierpnia (godz. 20.30) w Centrum Praskim Koneser odbędzie się Before przed Polskim Festiwalem Stand-upu. Wystąpi Cienqi Stand-up, Mike Topolski i zaproszeni goście (wstęp wolny).
A na deser coś dla dorosłych i dla dzieci – bezpłatne, plenerowe spektakle Och-Teatru i Teatru Polonia: „Flamenco namiętnie” (17 sierpnia, wtorek, godz. 18.00), „Czerwony kapturek” (20 sierpnia, piątek, godz. 18.00); i 2 000 000 kroków” (24 sierpnia, wtorek, godz. 18.00).
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.