Laureaci IX edycji Ambasadora Wschodu
Sekretariat Konkursu Ambasador Wschodu
ul Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
media|ambasadorwschodu.pl| |media|ambasadorwschodu.pl
609900492
www.ambasadorwschodu.pl
Podczas uroczystej Gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim statuetki Ambasadorów Wschodu wręczono 7 laureatom w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej tegorocznych laureatów pochodzi lub jest związane z woj. podlaskim i podkarpackim.
W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu po raz dziewiąty doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniało 14 osób, przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych. Po raz pierwszy w tym roku Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę kandydatów nominowanych społecznie.
„Cieszę się, że w tym roku mogliśmy zapoznać się ze zgłoszeniami indywidualnymi. To dodatkowa wartość konkursu, która pozwala poszerzyć horyzonty i przekazać dalej światu informacje o ludziach i ich dokonaniach, poznać podmioty i działania, o których nie wiedzieliśmy dotychczas czy odkryć ciekawe projekty. I choć poziom i skala działania bywa różna, to z pewnością wśród tegorocznych nominatów dostrzegamy potencjał na Ambasadorów Wschodu w przyszłości. Obrady znów były długie, ale jak zwykle owocne. Mamy różne gusta, doświadczenia i wrażliwość, ale bierzemy pod uwagę każdy głos i na koniec zgadzamy się co do werdyktu. Wszyscy wyróżnieni zasłużyli więc na przyznane im tytuły, serdecznie im gratulujemy, a pozostałym nominowanym życzymy pomyślności w dalszym rozwoju i działalności” – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i Sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.
Najwięcej wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego i podkarpackiego - po trzy, a województwo lubelskie jedno. Po raz kolejny w dziedzinie społecznie odpowiedzialny przyznano tytuł zbiorowo. Ze względu na zaangażowanie wielu podmiotów i prywatnych osób w pomoc Ukrainie, Kapituła Konkursu postanowiła nie nagradzać i nie wymieniać żadnej konkretnej organizacji, firmy ani osób indywidualnych, ale docenić je wszystkie.
„Żyjemy w czasach pandemii, wojny, inflacji, kiedy odpowiedzialność społeczna nabiera wymiernego znaczenia. Konkurs Ambasador Wschodu jest inicjatywą, która wyróżnia tych, którzy potrafią działać, rozwijać swoje projekty i otoczenie oraz wspierać potrzebujących mimo tych okoliczności. To budujące. Mam nadzieję, że kolejne lata pokażą, że na wschodzie Polski wciąż mamy, kogo promować i być z tego dumni” – dodaje Daniel Parol.
Ambasadorzy Wschodu w edycji 2022:
Projekt – Arkadiusz Andrejkow za projekt "Cichy memoriał" (woj. podkarpackie)
Projekt (wyróżnienie) – Monika Trypuz za projekt "Atencja" (woj. lubelskie)
Turystyka – Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
Samorządność – Krzysztof Zapała, wójt Gminy Olszanica i Robert Petka, wice-wójt Gminy
Olszanica (woj. podkarpackie)
Przedsiębiorczość – Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
Społecznie odpowiedzialny – wszystkie osoby, organizacje, firmy i instytucje zaangażowane w pomoc Ukrainie
Kultura i sztuka – Karolina Cicha (woj. podlaskie)
Marka – ML System (woj. podkarpackie)
Nagroda specjalna – Andrzej Bieńkowski
Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – Andrzej Stasiuk
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki Nagrody Wschodniej Polski sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Barbara Wachowicz, prof. Stanisław Baj, prof. Leon Tarasewicz, Ewa Dados, Krzysztof Czyżewski, prof. Andrzej Strumiłło, dr Paweł Grabowski, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, prof. Iwona Hoffman, prof. Konrad Rejdak i wiele znamienitych osobistości oraz instytucji czy projektów.
Więcej informacji na: http://ambasadorwschodu.pl

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.