Laureaci IX edycji Ambasadora Wschodu
Sekretariat Konkursu Ambasador Wschodu
ul Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
media|ambasadorwschodu.pl| |media|ambasadorwschodu.pl
609900492
www.ambasadorwschodu.pl
Podczas uroczystej Gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim statuetki Ambasadorów Wschodu wręczono 7 laureatom w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej tegorocznych laureatów pochodzi lub jest związane z woj. podlaskim i podkarpackim.
W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu po raz dziewiąty doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniało 14 osób, przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych. Po raz pierwszy w tym roku Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę kandydatów nominowanych społecznie.
„Cieszę się, że w tym roku mogliśmy zapoznać się ze zgłoszeniami indywidualnymi. To dodatkowa wartość konkursu, która pozwala poszerzyć horyzonty i przekazać dalej światu informacje o ludziach i ich dokonaniach, poznać podmioty i działania, o których nie wiedzieliśmy dotychczas czy odkryć ciekawe projekty. I choć poziom i skala działania bywa różna, to z pewnością wśród tegorocznych nominatów dostrzegamy potencjał na Ambasadorów Wschodu w przyszłości. Obrady znów były długie, ale jak zwykle owocne. Mamy różne gusta, doświadczenia i wrażliwość, ale bierzemy pod uwagę każdy głos i na koniec zgadzamy się co do werdyktu. Wszyscy wyróżnieni zasłużyli więc na przyznane im tytuły, serdecznie im gratulujemy, a pozostałym nominowanym życzymy pomyślności w dalszym rozwoju i działalności” – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i Sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.
Najwięcej wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego i podkarpackiego - po trzy, a województwo lubelskie jedno. Po raz kolejny w dziedzinie społecznie odpowiedzialny przyznano tytuł zbiorowo. Ze względu na zaangażowanie wielu podmiotów i prywatnych osób w pomoc Ukrainie, Kapituła Konkursu postanowiła nie nagradzać i nie wymieniać żadnej konkretnej organizacji, firmy ani osób indywidualnych, ale docenić je wszystkie.
„Żyjemy w czasach pandemii, wojny, inflacji, kiedy odpowiedzialność społeczna nabiera wymiernego znaczenia. Konkurs Ambasador Wschodu jest inicjatywą, która wyróżnia tych, którzy potrafią działać, rozwijać swoje projekty i otoczenie oraz wspierać potrzebujących mimo tych okoliczności. To budujące. Mam nadzieję, że kolejne lata pokażą, że na wschodzie Polski wciąż mamy, kogo promować i być z tego dumni” – dodaje Daniel Parol.
Ambasadorzy Wschodu w edycji 2022:
Projekt – Arkadiusz Andrejkow za projekt "Cichy memoriał" (woj. podkarpackie)
Projekt (wyróżnienie) – Monika Trypuz za projekt "Atencja" (woj. lubelskie)
Turystyka – Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
Samorządność – Krzysztof Zapała, wójt Gminy Olszanica i Robert Petka, wice-wójt Gminy
Olszanica (woj. podkarpackie)
Przedsiębiorczość – Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
Społecznie odpowiedzialny – wszystkie osoby, organizacje, firmy i instytucje zaangażowane w pomoc Ukrainie
Kultura i sztuka – Karolina Cicha (woj. podlaskie)
Marka – ML System (woj. podkarpackie)
Nagroda specjalna – Andrzej Bieńkowski
Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – Andrzej Stasiuk
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki Nagrody Wschodniej Polski sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Barbara Wachowicz, prof. Stanisław Baj, prof. Leon Tarasewicz, Ewa Dados, Krzysztof Czyżewski, prof. Andrzej Strumiłło, dr Paweł Grabowski, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, prof. Iwona Hoffman, prof. Konrad Rejdak i wiele znamienitych osobistości oraz instytucji czy projektów.
Więcej informacji na: http://ambasadorwschodu.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.