Lęk przed samotnością w Święta. Jak wesprzeć mentalnie naszych seniorów?
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Święta to prawdopodobnie jeden z najbardziej radosnych okresów w roku. Planujemy wyjazdy, kupujemy prezenty, nie możemy doczekać się Pierwszej Gwiazdki - cały ten zimowy klimat po prostu sprawia nam radość. Warto jednak na chwilę się zatrzymać i rozejrzeć, czy wokół nas ktoś nie potrzebuje wsparcia. Wielu seniorów obawia się Świąt ze względu na strach przed samotnością. Uczucie odizolowania potrafi być wtedy szczególnie dotkliwe.
Niestety, samotność w tłumie jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Czasem seniorzy po prostu ukrywają swój lęk, bo według nich, „nie chcą stwarzać problemu”. Starsza osoba nie zawsze da po sobie poznać, że czuje się wykluczona. Może na przykład uśmiechać się podczas wizyty bliskich, a gdy już wyjadą, odczuwać smutek, niepokój.
Jeśli nasz senior jest schorowany, to często powodem lęku, który odczuwa, jest myśl, że to mogą być ostatnie, rodzinne Święta. Kluczem do zapewnienia komfortu naszym seniorom jest zatem rozmowa. Szczery dialog, podobnie jak magia Świąt, potrafi zdziałać cuda…
Po pierwsze…dobra relacja z seniorem
O bliskie relacje z naszymi seniorami warto dbać nie tylko przed Świętami, ale przez cały rok. Małe gesty często kształtują naszą relację ze starszą osobą - czy ktoś zadzwonił/odwiedził w urodziny, czy pytał jak minął dzień, czy był po prostu obok i wspierał (nawet na odległość). Wtedy senior wie, że jest dla kogoś ważny, czuje się potrzebny, może zaufać, że, nawet będąc daleko od rodziny, może liczyć na jej pomoc. To wspaniałe, jak wiele może zmienić rozmowa. Odważę się powiedzieć, że ważne jest to, czy mamy dobre relacje w ciągu całego życia. To procentuje w Święta. Nie jest to oczywiście regułą, ale faktycznie taki ciągły kontakt skutkuje polepszeniem relacji, co znacznie wpływa na stan psychiczny seniora - mówi Agata Strzałka, opiekunka osób starszych z firmy Bravecare.
Po drugie…aktywizacja seniora
Przesiadywanie w domu z włączonym telewizorem i…to właściwie wszystko - tak niestety wygląda codzienność wielu seniorów. Każdy dzień wydaje się taki sam. Brak aktywności i kontaktu chociażby z rówieśnikami, szybko prowadzi do poczucia izolacji.
Niestety życie pisze różne scenariusze i może się zdarzyć, że dane Święta senior będzie musiał spędzić sam. Warto jednak zaznaczyć, że bycie w pojedynkę nie musi oznaczać samotności. Jeśli nie mamy możliwości spotkać się z najbliższymi, warto zaproponować seniorom miejsca, w których są po prostu inni ludzie. Są okazyjne kolacje wigilijne, koła gospodyń, spotkania dla osób starszych - tak naprawdę można znaleźć je i w dużych miastach, i na wsiach. Oczywiście nie zastąpi nam to prawdziwych Świąt i nie wypełni całego czasu, który spędzilibyśmy z rodziną, ale chodzi o to, by nie być w te dni samemu - dodaje Agata Strzałka.
Po trzecie…nie bójmy się prosić o pomoc
Pomimo największych chęci, nie zawsze uda nam się być całą, wielopokoleniową rodziną na Święta. Niektórzy wolą po prostu wyjechać i spędzić je aktywnie w małym gronie. Jeśli nasz senior jest starszy i schorowany, warto poprosić o pomoc z zewnątrz. Mowa tu o profesjonalnym opiekunie, który zapewni towarzystwo i bezpieczeństwo podczas nieobecności rodziny. Najważniejsze, że senior będzie w swoim domu, czyli miejscu, które dobrze zna. O opiekunie warto pomyśleć nie tylko w kontekście Świąt, ale jako pomyśle na wsparcie ostatnich lat seniora. W świątecznych dniach z pewnością znajdą się chętni na podjęcie się tej roli, spędzenie czasu z seniorem – może to byłby pretekst do zapewnienia opiekuna na stałe - wyjaśnia Agata Strzałka.
Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom. Więcej informacji: www.bravecare.pl
Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, Agencja Face it – k.grygielska@agencjafaceit.pl; 601 369 597
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.