Liczy się każda kropla. Magnolia Park wznawia akcję krwiodawstwa
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Już 6 czerwca można oddać krew pod Magnolia Park, by uzupełnić bank centrum krwiodawstwa we Wrocławiu. Organizatorzy zapewniają w pełni bezpieczne warunki. To pierwsza z pięciu zaplanowanych zbiórek.
Magnolia Park przez cały okres trwania epidemii pomaga potrzebującym. Teraz organizuje zbiórkę krwi, żeby wesprzeć Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.
Najbliższa okazja do pomocy nadarza się 6 czerwca (w sobotę) na parkingu pod Magnolia Park przy wejściu od ul. Legnickiej, gdzie zaparkuje krwiobus RCKiK. Krew można oddawać w godzinach od 10.00 do 14.00. Nowością będzie namiot do wstępnej kwalifikacji medycznej, który stanie obok autobusu. W namiocie przeprowadzony zostanie pomiar temperatury i wywiad medyczny w formie ankiety – to wszystko w ramach zachowania nowych zasad bezpieczeństwa podczas zbiórek. – Takie akcje są dla nas ważne, ponieważ zdarzają się okresy, kiedy do centrum krwiodawstwa przychodzi mniej dawców. Tak było w pierwszych tygodniach epidemii i tak zapewne będzie w wakacje – wyjaśnia Monika Kopeć, specjalista ds. promocji z RCKiK. – Po przerwie szpitale znów przeprowadzają operacje i planowe zabiegi. Zebrana krew jest potrzebna do ratowania życia, leczenia poważnych chorób np. onkologicznych, czy pomocy osobom po wypadkach drogowych – dodaje.
W czasie jednej akcji wyjazdowej pod Magnolia Park udaje się zebrać nawet kilkanaście litrów. Kolejne zbiórki zaplanowano na 9 i 23 lipca oraz na 13 i 26 sierpnia. – Cieszymy się, że krwiobus znów zaparkuje pod naszym centrum. Wszystkie grupy krwi są tak samo potrzebne, a każda kropla jest dziś na wagę złota – mówi Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR w Magnolia Park. – W czasie kwarantanny już niejednokrotnie pokazaliśmy, że mamy wielkie i otwarte serca. Udowodniliśmy, że jesteśmy skłonni do wzajemnej pomocy, dlatego zachęcamy do włączenia się do akcji – podsumowuje.
Oprócz RCKiK w organizacji zbiórki udział bierze Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.
www.magnoliapark.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.