Light Move Festival 2024 – zanurz się w świecie mydlanych baniek
Tegoroczna edycja Light Move Festival zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku, w największym festiwalu światła, udział weźmie także Manufaktura w Łodzi. Na jej rynku pojawi się wielkoformatowa instalacja… holograficznych baniek mydlanych! Kolorowe, imponujące rozmiarami kule przeniosą do świata magii i tajemnicy…
Light Move Festival 2024
27-29.09, rynek Manufaktury
Największy w Polsce festiwal kinetycznej sztuki światła już w następny weekend. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „cywilizacja”. Wśród wydarzeń nie zabraknie zapierających dech w piersiach mappingów, wielkoformatowych animacji oraz zachwycających instalacji świetlnych.
Manufaktura rozbłyśnie w ramach festiwalu już w piątek, 27 września i będzie się świecić do niedzieli włącznie! Na rynku pojawi się wielkoformatowa instalacja „Transcendentne Kule”, która łączy monumentalne rozmiary z subtelnością, zapraszając zarówno do odkrywania granic rzeczywistości, jak i spokojnej kontemplacji. Dotychczas instalacja gościła na prestiżowych festiwalach street-artowych, m.in. Iluminato w Toronto, Curiosity Brisbane czy festiwalu światła w Wilnie. Teraz czas na Łódź!
Gigantyczne „Kule”, o średnicy od 0,5 do 3 m, to spektakularne, a jednocześnie delikatne dzieło składające się z dużych sfer, których powierzchnie odbijają światło w wyjątkowy sposób, tworząc prawdziwą feerię barw, która zmienia się wraz z ruchem obserwującego. Każda z kul może posłużyć festiwalowiczom za zwierciadło, które nie tylko odbija otoczenie, ale także je przekształca, tworząc różnorodne doznania wizualne.
Instalacja na rynku Manufaktury pomoże odbyć wyjątkową podróż wśród subtelnych efektów świetlnych. Po zmroku, właściwie oświetlone, kule będą stwarzały wrażenie unoszenia się nad ziemią, podkreślając swój eteryczny, ulotny charakter. Projekt na granicy snu i jawy z pewnością zrobi wrażenie nie tylko na miłośnikach sztuki światła, ale także wszystkich tych, którzy w pędzącym szybko świecie, szukają chwili wytchnienia i relaksu.
To jednak nie jedyna atrakcja, którą zobaczycie na terenie całego kompleksu Manufaktury – w tym roku do Light Move Festival dołączy również Pałac Izraela Poznańskiego, na którym wyświetlana będzie mapping „Baggers of Clouds”. Projekcja, autorstwa Jesusa Baptiste, wyraża głębokie zaniepokojenie nieustannym rozwojem cywilizacji, który niesie ze sobą poważne zagrożenie dla naszego naturalnego środowiska.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.