Malownia – kreatywna przestrzeń w sercu Mazowsza
Ahava PR
Tymienieckiego 25C/303
91-117 Łódź
katarzyna.surowik|ahavapr.pl| |katarzyna.surowik|ahavapr.pl
503838407
avapr.pl
Według listopadowego raportu WHO[i] z 2019 roku, aktywności artystyczne można zaliczyć do działań terapeutycznych. Po przeanalizowaniu ponad 900 badań, naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że terapia sztuką wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. To zjawisko zaobserwowała już jakiś czas temu Edyta Anyszka założycielka Malowni, niezwykłej przestrzeni kreatywnej, która właśnie się otworzyła.
Czym jest Malownia?
To miejsce, w którym w atmosferze zabawy, koncentracji i skupieniu wyodrębniają się indywidualne drzemiące w uczestnikach ścieżki. Niezależnie od wieku w Malowni każdy znajdzie miejsce dla siebie. W tej zamkniętej przestrzeni prowadzone są warsztaty metodą stworzoną przez Arno Sterna. Polega ona na tym, że zajęcia odbywają się w przestrzeni bez okien oraz bez zadanego tematu. W sali znajduje się stół z 18 farbami oraz pędzlami. Nie ma
nauczyciela czy przewodnika. Prowadzący warsztaty pełni jedynie funkcję usługową – podaje farby czy rozkleja kartony. Podczas zajęć nikt nie ocenia prac, nie chwali czy poucza. Te wszystkie działania sprowadzają się do tego, by podczas warsztatów doszedł do głosu fenomen, który został odkryty przez Arno Sterna – formulacja. W czasie seminariów z Arno Sternem coraz bardziej przekonywałam się, że chcę stworzyć takie miejsce. Dać szansę dzieciom oraz dorosłym na swobodną ekspresję siebie. Jak istotna jest swoboda, niesterowalna, pozbawiona oceniania i celu zabawa – o tym wie już coraz więcej psychologów, edukatorów i rodziców. Arno Stern i jego syn Andre mówią o tym od dawna i odważnie, odrzucając obraz celowej, ukierunkowanej zabawy kreowany przez komercyjne produkty – mówi założycielka Malowni Edyta Anyszka.
Co to takiego formulacja?
Jest to odkrywanie „śladu”, dzięki któremu (wg Arno Sterna) komunikowaliśmy się będąc dziećmi. Wspominany ślad ma w sobie każdy człowiek. Są to zapisane w pamięci kształty,
które dzięki zajęciom w Malowni wychodzą na światło dzienne. Formulację tworzy chaotyczne „coś”, co powstało dzięki ruchowi ręki w połączeniu z kreskami, liniami. Jest to bardzo prosta, a zarazem niesamowicie ciekawa metoda powracania do dzieciństwa, kiedy to podczas malowania czy rysowania komunikowaliśmy się ze światem. Co istotne, prace tworzone podczas zajęć nie mogą być nazywane sztuką ponieważ nie są przeznaczone dla odbiorcy. Są zatem wspomnianym wcześniej „śladem”.
Co się dzieje podczas praktykowania formulacji?
Podczas regularnych zajęć pobudzane jest kreatywne myślenie, rozwijają się głęboko schowane umiejętności. Uczestniczenie w zajęciach metodą Arno Sterna pomaga w budowaniu samoświadomości, pewności siebie oraz pozwala na dogłębny relaks. Pomagają się wyciszyć oraz wsłuchać się w swój organizm. Jak mówi Arno Stern źródłem formulacji jest pamięć organiczna, która jest w każdym z nas. Co pozostało z naturalnej zdolności dzieci do zabawy? Może nie jest za późno by odtworzyć to, co uległo zatraceniu. Każdy człowiek posiada w sobie zdolności ,które muszą być ocalone, a nie tylko wspierane! – mówi Arno Stern w jednej ze swoich książek[i].
Malownia to przestrzeń kreatywna, w której odbywają się zajęcia metodą Arno Sterna. W zabawie malarskiej mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku. Odbywają się one w przestrzeni zamkniętej w atmosferze zabawy, ale też skupienia. Malownia ma swoją siedzibę w Leśniewicach i jest czynna w [wpisać godziny]. Autorką konceptu jest Edyta Anyszka.
[i] „Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska”, wydawnictwo Element
[i] https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/329834/9789289054553-eng.pdf

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.