Komunikaty PR

Matematyczny deser od Fit Cake

2021-03-31  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.09 MB )

Deser zasługujący na miano fit powinien być naprawdę skrupulatnie wyliczony. Muszą się zgadzać wszystkie makroskładniki, ma być dostosowany do potrzeb energetycznych konkretnego klienta, a przede wszystkim nie ustępować smakiem tradycyjnym, cukrowym słodyczom.

Ewelina Choińska ma to zawsze na uwadze, kiedy przygotowuje recepturę kolejnego nowego przysmaku sieci Fit Cake, której jest współwłaścicielką. Jest jej o tyle łatwiej, że sama uprawia fitness i ma matematyczne wykształcenie. Rozumie więc na czym zależy klientom i jak fit deser skalkulować, by niczego w nim nie brakowało. Przyznaje jednak, że często musi sporo pogłówkować, żeby w ciachu bez cukru o wadze około 200 gram zawrzeć wszystkie makroskładniki, w odpowiednich proporcjach i bez zbędnych kalorii.

Liczenie kalorii

Trzeba wziąć przy tym pod uwagę różne grupy klientów. Przykładowo dla człowieka aktywnego, który regularnie uprawia sport, zapotrzebowanie na najważniejsze makroskładniki i kalorie będzie inne niż dla kogoś prowadzącego siedzący tryb życia - mówi Ewelina Choińska. - Ja mam przykazanie od trenera, by w moim przykładowym dziennym posiłku znajdowało się 20 gram białka, 50 gram węglowodanów i około 10 gram tłuszczów. Jeśli dobrze pokombinuję udaje się to zawrzeć w dwóch konkretnych kawałkach ciasta bez cukru, które są zarazem pełnowartościowymi posiłkami. Czasami korzystam ze specjalnej aplikacji, aby ułatwić sobie licznie.

 

Autorka cenionych w całym kraju fit słodyczy przyznaje, że często, kiedy opracuje już deser i ma on smak, o jaki jej chodziło, robi jeszcze nawet 10 kolejnych wersji i wiele poprawek, by jego wartość energetyczna nie przekraczała 300 - 350 kcal. Podobny produkt w tradycyjnej cukierni zawiera ich dwa razy więcej. Stara się jednak, by większość ciach bez cukru wytwarzanych w Fit Cake nie miała nawet 200 kcal. Najmniej kaloryczne są ciasta biszkoptowe. Na przykład w 200-gramowym kawałku wege tiramisu jest ich tylko 190. Jeden z hitów wywodzącej się z Białegostoku, pierwszej polskiej niecukierni jest deser a’la Monte. 330-gramowy słoiczek zawiera niecałe 130 kalorii, kilkakrotnie mniej niż popularny produkt ze sklepowej półki. Brak cukru sprawia, że ma on także niski indeks glikemiczny.

Fit triki

Zajmując się od lat liczeniem i ważeniem proporcji Ewelina Choińska wypracowała pewnie triki, dzięki którym desery Fit Cake zawierają wszystkie potrzebne makroskładniki, ale nie są kaloryczne. Jednym z jej ulubionych jest wykorzystanie kaszy jaglanej. To produkt sycący i bogaty w bardzo ważne dla organizmu substancje. Dostarcza mu niezbędnych minerałów, m.in. magnezu, wapnia, fosforu, potasu, żelaza. Ceni się go także z powodu dużej zawartości witamin z grupy B. Przy czym jest umiarkowanie kaloryczny, nie wywołuje skoku glikemicznego i jest bezglutenowy. Jednym z klasyków Fit Cake jest np.: jagielnik waniliowy, który w 200 gramach zawiera jedynie 200 kcal.

Innym sposobem na odchudzanie fit deserów jest dodawanie do nich warzyw. Doskonały dodatkiem, neutralnym smaku jest na przykład cukinia, znakomicie sprawdzają się też bataty, ale prawdziwym zaskoczeniem dla klientów jest ciasto pietruszkowe.

Pomyślałam, że jeżeli marchewka daje tak spektakularny efekt, to może pietruszka też - mówi Ewelina Choińska. - Ciasto przypomina konsystencją i smakiem drożdżowy placek. Do ugotowanej pietruszki dodajemy mąki kukurydzianej, jogurtu i mleka sojowego, słodzimy erytrolem. Serwujemy z dodatkiem malin i czekolady, którą wytwarzamy w naszej manufakturze z mleka kokosowego. Ten kto nie wie, że do jego produkcji użyto korzenia pietruszki, nie wyczuwa jej aromatu i zachodzi w głowę, z czego to jest. Spory, 200-gramowy kawałek tego ciasta ma tyko 222 kalorie.

Dla klientów z problemem

Matematyczne wyliczenia dotyczą nie tylko kalorii. Wielu klientów niecukierni jest na różnych restrykcyjnych dietach, a Fit Cake często bywa jedynym miejscem, w którym mogą się zaopatrzyć w coś słodkiego. Według badań Centrum Badania Opinii Publicznej (CEBOS) co czwarty Polak stosuje jakąś dietę. Najczęstszym powodem przejścia na nią są problemy ze zdrowiem: nietolerancja glutenu lub mleka krowiego, alergie pokarmowe, nadwaga czy cukrzyca.

- Na początku wyszliśmy od zasady “no sugar”, ale z czasem zauważyliśmy, że ludzie wykluczają z pokarmów różne inne szkodzące im składniki: np. gluten czy mleko i trend ten się nasila - mówi Ewelina Choińska. - Około 10 proc. naszych klientów to osoby, które musiały zrezygnować z glutenu z powodów zdrowotnych, np. są chore na celiakię. Bardzo duża grupa naszych klientów to dzieci z różnego rodzaju alergiami czy chorobami układu pokarmowego. Jak każdy maluch lubią słodycze, a kupując u nas mają pewność, że bezglutenowe torty, ciasta bez cukru, batony, lody i inne smakołyki są bezpieczne.

Fit Cake przeszło proces weryfikacji w jednej z najbardziej wiarygodnych organizacji w kraju, w Polskim Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Produkuje słodycze całkowicie bezglutenowe. Można je kupić w 25 punktach franczyzowych w całej Polsce, ale sieć bardzo dynamicznie się rozwija. Już wkrótce liczyć będzie 50 lokali.

Natomiast twórczyni fit słodyczy ma kolejną „zagwozdkę” jak skalkulować desery, by były odpowiednie i wartościowe dla klientów z problemami. Cały czas pracuje nad swoimi recepturami, modyfikuje je i ulepsza. Jej ambicją jest też schodzenie przy każdej kolejnej wersji o kilka kalorii, przy zachowaniu wszystkich odżywczych właściwości deseru. To wymaga pomysłowości i matematycznej precyzji.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.