Menu na imprezę karnawałową w domu
Bezpowrotnie minęły czasy spontanicznych imprez przy słonych paluszkach. Nadszedł czas uroczych przekąsek, które wyglądają niczym małe dzieła sztuki kulinarnej. Choć ich przygotowywanie może wydawać się trudne, co zniechęca niejednego organizatora domówki, ich wykonanie jest równie proste, jak konsumpcja. Chcesz zaskoczyć swoich gości niebanalnymi „finger food'sami”? Mamy w zanadrzu kilka sprawdzonych i szybkich w przygotowaniu propozycji!
Miniaturowe przekąski – maksymalny efekt
Na domówkach najlepiej sprawdzają się przekąski „na jeden kęs”. Możemy po nie chwycić w locie między pląsami na parkiecie, w toku pasjonującej rozmowy, czy pełnej emocji wciągającej gry towarzyskiej. Przekąski serwowane podczas przyjęcia karnawałowego powinny być lekkostrawne, ale i pożywne, aby pozwalały na zabawę do białego rana.
Przygotowanie jedzenia na domówkę warto rozpocząć odpowiednio wcześnie. Zaplanujmy menu i zróbmy listę zakupów, aby nic nas nie zaskoczyło. Ponieważ serwowane przekąski muszą wytrzymać w doskonałym stanie przez długie godziny, warto postawić na takie, których nie trzeba spożywać od razu po przygotowaniu, ale w temperaturze pokojowej. Oprócz doskonale znanych koreczków, na domówce sprawdzą się także kanapeczki podawane na krakersach, które nie zmiękną tak szybko, jak zwykła bagietka. Można także przygotować domowe nachosy, czyli upieczone trójkąciki z gotowych placków tortilli. Można je swobodnie maczać w różnego rodzaju dipach, np. serowym lub barbeque. Sprawdzą się także jako dodatek do różnego rodzaju past, hummusów i sałatek.
Grunt to strategia
Podczas planowania menu na domówkę, w pierwszej kolejności należy zadbać o najwyższej jakości produkty, ponieważ nawet najznakomitsze przepisy nie wyjdą tak dobrze, jeśli nie zwrócimy na to uwagę. Zwracajmy uwagę na tzw. „czystą etykietę”, która powinna zawierać minimum składników niezbędnych do stworzenia produktu. Np. w przypadku sera żółtego będą to mleko, sól, bakterie fermentacji mlekowej i podpuszczka mikrobiologiczna. Zwróćmy też uwagę na opakowanie, by jak najdłużej zachować ich świeżość i najwyższą jakość.
– Dzięki serom żółtym plasterkowanym zamykanych w opakowaniach typu „open-close” mamy gwarancję najwyższej świeżości – podpowiada Ewa Polińska z MSM Mońki. - Nowoczesne opakowania pozwalają nie tylko na dłuższe przechowywanie żywności, ale także utrzymanie ich naturalnego smaku i aromatu. Dojrzewające sery żółte są produktem szczególnie narażonym na ich utratę. – zauważa.
Choć w okresie karnawału królują słodkie pączki i faworki, to także dobry czas na spróbowanie malutkich pączków w wersji wytrawnej. Słone pączki serowe z ostrym sosem oliwnym | MSM Mońki (msm-monki.pl) sprawdzą się doskonale jako poręczne „finger food'sy” i z pewnością zaskoczą nie tylko wielbicieli klasyki.
Karnawał – idealny czas na poznawanie nowych smaków
Spotkania towarzyskie w domowym zaciszu zachęcają do smakowania zupełnie nowych potraw. Składnikami, za pomocą których możemy zaimponować naszym gościom, są rożnego rodzaju owoce morza. Koktajle z krewetek, mule lub ostrygi podawane w muszelkach, czy sałatki z podsmażonymi kalmarami lub mackami ośmiorniczek – wbrew pozorom ich przygotowanie wcale nie wymaga wiele czasu. Wystarczy, że zadbamy o ich najwyższą jakość. Ich smak, zwłaszcza w towarzystwie dobrego musującego wina, obroni się sam.
Sprawdzonym przepisem na wykorzystanie owoców morza w niebanalnej formie są Verinki z żółtym serem i krewetkami. Ta niebanalna przekąska rodem z Francji jest podawana w kieliszkach, małych słoiczkach, filiżankach do espresso lub innych niewielkich pojemniczkach. Składa się z kilku warstw, uzupełniających się pod względem smaku i struktury. Przepis podajemy na końcu artykułu.
Dobrze się gotuje w miłym towarzystwie
Jeżeli obawiacie, że przygotowanie domowych przekąsek okaże się zbyt czasochłonne, a Wy zamiast w towarzystwie gości, spędzicie karnawał przy garnkach i patelniach, umówcie się z gośćmi, by przyszli do Was wcześniej, by wspólnie przygotować coś pysznego przy kieliszku dobrego wina. Może okazać się, że przygotowania do imprezy są równie atrakcyjne, co samo przyjęcie.
Wspólne gotowanie to coraz popularniejsza forma spędzania czasu z przyjaciółmi. Zachęcają do tego salony połączone z kuchnią, w których centralnym punktem są wyspy, na których przygotowywane są posiłki. Wspólne gotowanie to doskonała forma interakcji, która wymaga uważnej obecności oraz wzajemnego słuchania i komunikowania się. Efektem wspólnej pracy jest pyszny posiłek, który smakuje zupełnie inaczej, niż przygotowywany samodzielnie.
Wspólne gotowanie buduje więzi społeczne. To niezwykle ważny element naszej kultury i tożsamości, który kultywowany jest od zarania dziejów. Szacunek do tradycji jest także głęboko zakorzeniony w DNA niektórych marek.
– Jako producent różnych gatunków serów dojrzewających, czerpiemy wszystko, co najlepsze, z klasycznych receptur - zdradza Ewa Polińska z MSM Mońki. - Sery dojrzewające to bogata historia, różnorodne nuty smakowe i niepowtarzalny aromat, którym należy się odpowiedni szacunek. To nie tylko dodatek do dań, ale także doskonała samodzielna przekąska, pasująca zarówno do delikatnych win, jak i znacznie mocniejszych trunków.
Ciekawym elementem wieńczącym domówkę może być także wspólne przygotowywanie... śniadania. Nic tak nie cieszy rano, jak aromatyczna jajecznica i duży kubek mocnej kawy. Poranny posiłek to doskonała okazja by powspominać szczegóły minionej nocy. Być może niektórym co nieco umknęło uwadze. Leniwie przepływający czas, przy wspólnym śniadaniu mija jednak tak szybko, że często przeciąga się do południa, budując już całkiem nową, wspólną historię.
Verinki z żółtym serem i krewetkami
Składniki:
- 20 dag żółtego sera Podlaskiego MSM Mońki w bloku
- 1 marchewka
- 2 jajka
- 50 ml śmietany 18%
- pęczek szczypiorku
- 10 krewetek
- ząbek czosnku
Przygotowanie:
Ser i marchewkę zetrzeć na tarce o małych oczkach. Jajka ugotować na twardo i drobno posiekać. Krewetki lekko podsmażyć na maśle z małą ilością czosnku. W małych kieliszkach układać warstwami: ser, marchewka, jajko, śmietana, szczypiorek, krewetka.
Smacznego!

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.