Mieszkańcy posprzątali w weekend część Otwocka
Wolontariusze, motywacja do przywrócenia blasku zaniedbanej części miasta i wspaniały efekt. Tak w skrócie można opisać akcję sprzątania lasu przy osiedlu Batorego, którą w sobotę, 23 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi wspólnie przeprowadził Czysty Otwock i Amest Otwock. W czasie wspólnych działań, razem z mieszkańcami Otwocka, zebrano kilkanaście worków ze śmieciami. Wcześniej nieczystości zalegały przy leśnej ścieżce.
Corocznie, 22 kwietnia, obchodzony jest Dzień Ziemi. To moment, kiedy ze szczególną troską wszyscy spoglądamy na problemy, z jakimi boryka się przyroda. Jest to także dobry czas, by wspólnie zatroszczyć się o otaczającą nas naturę. Podczas wspólnego sprzątania lasu, liderzy i sympatycy inicjatywy Czysty Otwock, a także mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele firmy Amest Otwock, zebrali kilkanaście, 120-litrowych worków z odpadami komunalnymi.
– Cieszymy się, że pomimo niekorzystnej, nieco deszczowej pogody, udało się wspólnie zrobić coś dobrego. W lasku przy osiedlu Batorego regularnie dochodzi do spotkań osób, podczas których spożywany jest alkohol. Efektem „imprez” są niezliczone butelki czy opakowania po przekąskach. A takich miejsc w Otwocku jest więcej. To niestety uniemożliwia swobodny i przyjemny kontakt z przyrodą, która w każdym mieście jest na wagę złota – mówi Cezary Jaszczyk, lider inicjatywy Czysty Otwock.
Uczestnicy sobotniej akcji zostali wyposażeni przez firmę Amest Otwock w profesjonalne chwytaki do odpadów oraz niezbędny sprzęt: worki na śmieci i rękawice ochronne. – Jako firma społecznie odpowiedzialna i działająca w branży gospodarowania odpadami, z wielką przyjemnością inicjujemy i wspieramy akcje proekologiczne na terenie naszego miasta i nie tylko. Efektem tego było powstanie Akademii Ekologicznej Amest Otwock, dzięki której budujemy i kształtujemy, zwłaszcza wśród najmłodszych osób, odpowiednie postawy ekologiczne – podkreśla Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock i wykładowca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Po zakończonej akcji sprzątania lasu przy os. Batorego, jej uczestnicy mogli poznać tajniki gospodarowania odpadami podczas Dnia Otwartego na składowisku Amest Otwock. W czasie spotkania można było też m.in. zobaczyć ścieżkę edukacyjną i staw, który jest ostoją dla ptactwa.
Oprócz akcji sprzątania lasu przy os. Batorego, Amest Otwock z okazji Dnia Ziemi zaangażował się również w Dzień Ziemi z Przerób-My w warszawskim Centrum Praskim Koneser, który miał miejsce 22 kwietnia. Na przygotowanym przez firmę stoisku zarówno dzieci, jak i dorośli mogli dowiedzieć się więcej o pszczelarstwie i roli pszczół w środowisku naturalnym. Na składowisku Amest Otwock od lat funkcjonuje pasieka, która dzięki obecności zapylaczy wspomaga lokalny ekosystem.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.