Mieszkańcy posprzątali w weekend część Otwocka
Wolontariusze, motywacja do przywrócenia blasku zaniedbanej części miasta i wspaniały efekt. Tak w skrócie można opisać akcję sprzątania lasu przy osiedlu Batorego, którą w sobotę, 23 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi wspólnie przeprowadził Czysty Otwock i Amest Otwock. W czasie wspólnych działań, razem z mieszkańcami Otwocka, zebrano kilkanaście worków ze śmieciami. Wcześniej nieczystości zalegały przy leśnej ścieżce.
Corocznie, 22 kwietnia, obchodzony jest Dzień Ziemi. To moment, kiedy ze szczególną troską wszyscy spoglądamy na problemy, z jakimi boryka się przyroda. Jest to także dobry czas, by wspólnie zatroszczyć się o otaczającą nas naturę. Podczas wspólnego sprzątania lasu, liderzy i sympatycy inicjatywy Czysty Otwock, a także mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele firmy Amest Otwock, zebrali kilkanaście, 120-litrowych worków z odpadami komunalnymi.
– Cieszymy się, że pomimo niekorzystnej, nieco deszczowej pogody, udało się wspólnie zrobić coś dobrego. W lasku przy osiedlu Batorego regularnie dochodzi do spotkań osób, podczas których spożywany jest alkohol. Efektem „imprez” są niezliczone butelki czy opakowania po przekąskach. A takich miejsc w Otwocku jest więcej. To niestety uniemożliwia swobodny i przyjemny kontakt z przyrodą, która w każdym mieście jest na wagę złota – mówi Cezary Jaszczyk, lider inicjatywy Czysty Otwock.
Uczestnicy sobotniej akcji zostali wyposażeni przez firmę Amest Otwock w profesjonalne chwytaki do odpadów oraz niezbędny sprzęt: worki na śmieci i rękawice ochronne. – Jako firma społecznie odpowiedzialna i działająca w branży gospodarowania odpadami, z wielką przyjemnością inicjujemy i wspieramy akcje proekologiczne na terenie naszego miasta i nie tylko. Efektem tego było powstanie Akademii Ekologicznej Amest Otwock, dzięki której budujemy i kształtujemy, zwłaszcza wśród najmłodszych osób, odpowiednie postawy ekologiczne – podkreśla Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock i wykładowca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Po zakończonej akcji sprzątania lasu przy os. Batorego, jej uczestnicy mogli poznać tajniki gospodarowania odpadami podczas Dnia Otwartego na składowisku Amest Otwock. W czasie spotkania można było też m.in. zobaczyć ścieżkę edukacyjną i staw, który jest ostoją dla ptactwa.
Oprócz akcji sprzątania lasu przy os. Batorego, Amest Otwock z okazji Dnia Ziemi zaangażował się również w Dzień Ziemi z Przerób-My w warszawskim Centrum Praskim Koneser, który miał miejsce 22 kwietnia. Na przygotowanym przez firmę stoisku zarówno dzieci, jak i dorośli mogli dowiedzieć się więcej o pszczelarstwie i roli pszczół w środowisku naturalnym. Na składowisku Amest Otwock od lat funkcjonuje pasieka, która dzięki obecności zapylaczy wspomaga lokalny ekosystem.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.