MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu – codziennie mierzy się z nim ⅕ respondentów, a przynajmniej raz w tygodniu ¾ z nas. W tym natłoku zadań i zmartwień coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tym problemem, sięgając po nietypowe rozwiązania.
Co Polaków stresuje najbardziej?
Presja na wyniki, ściganie się z terminami, a do tego niskie wynagrodzenie – to sprawia, że aż 35% aktywnych zawodowo Polaków stresuje się w pracy. Negatywnie wpływa na nich toksyczna atmosfera i nadmiar zadań (po 28%), niepewność zatrudnienia (21%) czy brak możliwości rozwoju (20%) i kiepskie warunki w miejscu wykonywania obowiązków (18%). Aż 78% pracujących przenosi te złe emocje z pracy do domu, co prowadzi do frustracji i wybuchów złości (32%), smutku (30%), braku sił (27%) i spędzania wolnego czasu wyłącznie na kanapie (25%). A w życiu prywatnym? Czekają kolejne zmartwienia: rosnące ceny (49%), dziura w domowym budżecie (34%) i strach o zdrowie (30%). Efekt? Ciągłe zmęczenie (40%), bezsenność (39%) i paraliżujące poczucie bezsilności (34%). Jak zatem próbujemy sobie z tym radzić?
Polaków metody na radzenie sobie ze stresem
Najpopularniejszymi metodami radzenia sobie ze stresem są: słuchanie muzyki lub oglądanie filmów i seriali (43%), uprawianie sportu i chodzenie na spacery (35%) oraz czytanie (27%). Z malowania, jako formy relaksu, często korzysta tylko 6% Polaków i to mimo tego, że aż 67% z nich uważa, że może obniżać ono stres. Nie do końca ciągle zdajemy sobie sprawę, że malowanie i rysowanie ma zbawienny wpływ na nasze nerwy, jednak wielu Polaków zajmuje się tą formą sztuki w czasie wolnym (40%). 9% chwyta za pędzel, ołówek czy rysik przynajmniej raz w tygodniu, 8% maluje 2 do 3 razy w miesiącu, 12% raz w miesiącu lub rzadziej. Ci z respondentów, którzy nie sięgają po sztalugę, kartkę papieru czy ekran tabletu, jako powody najczęściej wskazują brak talentu (44%), niewystarczające umiejętności (37%) oraz brak wykształcenia artystycznego (19%).
Arteterapia nietypową, lecz sprawdzoną metodą na obniżenie napięcia
Arteterapia to sprawdzona technika wspierająca zdrowie psychiczne, popularna na świecie od dekad, a w Polsce rozwijająca się od lat 80. Wykorzystuje ona rysowanie i malowanie, aby pomagać ludziom regulować emocje, rozwijać świadomość siebie oraz zdobywać wgląd w ich przeżycia. Ta forma terapii nie wymaga szczególnych umiejętności – liczy się tu chęć wyrażenia i odnalezienia siebie.
– Nie potrzebujemy wielkiego talentu ani doświadczenia – kropkę i kreskę potrafi narysować każdy. Systematyczne tworzenie pomaga w radzeniu sobie z trudnymi, silnymi emocjami, a każdy kolejny obraz będzie uwidaczniał zmiany, jakie w procesie terapii zachodzą u autora dzieła. Profesjonalne sesje arteterapii są przestrzenią, gdzie poprzez sztukę możemy spotkać się sami ze sobą, rozpoznać i nazwać to co się w nas obecnie dzieje – mówi Anna Sikorska, arteterapeutka.
– Aż 67% Polaków uważa, że rysowanie lub malowanie może pomóc w odstresowaniu się, ale tylko 6% często z tej metody korzysta. Dlaczego więc tak rzadko sięgamy po kredki lub pędzel? Bo nie zawsze mamy miejsce i czas na przygotowania czy późniejsze sprzątanie. Często brakuje nam też niezbędnych przyborów. Idealną alternatywą okazuje się w tym przypadku tablet – możemy mieć go zawsze przy sobie, a wszelkie narzędzia zastępuje rysik. Matowy ekran jest niczym papier i pozwala nam malować nawet w słoneczny dzień, na wolnym powietrzu. Rysunek możemy wielokrotnie poprawiać i dokończyć w dowolnym momencie, gdy najdzie nas na to ochota – mówi Dorota Rakowska, Marketing Director, Huawei CBG Polska.
*Badanie Huawei CBG Polska przeprowadzone przez SW Research metodą CAWI w listopadzie 2024 r. na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Eliza Gwiazda: Polskie hotele to już nie są te sprzed 10-15 lat. Nie ma takiej zachcianki, której pięciogwiazdkowe obiekty by nie spełniły
Influencerka zauważa, że w Polsce jest coraz więcej atrakcyjnych hoteli z bogatą ofertą dostosowaną do zróżnicowanych potrzeb gości. Jest w nich coraz więcej udogodnień, atrakcji i komfortowych rozwiązań, które sprawiają, że pobyt w danym obiekcie jest prawdziwą przyjemnością. Eliza Gwiazda wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenia, będąc w jury konkursu na najpiękniejszy hotel w Polsce.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Dom i ogród
Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów

Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.