Komunikaty PR

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Eksperci odpowiadają, jak wdrożyć plan w życi

2022-09-30  |  01:00
Biuro prasowe

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%)[1]. We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

Dla 65% aktywnych sportowo Polaków największym motywatorem decydującym o uprawianiu sportu jest chęć organizacji czasu wolnego. Na drugim miejscu badani wskazali dostęp do obiektów sportowych, a dopiero na trzecim – chęć dbania o zdrowie.[2] Co w przypadku, gdy wolnego czasu zabraknie lub będzie go za mało?

Koniec z wymówkami

Odpowiednia motywacja to podstawa. Ruch to zdrowie, a dbanie o kondycję, dobre samopoczucie, przekładające się na lepszy komfort życia, już samo w sobie powinno być motorem napędowym i motywatorem do podejmowania aktywności. Zwykle jednak nie jest to wcale takie oczywiste. Wymówka. To najlepsze narzędzie do zredukowania dysonansu poznawczego, to znaczy napięcia powstającego w momencie rozbieżności naszej postawy, a zachowaniem, typu: wiem, że aktywność fizyczna wspiera moje dobre zdrowie, jednak nie ćwiczę regularnie. Wymówki pozwalają nam usprawiedliwić nasze zachowanie przed sobą lub innymi, a brak czasu, to wymówka, która nie wywołuje dalszych refleksji. Inspiracją do zmiany takiego podejścia może być poznanie sposobów zarządzania sobą w czasie. Może wystarczy przeorganizować aktualne życiowe priorytety, ustawiając aktywność fizyczną wyżej w hierarchii – tłumaczy Marcin Nowacki, psycholog.

Aktywnie i zdrowo, czyli jak?

Skuteczny trening nie musi kojarzyć się z męczarnią i zakwasami kolejnego dnia. – Każdą aktywność fizyczną musimy dopasować do naszych potrzeb, ale też możliwości. Jeśli zaczynamy przygodę z ćwiczeniami, zacznijmy od treningów poprawiających mobilność ciała i wydolność oddechową bez nadmiernego obciążania mięśni. Warto obrać strategię małych kroków. Jeśli latami nic nie robiliśmy, zacznijmy od spaceru, przejażdżki rowerem czy jogi albo skorzystajmy z opieki zawodowca, który podpowie nam, jakie ćwiczenia będą dla nas bezpieczne – doradza trener personalny Damian Wygoda.

Potraktujmy sport jako element życia codziennego, który wspiera nasze zdrowie za każdym razem, gdy się ruszamy. Podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną robimy dla siebie coś dobrego. Takie nastawienie sprzyja utrzymaniu regularności, bo nie wymaga skupienia na dalekosiężnych celach. Czasem warto zmienić niektóre przyzwyczajenia, zrezygnować z kanapy podczas wieczornego seansu przed TV i zamienić ją na rower stacjonarny czy orbitrek. A zamiast windy wybierać schody.

Trzy pieczenie przy jednym ogniu

Pogoda nie zawsze sprzyja aktywności na powietrzu. Często też problem stanowi dostęp do krytych obiektów sportowych. Pozostaje podjęcie aktywności w zaciszu domowym, co ma wiele plusów. Wykorzystując nowinki techniczne można upiec nie dwie, ale nawet trzy pieczenie na jednym ogniu. Mianowicie zadbać o zdrowie, finanse i środowisko. W jaki sposób? Od jakiegoś czasu rynek sprzętu treningowego oferuje urządzenia z wbudowanymi generatorami energii elektrycznej. Wytworzoną w czasie ćwiczeń energię można na bieżąco wykorzystać na potrzeby sprzętów domowych lub… zmagazynować, korzystając z przenośnej stacji ładowania.

Naładowana w czasie treningu stacja może nam posłużyć w dowolnym momencie, gdy zajdzie taka potrzeba. Idealnie sprawdzi się w plenerze jako źródło zasilania choćby dla radia, by z muzyką w tle grać w piłkę, ćwiczyć jogę czy trenować mięśnie w plenerowej siłowni. Wybór stacji jest szeroki, a te najmniejsze z łatwością mieszczą się do plecaka czy torebki, więc bez problemu stację można mieć zawsze przy sobie. Mimo kompaktowych wymiarów stacja może zasilić jednocześnie aż do ośmiu urządzeń, a ponadto można ją ładować w terenie przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jednocześnie trenować na powietrzu i w przyjazny dla środowiska sposób ładować stację – tłumaczy Marta Król z EcoFlow.

„Najtrudniejszy pierwszy krok” jak mówią słowa piosenki, więc tanecznym krokiem i z pozytywnym nastawieniem warto znaleźć w sobie motywację. Lepsze zdrowie, dobre samopoczucie w zgodzie ze środowiskiem, a do tego korzyści finansowe – możemy to wszystko połączyć. Wystarczy chcieć.

 


[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/trzy-czwarte-polakow-deklaruje-ze-uprawia-sport.html

[2] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/trzy-czwarte-polakow-deklaruje-ze-uprawia-sport.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.

Ochrona środowiska

Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.

Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.