Komunikaty PR

Myślisz, że tylko prokrastynacja? 10 błędów które możesz popełnić na home office

2020-04-30  |  10:30
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Wszyscy to znamy i walczymy z pokusami wynikającymi z pracy z domu. Chociaż rozwiązanie to chroni zdrowie nasze oraz naszych najbliższych musimy się przestawić na inne funkcjonowanie. Jak to zrobić i nie popełniać najczęstszych błędów?

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla marki Lorus najwięcej czasu zazwyczaj zajmuje nam dojazd do firmy, jego aktualny brak pozwala nam na zaoszczędzenie cennych godzin, a czas pomimo tego często przepływa przez palce. Odnajdując się w nowej rzeczywistości, chociaż chcemy jak najlepiej często mamy problem z dostosowaniem się do sytuacji i nieświadomie popełniamy błędy, które sprawiają, że ciężej jest nam pracować. Poradzenie sobie z nimi i ich niwelacja sprawią, że nie tylko efektywniej będziemy pracować, ale też wyznaczymy granicę między życiem zawodowym a prywatnym.

  1. Nie nadajesz życiu rytmu

Brak określonego planu dnia oraz ram czasowych wykonywanych zadań mogą prowadzić do zaniedbania wielu czynności. Łatwiej tutaj także o prokrastynację kiedy pracę zaczynasz „za chwilę”, „o pełnej godzinie” lub „potem”. Ustalenie sztywnych godzin pracy oraz odpoczynku to klucz do osiągnięcia work life balance w przestrzeni domowej. Nie zapominajmy także o tym, że działa to w drugą stronę, nie wychodząc z pracy mamy tendencję do dłuższego siedzenia przed komputerem i robienia rzeczy po godzinach. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana, a więc zaplanujmy harmonogram dni roboczych i trzymajmy się go.

  1. Pracujesz w piżamie

Poranne rozmemłanie nie wpływa dobrze na naszą produktywność, ani gotowość do zajmowania się intelektualnie wymagającymi zadaniami. Ważne więc jest danie sobie rano czasu na rozbudzenie się, przygotowanie śniadania i przebranie, aby wysłać do mózgu sygnał o gotowości do kolejnych działań. Pomoże to w rozbudzeniu i nie będziemy zasypiać przed komputerem. Najlepiej jest ustalić godzinę pobudki i się jej trzymać, nie siadajmy do pracy chwilę po wstaniu z łóżka.

  1. Masz złe miejsce do pracy

Praca z łóżka w 99% przypadków nie będzie efektywna, nie jest to ani miejsce, w którym dobrze się myśli i obsługuje komputer, ani wygodne. Teraz może wydawać się rajem na ziemi, za to bóle pleców, które mogą zacząć nękać w najbliższym czasie skutecznie wyprowadzą z błędu – tylko po co ryzykować? W miarę możliwości wydziel sobie przestrzeń, w której będziesz tylko i wyłącznie pracować. Nie musi być ona duża, ale powinna pozwolić na ustawienie komputera, myszki, notatek i kubka z kawą, najlepiej gdyby nie była w centrum pomieszczenia, wtedy po zakończeniu zawodowej części dnia nie będziesz myśleć o pracy. Jeśli mieszkasz z rodziną, chociaż na pewno ją kochasz, postaraj się pracować w pomieszczeniu, które nie jest użytkowane cały czas przez pozostałych domowników. Jeśli salon jest zajęty, może lepiej będzie wstawić stolik do sypialni i tam stworzyć swoją oazę?

  1. Nie ustalasz priorytetów

Chociaż wiemy jakie rzeczy są do zrobienia danego dnia czasem często się do nich zabrać, dlatego z samego rana wypisz sobie trzy najważniejsze rzeczy, które musisz podczas niego zrealizować i zacznij działanie właśnie od nich. Możesz też zacząć od spraw, które najmniej lubisz, potem kolejne zadania przy nich będą wydawały się przyjemniejsze i szybciej uda się je zrealizować. „Brak odpowiedniego zarządzania czasem to problem naszego społeczeństwa, aż 36% Polaków nie planuje swojego dnia, co następnie znajduje odzwierciedlenie w stresie, nerwowości i braku wolnej chwili” – mówi Aleksandra Choińska, ekspert marki Lorus.

  1. Rozpraszasz się

Powiadomienia, rozmowy wideo, wiadomości od znajomych – pracując z domu wiele osób ma inny rytm dnia niż zazwyczaj i poszukuje kontaktu ze znajomymi w godzinach, które zazwyczaj zarezerwowane są na pracę. Twórcy w social mediach także wiedzą, że o każdej porze dnia jest dobry moment na interakcję i działania wieczorne przenieśli na wcześniejsze pory. Dlatego trudno jest nie reagować na wszystkie dźwięki wydawane przez telefon. W celu uniknięcia niepotrzebnych komunikatów skup się tylko na telefonie służbowym, a prywatny na czas trwania pracy ustaw na tryb „nie przeszkadzać”. Nic cię nie ominie jeśli sprawdzisz wszystko później.

  1. Zagracona przestrzeń

Sami też potrafimy sobie utrudnić koncentrację na przykład siadając w miejscu, w którym nastawiane jest zbyt dużo rzeczy lub są one związane ze sferą prywatną. Chęć uporządkowania ich najprawdopodobniej pojawi się w czasie, w którym najważniejsza powinna być praca, a walka z pokusą może pochłonąć jeszcze więcej czasu niż faktyczne wykonanie zaległej czynności. Czas wieczorny, którego mamy w nadmiarze

  1. Gotujesz lub nie jesz

W tej sytuacji mamy dwie skrajności, grupę pierwszą, która pochłonięta pracą zapomina o jedzeniu i piciu, co skutkować może osłabieniem organizmu oraz tych, którzy podczas przerwy na lunch zabierają się za gotowanie całego obiadu marnotrawiąc czas. Jak najlepiej połączyć te dwa podejścia w jedno optymalne? Najlepiej jest gotować posiłki na przykład na dwa dni wieczorami, tak jak robimy to zabierając jedzenie do pracy. Wystarczy je wtedy tylko odgrzać i jest gotowe, my dostarczamy organizmowi potrzebnego paliwa i optymalizujemy czas spędzony w kuchni. Ta metoda idealnie sprawdzi się też jeśli będziemy przygotowywać jadłospis na cały tydzień – co ułatwi nam ograniczenie wyjść do sklepu.

  1. Brak przerw

Tak, pracujesz z domu i nie możesz się lenić, ale to nie jest równoważne z zakazem odpoczynku. Nikogo mózg nie jest w stanie działać na najwyższych obrotach przez osiem godzin. W biurze najczęściej krótkie przerwy zapewniane są przez współpracowników, z którymi przez chwilę możesz porozmawiać. W domu zdany jesteś na siebie. Pamiętaj, aby co jakiś czas odpocząć chociaż pięć minut, postaraj się w tym czasie nie patrzeć w żaden ekran, możesz na przykład podlać kwiaty.

  1. Brak ruchu

Siedzenie przy biurku przez cały dzień nie wpływa pozytywnie na nasze ciało, szczególnie w domu, gdzie większość z nas nie ma dostosowanych do tego krzeseł. Dlatego ważne jest, aby raz na jakiś czas przejść się po mieszkaniu, przeciągnąć lub wykonać kilka prostych ćwiczeń, właśnie na to możemy wykorzystywać nasze krótkie przerwy. Osoby, którym bardzo dokucza siedzenie mogą wykonać krótką jogęprzy krześle i nie ruszając się z miejsca pracy zadbać o swoje ciało.

  1. Nieprawidłowa postawa

Siedzenie przy stole w domu skłania nas do osiągnięcia wielu różnych pozycji, nagle kwiat lotosu nie wydaje się już trudny, a brodę opieramy na kolanie. Chwilowo takie rozwiązanie może wydawać nam się idealnie wygodne, ale niestety nie jest ono dobre na dłuższą metę. Pamiętajmy, aby pracując zachowywać odpowiednią postawę i nie narażać naszego kręgosłupa na zbyt duży dyskomfort, ponieważ skutki tego odczujemy dopiero za dłuższy czas.

Jeśli uda nam się poprawić najczęstsze wykonywane błędy, nie tylko będzie nam się lepiej pracowało, a podział między prywatnym i zawodowym życiem utworzy się na nowo, ale także zadbamy o swoje zdrowie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Śmielin: Rekord Polski na największy plon pszenicy ozimej Biuro prasowe
2024-07-18 | 14:30

Śmielin: Rekord Polski na największy plon pszenicy ozimej

Odpowiedni plon podczas żniw to nie tylko kwestia starannej selekcji odmian, ale również wielu innych czynników zewnętrznych. 19 lipca 2024 roku w Śmielinie IGP Polska
Styl życia Lidl Polska promuje czytelnictwo polskiej prasy
2024-07-18 | 12:34

Lidl Polska promuje czytelnictwo polskiej prasy

W dobie digitalizacji prasa drukowana ma mocną konkurencję w treściach dostępnych online. Nie każdy jednak chce lub ma możliwość czytania e-wydań ulubionych tytułów. Lidl Polska,
Styl życia Port Łódź w rytmie lata
2024-07-17 | 15:00

Port Łódź w rytmie lata

Łódzkie centrum handlowe przy Pabianickiej 245 zaprasza na  wakacyjne, inspirujące warsztaty, promujące ekologiczne podejście i wspierające bioróżnorodność oraz liczne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.