Na zawsze czy na chwilę? Raport o wypożyczaniu
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Coraz większe zainteresowanie wypożyczaniem wiąże się z wieloma czynnikami, zwłaszcza ekonomicznymi i społecznymi. Dla tych, którzy chcą zoptymalizować budżet, a jednocześnie nie zmniejszyć jakości życia i spełniać marzenia – rozwiązaniem może być wypożyczanie. Serwis OLX sprawdził, co Polacy najchętniej wypożyczają, jakie mają skojarzenia z wypożyczaniem oraz jakie korzyści przynosi ta usługa, a wyniki przedstawił w najnowszym raporcie.
Wypożyczanie ma długą tradycję i mimo chęci posiadania rzeczy na własność coraz więcej modeli biznesowych opartych jest na subskrypcji, a coraz młodsze pokolenia zmieniają spojrzenie na pojęcie własności. Chcemy korzystać, nie zawsze posiadać. A obecna sytuacja gospodarcza coraz częściej zachęca Polaków do zmiany stylu życia.
Oszczędności i bezproblemowość na korzyść wypożyczania
Dla 7 na 10 uczestników badania Danae na zlecenie OLX „Wypożyczalnie” to chęć zaoszczędzenia jest czynnikiem skłaniającym do wypożyczania. Rozwiązanie to pozwala na korzystanie z danych urządzeń bez ponoszenia dużych wydatków. 43% procent respondentów wskazało również to, że korzyścią wypożyczonego sprzętu jest brak kosztów jego utrzymywania i drogich napraw. Co więcej, nie tylko kwestia finansowa jest dla nas istotna. Łatwa procedura, polegająca np. na rezerwacji online, przekonałaby do wypożyczania aż 59% badanych.
- Kalkulacja wydaje się obecna w każdej grupie dochodowej, bo niemal każdy człowiek zwraca uwagę na ceny, niezależnie od sytuacji na rynku. Moim zdaniem największe pole do oszczędności jest w kategorii pojazdów oraz sprzętu, którego chcemy użyć sporadycznie. Wynika to z relatywnie wysokich cen jednostkowych owych dóbr oraz z faktu, że ich użytkowanie może nie być na tyle częste, żeby uzasadniało ich nabycie na własność – komentuje Wojciech Świder, doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Podróżnicze plany, spełnianie marzeń i organizacja imprez
Wypożyczanie to sposób na realizację planów i marzeń, do których niezbędny jest dany sprzęt, a jego kupno często jest mało opłacalne. Chęć wypożyczania sprzętu z kategorii imprezy i wydarzenia deklaruje 40% badanych. W jaki sposób wypożyczanie pomoże nam spełnić marzenia?
Coraz większą popularnością cieszy się na przykład wynajem kampera, dzięki któremu można wyruszyć w niezapomnianą podróż. Potwierdzają to wyniki badania: aż 70% kojarzy usługę wypożyczania z kategorią transport i 59% skłonnych jest wypożyczać sprzęt właśnie z tej kategorii.
Jacuzzi pod gołym niebem we własnym ogrodzie to żaden problem – możemy wypożyczyć przenośną balię. Fotobudka wynajęta na przyjęcie urodzinowe czy wesele przyciągnie uwagę niejednego gościa i podkręci imprezowy nastrój. Najmłodszym zaś świetną zabawę zagwarantują uwielbiane przez nich dmuchańce, na przykład podczas ogrodowego kinder party, czy komunii. Co więcej, tematyczną imprezę możemy zorganizować w całości, wypożyczając między innymi bemary, stoły czy duże namioty imprezowe. Z pomocą tej usługi możemy zadbać też o klimat bardziej kameralnych spotkań, na przykład wieczoru filmowego. Dzięki wypożyczonemu projektorowi czy maszynie do popcornu poczujemy się jak w kinie!
Agata Romaniuk, doktorka nauk społecznych Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że: w ulotnym i niepewnym świecie chętniej gromadzimy doświadczenia niż przedmioty, a w przypadku tych ostatnich szczególnie niechętnie inwestujemy w rzeczy drogie, duże albo specjalistyczne, których będziemy używać rzadko. I to je najchętniej wypożyczamy. Stąd wzrost zainteresowania wypożyczaniem i najpopularniejsze kategorie wypożyczeń.
O podejściu Polaków do wypożyczania i sposobach na wykorzystanie tej możliwości przeczytać można w pełnej treści raportu opracowanego na podstawie badania Danae na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.