Najlepsze zdjęcia w Polsce zobaczycie we Wrocławiu. Wystawa Grand Press Photo
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Poruszające kadry z wojny w Ukrainie. Zdjęcia z sekretnych spotkań w chatce w Karkonoszach. Obraz codziennych zmagań opiekunów osób z niepełnosprawnościami. To tylko wybrane z wielu niezwykłych zdjęć, które można zobaczyć na wystawie Grand Press Photo 2023 we Wrocławiu. Dla wszystkich miłośników fotografii organizowane będą także specjalne warsztaty. Zapisy już ruszyły.
Wystawa ze zdjęciami nagrodzonymi w najbardziej prestiżowym konkursie fotograficznym w Polsce – Grand Press Photo, zawitała do Wrocławia. Do 27 lutego w Magnolia Park można obejrzeć aż 301 niezwykłych kadrów.
Co zobaczymy na wystawie Grand Press Photo?
Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. Wszystkie zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu Grand Press Photo, który odbył się w maju 2023 roku.
Wśród 300 kadrów przeważają te z wojny w Ukrainie. To m.in. zdjęcia z Iziumu, pogrążonego w ciemnościach Bachmutu, Kijowa czy z Donbasu. Zobaczymy także niezwykłe ujęcia Michała Siarka dla „The New York Times” z ośrodka Natalii Popovej, gdzie trafiały z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli.
Zdjęciem, które wzbudziło największe uznanie, a które również zobaczymy w Magnolia Park, jest fotografia zrobiona dla „The Washington Post” przez Wojciecha Grzędzińskiego. Jego kadr przedstawiający młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników ze bombardowanego budynku mieszkalnego otrzymał tytuł Zdjęcia Roku.
– Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka.
Na wystawie zobaczymy także fotoreportaż Damiana Lemańskiego dla „Bloomberga” o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów. Będzie można się również przyjrzeć dokładniej życiu Romów z poznańskiego koczowiska czy życiu Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką cierpiącą z powodu porażenia mózgowego. Wystawę można oglądać do 27 lutego na placu eventowym, przy wejściu z ul. Legnickiej, w godzinach otwarcia Magnolia Park.
Warsztaty dla miłośników fotografii
W ramach wystawy 22 lutego zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Pawła Kosickiego, uznanego polskiego fotografa. Warsztaty są bezpłatne, a rejestracja trwa do 12 lutego na stronie: https://fujifilm-x.com/pl-pl/events/2024/0125_605/.
Prestiżowy konkurs i najlepsze zdjęcia
Grand Press Photo, organizowany od 2005 roku, jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Uczestnikami są fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych i freelancerzy. Prace konkursowe oceniają światowej klasy fachowcy, a co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest laureat World Press Photo. W 2023 roku był to Konstantinos Tsakalidis, grecki fotograf, laureat m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards i Istanbul Photo Awards. Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.
Wystawa Olgi Wilson
Równolegle z wystawą Grand Press Photo 2023 w Magnolia Park trwa prezentacja prac Olgi Wilson. Artystka stworzyła serię obrazów, które upamiętniają ofiary rosyjskiej agresji w Ukrainie. Prace te były wystawiane m.in. w centrum handlowym Espacio León w Hiszpanii.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.