Najlepsze zdjęcia w Polsce zobaczycie we Wrocławiu. Wystawa Grand Press Photo
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Poruszające kadry z wojny w Ukrainie. Zdjęcia z sekretnych spotkań w chatce w Karkonoszach. Obraz codziennych zmagań opiekunów osób z niepełnosprawnościami. To tylko wybrane z wielu niezwykłych zdjęć, które można zobaczyć na wystawie Grand Press Photo 2023 we Wrocławiu. Dla wszystkich miłośników fotografii organizowane będą także specjalne warsztaty. Zapisy już ruszyły.
Wystawa ze zdjęciami nagrodzonymi w najbardziej prestiżowym konkursie fotograficznym w Polsce – Grand Press Photo, zawitała do Wrocławia. Do 27 lutego w Magnolia Park można obejrzeć aż 301 niezwykłych kadrów.
Co zobaczymy na wystawie Grand Press Photo?
Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. Wszystkie zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu Grand Press Photo, który odbył się w maju 2023 roku.
Wśród 300 kadrów przeważają te z wojny w Ukrainie. To m.in. zdjęcia z Iziumu, pogrążonego w ciemnościach Bachmutu, Kijowa czy z Donbasu. Zobaczymy także niezwykłe ujęcia Michała Siarka dla „The New York Times” z ośrodka Natalii Popovej, gdzie trafiały z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli.
Zdjęciem, które wzbudziło największe uznanie, a które również zobaczymy w Magnolia Park, jest fotografia zrobiona dla „The Washington Post” przez Wojciecha Grzędzińskiego. Jego kadr przedstawiający młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników ze bombardowanego budynku mieszkalnego otrzymał tytuł Zdjęcia Roku.
– Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka.
Na wystawie zobaczymy także fotoreportaż Damiana Lemańskiego dla „Bloomberga” o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów. Będzie można się również przyjrzeć dokładniej życiu Romów z poznańskiego koczowiska czy życiu Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką cierpiącą z powodu porażenia mózgowego. Wystawę można oglądać do 27 lutego na placu eventowym, przy wejściu z ul. Legnickiej, w godzinach otwarcia Magnolia Park.
Warsztaty dla miłośników fotografii
W ramach wystawy 22 lutego zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Pawła Kosickiego, uznanego polskiego fotografa. Warsztaty są bezpłatne, a rejestracja trwa do 12 lutego na stronie: https://fujifilm-x.com/pl-pl/events/2024/0125_605/.
Prestiżowy konkurs i najlepsze zdjęcia
Grand Press Photo, organizowany od 2005 roku, jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Uczestnikami są fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych i freelancerzy. Prace konkursowe oceniają światowej klasy fachowcy, a co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest laureat World Press Photo. W 2023 roku był to Konstantinos Tsakalidis, grecki fotograf, laureat m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards i Istanbul Photo Awards. Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.
Wystawa Olgi Wilson
Równolegle z wystawą Grand Press Photo 2023 w Magnolia Park trwa prezentacja prac Olgi Wilson. Artystka stworzyła serię obrazów, które upamiętniają ofiary rosyjskiej agresji w Ukrainie. Prace te były wystawiane m.in. w centrum handlowym Espacio León w Hiszpanii.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.