Najsłodsze dni w roku
Święto babci i dziadka silnie wrosło w polską kulturę. Jednak mało kto wie lub pamięta, że tradycja ich obchodzenia pojawiła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Bez względu jednak na to, jak długo znany i celebrowany, bez wątpienia jest to szczególny, rodzinny moment podziękowań, wyrażanych w formie nie tylko życzeń, ale również drobnych, najczęściej słodkich upominków.
Trochę historii
Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest niemal na całym świecie, chociaż termin tego święta nie wszędzie jest taki sam. W Polsce, podobnie jak w Bułgarii czy w Brazylii, świętuje się je w pierwszym miesiącu nowego roku. Co ciekawe, jedynie w Polsce obchody trwają przez dwa następujące po sobie dni 21 i 22 stycznia. Mieszkańcy innych krajów zamiast dwóch okazji obchodzą jedno święto i często jest ono ruchome. Przykład? Francuzi składają życzenia dziadkom w pierwszą niedzielę marca, a Amerykanie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli około 9 - 10 września.
Na polskim gruncie
Chociaż sama idea obchodzenia świąt dedykowanych seniorom przywędrowała do Polski najpewniej ze Stanów Zjednoczonych, bezpośrednich jego źródeł należy szukać w… prasie. Podczas, gdy pomysł celebrowania Dnia Babci pojawił się pierwszy raz w tygodniku „Kobieta i Życie”, to jego datę zapoczątkowało wydarzenie związane z „Expressem Poznańskim”. 21 stycznia 1965 roku redakcja uroczyście świętowała urodziny gwiazdy kina, 85-letniej wówczas Mieczysławy Ćwiklińskiej – i to właśnie na pamiątkę tego dnia, ustanowiono w Polsce Dzień Babci. Dopiero kilka lat później, już w latach siedemdziesiątych, w polskich kalendarzach pojawił się również Dzień Dziadka.
Słodki prezent
Poza najlepszymi życzeniami, obchodom świąt seniorów zawsze towarzyszą też drobne upominki. Jaki jest najlepszy prezent dla bliskiej osoby? Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają słodycze. Potwierdzają to badania GUS[1], z których wynika, że w ciągu 11 miesięcy 2019 roku produkcja samej czekolady wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 3,2 proc. i wyniosła 259 tys. ton. – Elegancka bombonierka The Belgian to świetny pomysł na prezent dla Babci czy Dziadka. Czekoladowe Serduszka (200 g) z prawdziwej belgijskiej czekolady są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nie tylko doskonałego smaku, ale i pięknej estetyki. Opakowanie z motywem serca idealnie wpisuje się w nastrój tego rodzinnego święta a elegancka kokarda na opakowaniu podkreśla prezentowy charakter produktu - mówi Michał Bonecki, Consumer Marketing Manager Perfetti Van Melle Polska.
Święto babć i dziadków, bez względu na to kiedy oraz jak są celebrowane, należą do jednych z najchętniej obchodzonych na całym świecie. To właśnie w ten szczególny czas, dzięki obecności i drobnym upominkom, Polacy wyrażają szacunek i podziękowania tym, których kochają.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.