Nie ma 600-lecia Łodzi bez Manufaktury. Sprawdź wszystkie wydarzenia
Ostatni weekend lipca w Łodzi upłynie pod znakiem fantastycznej muzyki i świętowania 600-lecia miasta. Jedna ze scen stanie w Manufakturze i wystąpią na niej topowi polscy artyści. Jakie gwiazdy wystąpią na Rynku Włókniarek Łódzkich?
Piątek (28.07)
20:00 – Dawid Kwiatkowski
W piątkowy wieczór na scenie Manufaktury posłuchamy gwiazd młodego pokolenia. Dawid Kwiatkowski szykuje dla swoich słuchaczy coś specjalnego – w tym roku obchodzi jubileusz, to jego dziesięciolecie działalności artystycznej. Fani oraz fanki artysty mogą liczyć na największe przeboje. Wspólnie zaśpiewamy „Bez Ciebie”, „Nieważne”, czy nowe, ale już hitowe Cafe de Paris”. Usłyszymy hity z płyt: 9893, Pop & Roll, Element Trzeci, Countdown, 13 grzechów niczyich, a także Dawid Kwiatkowski.
21:15 – Margaret
Następnie scenę przejmie Margaret, czyli jedna z najbardziej popularnych artystek w Polsce. Na swoim koncie ma 5 albumów studyjnych, w tym dwa – „Add the Blonde” (2014) i „Just the Two of Us” (2015) nagrodzone platyną. Jest także laureatką nagród branżowych na czele z MTV Europe Music Awards oraz Eska Music Awards. Maggie mogliśmy poznać od strony popowej, a także hip-hopowej. W każdym wydaniu porywa całe tłumy i z pewnością tak samo będzie podczas koncertu w Łodzi.
Sobota (29.07)
20:00 – Strachy na Lachy
Kultowy zespół Stachy na Lachy rozpocznie koncertowanie w sobotę w nieco mocniejszym brzmieniu. Formacja powołana do życia przez założycieli Pidżamy Porno zabierze słuchaczy w punkowo-rockową przygodę. Wszyscy łodzianie z pewnością znają teksty zespołu, które trafiają do serc ludzi już od wielu pokoleń. Podczas koncertu usłyszymy największe przeboje z wszystkich studyjnych albumów, między innymi: Piła Tango, Autor, Zakazane piosenki, Dekada, !To!, Dodekafonia.
21:15 – Kayah & BUM BUM ORKESTAR & FIŚBANDA
Scenę w Manufakturze z pewnością rozgrzeje do czerwoności Kayah, we własnej osobie. Zawsze jej koncerty to prawdziwy wulkan energii, dobrej zabawy i wspólnego śpiewania największych hitów. Jedna z najpopularniejszych polskich artystek wystąpi z kilkudziesięcioosobowym zespołem Bum Bum Orkestar & Fiś Banda. Z pewnością żaden mieszkaniec Łodzi nie musi przypominać sobie tekstów kultowych piosenek takich jak: Supermenka, Ramię w Ramię, Byłam różą czy Śpij kochanie śpij – wszyscy je znają i zaśpiewają razem z artystką już w sobotę.
Niedziela (30.07)
20:00 – Ignacy
Niedzielne koncertowanie rozpocznie się od solowego występu Ignacego. Młody artysta pierwsze kroki w branży muzycznej stawiał w programach telewizyjnych takich jak Mali Giganci czy The Voice of Poland. Jego niekwestionowany hit „Czekam na znak” w zawrotnym tempie zdobył status platyny i został nominowany do Nagrody Fryderyka 2023. Łodzianie z pewnością zaśpiewają ten utwór razem z nim podczas występu.
21:15 – KULT
Cykl koncertów w Manufakturze zakończy Kult z legendarnym liderem zespołu Kazikiem Staszewskim. Zespół, który gra na polskiej scenie nieprzerwanie od 40 lat zaprezentuje swoje największe hity i przeboje. Zagrali już ponad 3000 razy, ale dołożą wszelkich starań, by koncert organizowany z okazji 600-lecia Łodzi był tym niezapomnianym.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.