Komunikaty PR

Nie śmieć w majówkę! - apel Operacji Czysta Rzeka

2024-05-01  |  11:40
Biuro prasowe
Kontakt
Iza Sałamacha
Operacja Rzeka Sztab Główny

ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl

Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów - apelują organizatorzy Operacji Czysta Rzeka.

 

Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu. Stąd apel Operacji Czysta Rzeka. 

"Czasem jeden dodatkowy komunikat wystarczy, by ktoś zachował się inaczej, dlatego nie poddajemy się i uświadamiamy przed masowym wyjściem w plener" - mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka, członkini zarządu Fundacji Czysta Rzeka.

Podczas wypoczynku na łonie natury w przypadku chęci biesiadowania skorzystajmy z miejsc przeznaczonych do tego przeznaczonych - altan piknikowych, publicznych pieców, grilli czy miejsc wyznaczonych do rozpalania ogniska. W żadnym przypadku nie palmy śmieci!

Na piknik zabierzmy ze sobą naczynia i opakowania wielokrotnego użytku. 

Jeśli podczas aktywności na powietrzu wygenerujemy śmieci to najlepiej zabierzmy je ze sobą do domu i tam posegregujmy. Bo wtedy jest szansa na większy odzysk surowca. Możemy też skorzystać z możliwości wyrzucenia ich do kosza w miejscu biesiadowania, jeśli taki znajduje się w pobliżu.

Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po przebywaniu ludzi nad rzeką, jeziorem czy w lesie. Coraz częściej zdarzają się też jednorazowe grille czy inne przedmioty.

Podczas spływów czy rejsów rekreacyjnych również nie wyrzucajmy śmieci do wody – butelek, puszek, opakowań i niedopałków. Do kajaka czy łódki zabierzmy worek na odpady, a po powrocie na ląd wyrzućmy do publicznego śmietnika lub zabierzmy do domu i tam posegregujmy.

Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. 

"Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc. Tylko w ostatnim czasie z okazji Dnia Ziemii nasi wolontariusze wzięli udział w ponad 200 akcjach. Na liczniku tegorocznej edycji już 356 ton odpadów i ponad 25 tys. uczestników. To budujące, jak wielu z nas nie godzi się na śmieci wokół nas i odpowiedzialne podchodzi do zarządzania odpadami. Dlatego nie ustawajmy w promowaniu dobrych nawyków i zachęcajmy do zmiany zachowań tych, których troska o środowisko do tej pory nie obchodziła" - dodaje Izabela Sałamacha. 

Szósta edycja jeszcze trwa, ale jest rekordowa pod kątem zaangażowania społeczności. W systemie operacyjnym zarejestrowano ponad 25 tysięcy uczestników oraz ponad 950 akcji. Na liczniku zebranych odpadów – 341 ton! Akcje sprzątania potrwają do 25 maja.

W tej edycji kontynuowano także program sadzenia lasów. Operacja Czysta Rzeka we współpracy ze Stowarzyszenie Wspólnota Arche sadziła dęby, buki, graby i sosny za uczestników, którzy zrezygnowali z koszulek podczas ubiegłorocznych akcji sprzątania. W efekcie jesienno-wiosennych działań na Mazowszu i w Wielkopolsce rośnie 11200 posadzonych drzew.

We wszystkich dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 62 tys. osób, które zebrały ponad 1200 ton śmieci w ponad 2600 akcjach.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska. Akcję wspierał także śp. Aleksander Doba. 

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.

Fundacja Czysta Rzeka bazuje na doświadczeniu 5-letniej organizacji akcji społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych i wychodzi szerzej z projektami edukacyjnymi i społecznymi. Do celów organizacji należą m.in. wsparcie odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych; działalność na rzecz realizacji idei Zrównoważonego Rozwoju, wspierająca ochronę środowiska i racjonalną gospodarkę zasobami naturalnymi, wzrost gospodarczy oraz rozwój społeczny; działalność wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność edukacyjna i oświatowa dotycząca ekologicznych rozwiązań innowacyjnych na rzecz ochrony środowiska; działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; działalność na rzecz promocji i organizacji wolontariatu; działalność na rzecz zmniejszenia ilości odpadów trafiających do wód śródlądowych i morskich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Operacja Rzeka Sztab Główny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.