Komunikaty PR

NIEOCZYWISTE DZIEDZICTWO, CZYLI CHOJNY BEZ TAJEMNIC

2024-12-05  |  13:00
Biuro prasowe

Chojny oficjalnie są częścią Łodzi od blisko 80 lat, ale wciąż mało o nich wiemy. Zmienić to postanowili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w ramach projektów organizowanych przez Fundację Urban Forms odkrywają Chojny na nowo poprzez badania, spacery, wykłady, ale też murale odwołujące się do miejscowej historii i tradycji. Cykl wydarzeń zwieńczą konferencja naukowa poświęcona łódzkiej dzielnicy i wystawa połączona z koncertem świątecznym.

– Od kilkunastu tygodni z dużą radością pomagamy łodzianom odkrywać wyjątkowe dziedzictwo Chojen – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms. – Pokazujemy to, co często pozostaje niezauważone, od materialnych zabytków po opowieści, które kryją mury budynków i miejsca znane z codzienności.

Dzięki projektowi udało się między innymi przypomnieć postać Janka Mulinowicza, bohatera lokalnej legendy. Według przekazów Janek, jako chłopiec z Chojen, został adoptowany przez krakowskiego kupca, by później stać się dobroczyńcą miejscowego kościoła św. Wojciecha. Jego losy Klaudia Rutkowska uwieczniła muralem, który powstał na ogrodzeniu kościoła przy ul. Rzgowskiej 242. Z kolei wątek sportowej tradycji Chojen pojawił się na elewacji XVIII LO przy ul. Królewskiej 13/15, gdzie Paulina i Konrad Kwietniewscy stworzyli pracę inspirowaną pamiątkami zgromadzonymi w szkolnym muzeum, przypominającą, że budynek ten przez lata był przestrzenią dla młodych sportowców.

W ramach projektu zorganizowano też cykl warsztatów, wystaw i spotkań, a grudzień przynosi kolejne wydarzenia służące odkrywaniu tajemnic dzielnicy. W czwartek, 5 grudnia, o godzinie 17:00 w XVIII LO przy ul. Królewskiej 13/15 odbędzie się wernisaż wystawy uczniowskich prac stworzonych podczas warsztatów artystycznych inspirowanych historią szkoły. Punktem kulminacyjnym wydarzeń poświęconych dziedzictwu Chojen będzie konferencja naukowa „Nieoczywiste dziedzictwo. Chojny z perspektywy mieszkańców, społeczników i badaczy”, organizowana przez Fundację Urban Forms i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Odbędzie się ona 9 grudnia w Instytucie Historii Sztuki UŁ (ul. Narutowicza 65, sala 206) w godzinach 10:00–16:00. W programie znajdą się prelekcje naukowców dotyczące m.in. zabytków kościoła św. Wojciecha, lokalnego dziedzictwa i roli murali w upamiętnianiu historii. Wydarzenie otworzy Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms, a uczestnicy zobaczą również animację „Legenda o Janku Mulinowiczu” oraz poznają przewodnik „Kto Chojny hojnie obdarował”. Konferencję zamkną wystąpienia Beaty Arabskiej i Joanny Orzechowskiej o spacerach inscenizowanych, przybliżających historię w formie artystycznej.

Kolejnego dnia, 10 grudnia o godzinie 17:00 w Klubie Osiedlowym nr 1 przy ul. Skupionej 1 – wernisaż wystawy „Przeszłość, miejsce, ludzie. Chojny – tyle do odkrycia” zaprezentuje historię osiedla, a uroczystości towarzyszyć będzie koncert świąteczny organizowany co roku przez klub.

Wszystkie te działania są częścią szeroko zakrojonej akcji mającej na celu przybliżenie mieszkańcom Łodzi wyjątkowego dziedzictwa Chojen. Projekty „Chojny nieznane. Działania angażujące lokalną społeczność do odkrywania dziedzictwa kulturowego regionu” oraz „Odkryjemy Chojny nieznane. Społecznicy, naukowcy i mieszkańcy dla kulturowego dziedzictwa” realizowane są dzięki wsparciu Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.