Niezwykły Brave Kids znów w Wałbrzychu!
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Brave Kids wraca w nowej formule. Tym razem bez gości z zagranicy, lecz wciąż różnorodnie i kreatywnie. Młodzi artyści samodzielnie przygotują spektakl podczas warsztatów artystycznych z elementami tańca i teatru. Najpierw zaprezentują go w Wałbrzychu, a później na wielkim plenerowym finale we Wrocławiu. Początek warsztatów 17 sierpnia.
Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim umożliwia rozwijanie talentów i współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, dlatego próżno szukać drugiego takiego wydarzenia w Polsce. Żaden inny projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten. Wśród miast-gospodarzy już po raz siódmy znalazł się Wałbrzych.
Od Wałbrzycha do Wrocławia
W tym roku konieczna była zmiana formuły wydarzenia, ponieważ zaproszenie gości z zagranicy nie było możliwe. Tym niemniej mieszkańcy Wałbrzycha mocno zabiegali o tegoroczną edycję. – Wielu rodziców, goszczących dzieci z zagranicy w poprzedni latach, zgłaszało chęć zorganizowania wersji lokalnej. Prosili nas o warsztaty artystyczne dla dzieci, które po okresie kwarantanny nie mogą doczekać się kontaktu z rówieśnikami podczas kreatywnych zajęć – mówi Magda Sawicka, koordynatorka edycji wałbrzyskiej.
Zainteresowanie było tak duże, że bez trudu udało się zebrać dwie grupy. Pierwszą stworzyły dzieci z rodzin goszczących oraz podopieczni Akademii Dzieci Świata. W skład drugiej wchodzą młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca wraz kolegami z tzw. wałbrzyskich świetlic podwórkowych. – Brave Kids potrafi dopasować się do każdej sytuacji. Tegoroczną edycję traktujemy jako wielką szansę dla naszych najmłodszych mieszkańców. Większość z nich ma umiejętności artystyczne, ale nie jest to konieczne, aby uczestniczyć w projekcie. Brave Kids to okazja do odkrycia w sobie wyjątkowości, nowych zdolności i podzielenia się nimi z innymi – wyjaśnia Magda Sawicka.
Brave Kids to również przestrzeń do wzajemnej nauki. Podczas warsztatów artystycznych dzieci i młodzież samodzielnie przygotują spektakl, z którym najpierw wystąpią na finale lokalnym w Starej Kopalni (28 sierpnia, wstęp wolny), po czym – tego samego dnia – pojadą do Wrocławia na finał główny. Tam spotkają się razem z uczestnikami z pozostałych miast (Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Przemyśla, Obornik Śląskich i Rzeszowa), by razem wystąpić w pokazie finałowym „Brave Kids pod wrocławskim niebem”.
Bezpłatne warsztaty artystyczne potrwają w Wałbrzychu od 17 do 28 sierpnia. Dzieci będą ćwiczyły i uczyły się w dwóch miejscach: Wałbrzyskim Ośrodku Kultury i w Starej Kopalni. Spektakl pomogą przygotować im dorośli: Sylwia Sałamaj (instruktor tańca ludowego), Angelika Toborek (instruktor tańca współczesnego), Ilona Krawczyk (aktorka teatralna) oraz Jakub Fikus (tancerz ognia, kuglarz). Różnorodność domen opiekunów z pewnością przełoży się na ostateczny program artystyczny, który przygotują Brave Kids.
Projekt w Wałbrzychu wspiera fundacja EMU. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. – Trwająca edycja nie byłaby możliwa do zorganizowania bez finansowania z ministerstwa kultury oraz gminy Wrocław. Dzięki pieniądzom wspieramy lokalnych artystów i organizacje, zapewniając im zatrudnienie w ramach naszego projektu – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.
Uznanie na całym świecie
Brave Kids to niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.
Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła.
Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.
Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.