Nowe drzewa we Wrocławiu. Nasadziła je Magnolia Park
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Dęby, lipy, miłorzęby, brzozy, perełkowce, platan i oczywiście magnolia. Łącznie 70 nowych drzew pojawiło się na terenach zielonych przy Magnolia Park. Drzewa mają po kilkanaście lat, zwiększają bioróżnorodność zachodniego Wrocławia i są przyjazne owadom.
Na pierwszym rondzie od strony ulicy Legnickiej, na wjeździe do Magnolia Park, wrocławian wita platan. Ten gatunek drzewa był niezwykle popularny w przedwojennej stolicy Dolnego Śląska. W pobliżu głównego wejścia do galerii handlowej została posadzona kolejna magnolia drzewiasta. Na terenach zieleni należących do Magnolia Park zasadzono właśnie łącznie 70 drzew. Pojawiły się one na obszarach przylegających do parkingu centrum handlowego, a także przy wejściu głównym od strony ulicy Legnickiej.
– Nowe drzewa wzbogacają ekosystem tej części miasta i są przyjazne owadom zapylającym. Wszystkie gatunki to drzewa liściaste, które dostarczają najwięcej tlenu do atmosfery, a jednocześnie są doskonale przystosowane do warunków miejskich – mówi dr Piotr Reda, architekt krajobrazu, który był jedną z osób odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację nasadzeń na terenie Magnolia Park.
Wśród nowych drzew są również dęby, brzozy, lipy, perełkowce japońskie, świdośliwy i topole. Wszystkie mają po kilkanaście lat.
- Platan zasadzony na rondzie przy Magnolia Park nawiązuje do przedwojennej tradycji Wrocławia, kiedy to chętnie sadzono te drzewa w parkach miejskich.
- Magnolia drzewiasta to już kolejne drzewo tego rodzaju zasadzone przy Magnolia Park. Każdej wiosny można podziwiać niezwykle piękne kwiaty zdobiące gałęzie tych wyjątkowych drzew.
- Lipy i perełkowce to drzewa przyjazne owadom zapylającym, które występują licznie w obrębie przyległych do terenu Magnolia Park ogrodach działkowych.
- Świdośliwa drzewiasta, która może dorastać nawet to 7 metrów, jest niezwykle atrakcyjna podczas wiosennego kwitnienia, jak i jesiennego przebarwiania liści. Rodzi też jadalne dla człowieka niewielkie owoce, chętnie zjadane głównie przez ptaki.
– Dbamy o środowisko i poszerzamy różnorodność biologiczną w zachodnim rejonie Wrocławia. Nowe nasadzenia pozytywnie wpłyną na cały układ ekologiczny w tej części miasta, m.in. dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków sprzyjających owadom zapylającym – mówi Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park. Jak dodaje, teren przy Magnolia Park jest jednym z unikatowych obszarów w skali całej południowo-zachodniej Polski ze względu na występowanie na nim kozioroga dębosza – największego z występujących w Polsce chrząszcza z rodziny kózkowatych, objętego ochroną gatunkową. Siedlisko kozioroga znajduje się na terenie zieleni między torowiskiem a ogrodami działkowymi i stanowi ciekawy materiał edukacyjny dla studentów nauk biologicznych wrocławskich uczelni wyższych.
Centrum handlowe Magnolia Park podjęło długofalową współpracę z Oddziałem Dolnośląskim Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, które wspiera galerię w zwiększeniu bioróżnorodności jej terenów zieleni.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.