Noworoczne ekopostanowienia. Co warto zrobić, by ulżyć środowisku?
Polacy chętnie podejmują postanowienia noworoczne. Z badania przeprowadzonego w styczniu 2021 r. przez SW Research wynika, że aż 83 proc. mieszkańców naszego kraju zaplanowało podjęcie co najmniej jednego zobowiązania. Najczęściej respondenci wskazywali na zwiększenie aktywności fizycznej (38 proc.), oszczędzanie pieniędzy (37 proc.) i zdrowsze odżywianie (32 proc.). Jednak zastanawiając się nad postanowieniami na kolejny rok, dobrze zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny.
– W Polsce z roku na rok rośnie produkcja odpadów. To kwestia, na którą każdy z nas ma olbrzymi wpływ, chociażby podczas zakupów. Wybierając wielorazowe, materiałowe torby, generujemy znacznie mniej śmieci z tworzyw sztucznych. W dłuższej perspektywie jest to często również oszczędność pieniędzy, ponieważ już od września 2019 r. za foliówki, poza tzw. zrywkami, trzeba dodatkowo zapłacić – wskazuje Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., która działa w branży gospodarowania odpadami.
Oszczędności rzeczywiście mogą być bardzo duże. Jeszcze w 2018 roku, przed wprowadzeniem opłat za foliówki, przeciętny Polak zużywał rocznie około 300 tego rodzaju toreb. Zakładając, że koszt jednej to 50 groszy, przez dwanaście miesięcy wydatki na plastikowe siatki kształtowałyby się w granicach 150 złotych. To sprawia, że inwestycja w materiałową, wytrzymalszą i bardziej przyjazną środowisku torbę w ciągu roku zwraca się z dużą nawiązką.
Wszechobecny plastik
Problemy dotyczące nadmiernej produkcji plastiku to nie tylko foliówki. Zgodnie z danymi portalu Statista, w latach 2008-2019 roczna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła z 245 do 368 milionów ton, czyli aż o ponad 50 procent. Ten proces nieco wyhamowała pandemia Covid-19, ponieważ w 2020 r. odnotowano spadek w tym aspekcie – do poziomu 367 mln ton.
– Obecnie w Polsce wzrasta poziom recyklingu, coraz więcej odpadów otrzymuje drugie życie. Dotyczy to między innymi przedmiotów codziennego użytku, wykonywanych z plastiku. Z drugiej strony, w 2020 roku lawinowo wzrosła ilość śmieci, które trafiają na nielegalne i zagrażające środowisku dzikie wysypiska. Odpady porzucane w lasach, zbiornikach wodnych czy innych terenach zielonych, mają negatywny wpływ na cały ekosystem. Dlatego ważne jest, by każdy z nas dbał o miejsca, w których można odpocząć na łonie natury. Nie tylko w przyszłym roku, ale zawsze – mówi Felice Scoccimarro.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano niemal 71,2 tys. ton odpadów komunalnych. Rok wcześniej ilość unieszkodliwionych odpadów była znacznie mniejsza i wyniosła 25,66 tys. ton.
Ekopostanowienia dla każdego
Ekologiczne postanowienia noworoczne nie muszą dotyczyć jedynie odpowiedzialnego postępowania z odpadami oraz wyborów, które skutkują mniejszym zapotrzebowaniem na przedmioty i opakowania z tworzyw sztucznych. Dobrym, a zarazem korzystnym dla kieszeni pomysłem, jest również ograniczenie zużycia wody. Ten cel można osiągnąć poprzez zamontowanie perlatorów w kranach. To urządzenie napowietrzające wodę, dzięki czemu jej zużycie może być o około 40 proc. niższe. Dodatkowo jego koszt to zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego, warto także zastanowić się nad kwestią niemarnowania żywności, Corocznie do polskich śmietników trafia jej aż ok. 5 milionów ton. Lepsze planowanie zakupów spożywczych będzie zatem skutkowało mniejszą ilością odpadów organicznych. Co więcej, korzystną zmianę w tym zakresie z pewnością odczują również portfele.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.