Komunikaty PR

Noworoczne ekopostanowienia. Co warto zrobić, by ulżyć środowisku?

2021-12-28  |  17:00
Biuro prasowe

Polacy chętnie podejmują postanowienia noworoczne. Z badania przeprowadzonego w styczniu 2021 r. przez SW Research wynika, że aż 83 proc. mieszkańców naszego kraju zaplanowało podjęcie co najmniej jednego zobowiązania. Najczęściej respondenci wskazywali na zwiększenie aktywności fizycznej (38 proc.), oszczędzanie pieniędzy (37 proc.) i zdrowsze odżywianie (32 proc.). Jednak  zastanawiając się nad postanowieniami na kolejny rok, dobrze zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny.

– W Polsce z roku na rok rośnie produkcja odpadów. To kwestia, na którą każdy z nas ma olbrzymi wpływ, chociażby podczas zakupów. Wybierając wielorazowe, materiałowe torby, generujemy znacznie mniej śmieci z tworzyw sztucznych. W dłuższej perspektywie jest to często również oszczędność pieniędzy, ponieważ już od września 2019 r. za foliówki, poza tzw. zrywkami, trzeba dodatkowo zapłacić – wskazuje Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., która działa w branży gospodarowania odpadami.

Oszczędności rzeczywiście mogą być bardzo duże. Jeszcze w 2018 roku, przed wprowadzeniem opłat za foliówki, przeciętny Polak zużywał rocznie około 300 tego rodzaju toreb. Zakładając, że koszt jednej to 50 groszy, przez dwanaście miesięcy wydatki na plastikowe siatki kształtowałyby się w granicach 150 złotych. To sprawia, że inwestycja w materiałową, wytrzymalszą i bardziej przyjazną środowisku torbę w ciągu roku zwraca się z dużą nawiązką.

Wszechobecny plastik

Problemy dotyczące nadmiernej produkcji plastiku to nie tylko foliówki. Zgodnie z danymi portalu Statista, w latach 2008-2019 roczna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła z 245 do 368 milionów ton, czyli aż o ponad 50 procent. Ten proces nieco wyhamowała pandemia Covid-19, ponieważ w 2020 r. odnotowano spadek w tym aspekcie – do poziomu 367 mln ton.

Obecnie w Polsce wzrasta poziom recyklingu, coraz więcej odpadów otrzymuje drugie życie. Dotyczy to między innymi przedmiotów codziennego użytku, wykonywanych z plastiku. Z drugiej strony, w 2020 roku lawinowo wzrosła ilość śmieci, które trafiają na nielegalne i zagrażające środowisku dzikie wysypiska. Odpady porzucane w lasach, zbiornikach wodnych czy innych terenach zielonych, mają negatywny wpływ na cały ekosystem. Dlatego ważne jest, by każdy z nas dbał o miejsca, w których można odpocząć na łonie natury. Nie tylko w przyszłym roku, ale zawsze – mówi Felice Scoccimarro.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano niemal 71,2 tys. ton odpadów komunalnych. Rok wcześniej ilość unieszkodliwionych odpadów była znacznie mniejsza i wyniosła 25,66 tys. ton.

Ekopostanowienia dla każdego

Ekologiczne postanowienia noworoczne nie muszą dotyczyć jedynie odpowiedzialnego postępowania z odpadami oraz wyborów, które skutkują mniejszym zapotrzebowaniem na przedmioty i opakowania z tworzyw sztucznych. Dobrym, a zarazem korzystnym dla kieszeni pomysłem, jest również ograniczenie zużycia wody. Ten cel można osiągnąć poprzez zamontowanie perlatorów w kranach. To urządzenie napowietrzające wodę, dzięki czemu jej zużycie może być o około 40 proc. niższe. Dodatkowo jego koszt to zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego, warto także zastanowić się nad kwestią niemarnowania żywności, Corocznie do polskich śmietników trafia jej aż ok. 5 milionów ton. Lepsze planowanie zakupów spożywczych będzie zatem skutkowało mniejszą ilością odpadów organicznych. Co więcej, korzystną zmianę w tym zakresie z pewnością odczują również portfele.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.

Konsument

Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.