Odnawiają stare rowery i przekazują potrzebującym
Fundacja OddajRower od czterech lat naprawia i serwisuje w Białymstoku podarowane jej przez ludzi stare rowery. Odrestaurowane jednoślady przekazuje tym, których na ich kupno nie stać. Teraz chce rozszerzyć ideę na całą Polskę. Pierwszych 300 osób, które wesprze inicjatywę w nagrodę dostanie wieszak na rower od alu-frost.
- Na początku miała to być jednorazowa akcja. Pomysł był prosty. Zaapelowaliśmy do białostoczan, by przekazali nam zagracające piwnice i mieszkania, nieużywane już lub zepsute rowery. My je odnowiliśmy i podarowaliśmy potrzebującym: dzieciom z domów dziecka i ośrodków opiekuńczych, podopiecznym organizacji zajmujących się rodzinami o niższym statusie materialnym - opowiada Tomasz Gosk z Fundacji OddajRower. - Okazało się jednak, że zainteresowanie tematem i zapotrzebowanie przerosło nasze wyobrażenia. Postanowiliśmy więc, że działamy długofalowo. Teraz do inicjatywy dołączają kolejne miasta z całego kraju. Spodziewamy się, że finalnie zbiórkę rowerów będziemy prowadzić w 10 dużych aglomeracjach w Polsce, m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie.
Zbiórka na części
Fundacji udało się zaangażować w przedsięwzięcia serwisy rowerowe z tych miast. Wszyscy działają na zasadzie non profit, np. nie pobierają opłat za robociznę. Organizatorzy potrzebują tylko środków na części do rowerów. By je pozyskać Fundacja uruchomiła zbiórkę na platformie https://zrzutka.pl/yr8bbh .
Zamierza wyremontować 600 rowerów. Szacuje, że na nowe części do każdego wyda średnio 100 zł. Potrzebuje więc ok 60 tys. zł. Równoległe szuka sponsorów, którzy wesprą akcję, także wśród największych rowerowych firm. Szykuje niespodzianki.
Dla pierwszych 300 osób, które zadeklarują, że przekażą nam swój jednoślad mamy w prezencie designerskie wieszaki na rower, które przekazała nam firma alu-forst z Sowlan.
- mówi Tomek Gosk.
Wieszak na rower od alu-frost
Alu-frost to znany producent akcesoriów samochodowych, ale ostatnim jego hitem ofertowym są właśnie wieszaki na rower. Jest to zestaw składający się dwóch podpór na koła i wieszaka na pedał (plus akcesoria do montażu). Elementy mają dekoracyjny rowerowy motyw. Są niewielkie i dyskretne, a jednocześnie bardzo solidne. Jak wyglądają można zobaczyć na stronie: https://alaser.pl/produkty/1741-wieszak-na-rower.html?fbclid=IwAR394Ag72QXIw9fVnFWOTsOnfX9oX4HDm-JgRDNjC49T2t7IQFJ_2pSxoFI
- Przede wszystkim jednak cała konstrukcja wieszaka jest bardzo wytrzymała - dodaje Piotr Świrko, prezes alu-frost. - Udźwignie nawet 25 kilo, a nawet więcej. Można go dopasować zarówno do rozmiarów roweru jak i do rodzaju ściany. Na dodatek jest po prostu ładny. Jeżeli ktoś ma małą piwnicę, lub niewielką komórkę lokatorską, albo po prostu chce mieć porządek w przestronnym garażu to ten wieszak jest świetnym rozwiązaniem.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.