Łódź oczami sztucznej inteligencji? Warsztaty generowania grafik AI w Muzeum Fab
Łódź oczami sztucznej inteligencji? Warsztaty generowania grafik AI w Muzeum Fabryki
Chcesz stworzyć obraz, ale nie masz zdolności manualnych? A może chciałbyś wygenerować grafikę, która odzwierciedli dokładnie to, co masz w głowie? Pomocna może okazać się sztuczna inteligencja… trzeba tylko wiedzieć, jak jej używać. Muzeum Fabryki organizuje warsztaty w ramach projektu Lodz600, czyli stworzenia kolekcji 600 obrazów na 600-lecie Łodzi. Będzie można samodzielnie sprawdzić możliwości aplikacji do tworzenia grafik z pomocą AI. Pod okiem instruktora, uczestnicy wygenerują swoją wizję naszego miasta. Najciekawsze prace dołączą do projektu Lodz600.
Warsztaty generowania grafik AI w ramach Lodz600
30.06, godz. 13:30 i 15:30, Muzeum Fabryki
Wydarzenie jest organizowane w ramach akcji Lodz600, której celem jest zebranie 600 prac malarskich poświęconych miastu Łódź. Do projektu zaproszeni są utalentowani artyści z całego świata, a teraz możliwość dołączenia mają także łodzianie. Po raz pierwszy w Muzeum Fabryki będzie można wziąć udział w innowacyjnych warsztatach z generowania grafik przy użyciu sztucznej inteligencji.
Temat sztucznej inteligencji zdominował nagłówki gazet, portali społecznościowych oraz serwisów informacyjnych. AI oferuje nam mnóstwo możliwości, a jedną z nich jest generowanie dowolnych obrazów, zawierających każdy szczegół, o jakim tylko pomyślimy. Efektywne korzystanie z programów do tworzenia obrazów wymaga jednak odpowiedniego know-how. Z tego powodu w piątek (30.06) w Muzeum Fabryki w Manufakturze odbędą się warsztaty, na których będzie można nauczyć się, w jaki sposób generować obrazy za pomocą programów AI oraz jak pisać „prompty”, czyli specjalne hasła, dzięki którym sztuczna inteligencja wygeneruje dokładnie to, o czym myślimy. Warsztaty poprowadzi Tomasz Mostowski (Graphic Designer w studiu graficznym 38 Content Communication). Celem będzie stworzenie autorskiego obrazu Łodzi – takiej, jaką widzi ją twórca. Ograniczeniem jest tylko i wyłącznie własna wyobraźnia, bo sztuczna inteligencja stworzy niemalże wszystko.
Uczestnicy będą musieli przynieść swoje komputery, ale to organizator zapewnia dostęp do Midjourney, czyli najpopularniejszego programu AI do generowania grafik. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na płótnie utkanym na 150-letnich krosnach Muzeum Fabryki i dołączą do wielkiej bazy.
Zapisywać można się mailowo, pod adresem rzecznik@manufaktura.com w tytule wpisując „Warsztaty AI” oraz wybraną godzinę zajęć. Dwie grupy liczyć będą po 15 osób, dlatego zapisywać trzeba się szybko. Zapisy trwają do środy (28.06) do końca dnia.
Akcja Lodz600 jest już na półmetku – zebrano prawie 400 z 600 obrazów. Finał projektu będzie wyjątkowy nie tylko pod względem skali przedsięwzięcia ale przede wszystkim ze względu na szczytny cel. 600 zgromadzonych obrazów zostanie wystawionych na licytacje, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży zostaną przekazane partnerowi projektu – Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.