„Łódzkie rzeki – w nurtach historii” – wernisaż wystawy w Muzeum Fabryki
Łódź rzekami (podziemnymi) stoi! Przekonają się o tym wszyscy ci, którzy odwiedzą nową, czasową wystawę w Muzeum Fabryki. Czy rzeki naprawdę były kołem zamachowym łódzkiego przemysłu włókienniczego? Jaki wpływ miały na rozwój miasta w XIX wieku? Na te i inne ciekawe pytania odpowie wystawa – wernisaż już 21 lutego.
Wernisaż wystawy „Łódzkie rzeki – w nurtach historii”
21.02, godz. 17, Muzeum Fabryki w Manufakturze
Dziś nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie mnogość cieków wodnych na terenach tworzącej się Łodzi, była jednym z elementów przesądzających o jej założeniu i przyczyniającym się do dynamiki jej rozwoju. Wystawa w Muzeum Fabryki ma stanowić przyczynek do odpowiedzi na pytania takie jak: ile jest łódzkich rzek, gdzie się znajdują i skąd dziś mamy wodę w kranie oraz jakie były znaczenia i rola rzek w średniowieczu, nowożytności i okresie XIX wieku.
Na wystawie zobaczycie także eksponaty, znalezione w trakcie prac przy łódzkich rzekach i kanałach. Prehistoryczne skarby zostały na potrzeby tej wystawy, udostępnione przez Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas zwiedzania nie możecie ominąć opisu najstarszej łódzkiej legendy o Januszu, a także wspomnień z planów filmowych w łódzkich kanałach. Całości dopełnia dokument, który powstał z okazji 95-lecia ZWIK. Jubileuszowy film pt. „95 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi”, zawierający bogate archiwalne nagrania i zdjęcia, udostępniony został przez ZWIK Łódź.
Na zwiedzających czeka także gra wielkoformatowa, w trakcie której sprawdzicie swoją wiedzę na temat Łodzi i jej rzek, ale także wykażecie się sprytem i dokładnością, bo gra to nie tylko zestaw pytań, ale również kilka zadań wykonania.
Podczas otwarcia wystawy, czyli 21 lutego, Muzeum zaprasza także na wykład historyczny dr. Jędrzeja Tomasza Kałużnego, jednego z autorów wystawy. Wykład nosi tytuł „Łódzkie rzeki – wczoraj i dziś”
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.