„Łódzkie rzeki – w nurtach historii” – wernisaż wystawy w Muzeum Fabryki
Łódź rzekami (podziemnymi) stoi! Przekonają się o tym wszyscy ci, którzy odwiedzą nową, czasową wystawę w Muzeum Fabryki. Czy rzeki naprawdę były kołem zamachowym łódzkiego przemysłu włókienniczego? Jaki wpływ miały na rozwój miasta w XIX wieku? Na te i inne ciekawe pytania odpowie wystawa – wernisaż już 21 lutego.
Wernisaż wystawy „Łódzkie rzeki – w nurtach historii”
21.02, godz. 17, Muzeum Fabryki w Manufakturze
Dziś nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie mnogość cieków wodnych na terenach tworzącej się Łodzi, była jednym z elementów przesądzających o jej założeniu i przyczyniającym się do dynamiki jej rozwoju. Wystawa w Muzeum Fabryki ma stanowić przyczynek do odpowiedzi na pytania takie jak: ile jest łódzkich rzek, gdzie się znajdują i skąd dziś mamy wodę w kranie oraz jakie były znaczenia i rola rzek w średniowieczu, nowożytności i okresie XIX wieku.
Na wystawie zobaczycie także eksponaty, znalezione w trakcie prac przy łódzkich rzekach i kanałach. Prehistoryczne skarby zostały na potrzeby tej wystawy, udostępnione przez Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas zwiedzania nie możecie ominąć opisu najstarszej łódzkiej legendy o Januszu, a także wspomnień z planów filmowych w łódzkich kanałach. Całości dopełnia dokument, który powstał z okazji 95-lecia ZWIK. Jubileuszowy film pt. „95 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi”, zawierający bogate archiwalne nagrania i zdjęcia, udostępniony został przez ZWIK Łódź.
Na zwiedzających czeka także gra wielkoformatowa, w trakcie której sprawdzicie swoją wiedzę na temat Łodzi i jej rzek, ale także wykażecie się sprytem i dokładnością, bo gra to nie tylko zestaw pytań, ale również kilka zadań wykonania.
Podczas otwarcia wystawy, czyli 21 lutego, Muzeum zaprasza także na wykład historyczny dr. Jędrzeja Tomasza Kałużnego, jednego z autorów wystawy. Wykład nosi tytuł „Łódzkie rzeki – wczoraj i dziś”

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.