Komunikaty PR

Ogród Świętej Barbary w centrum Warszawy zostanie zrewitalizowany. Prace trwają

2022-09-22  |  10:36
Biuro prasowe

Znajdujący się na terenie parafii św. Barbary ogród w najbliższych latach otworzy swoje bramy dla mieszkańców i turystów. Będzie to pełne zieleni miejsce spotkań i wypoczynku. Prace już trwają. Pojawiły się nowe nasadzenia, a istniejącą roślinność objęto specjalistyczną opieką pielęgnacyjną. W planach jest także rewitalizacja obiektów zabytkowych.

W ciągu najbliższych kilku lat warszawskie Śródmieście Południowe zyska otwarte, spokojne i bezpieczne miejsce spędzania wolnego czasu wśród zieleni. To ogród na ponad hektarowym terenie parafii św. Barbary, który znajduje się pomiędzy ulicami: Nowogrodzką, Emilii Plater, św. Barbary i Wspólną. Do tej pory nie był on ogólnodostępny ze względu na zły, zagrażający zdrowiu i życiu, stan starodrzewu. Jednak parafia zdecydowała się na prace, które pozwolą na korzystanie z niego mieszkańcom i turystom.

Ogrody, skwery i parki pozytywnie wpływają na jakość powietrza. W lecie dają schronienie przed upałem, a istniejąca roślinność obniża też poziom hałasu. Tworzenie i pielęgnacja kościelnych terenów zielonych wpisuje się w miejską strategię zmian w Śródmieściu „Nowe Centrum Warszawy. Rewitalizacja ogrodu ma zwiększyć komfort życia oraz spędzania czasu przez parafian oraz naszych gości, których jest coraz więcej. Lokalizacja w pobliżu Dworca Centralnego, hotelu Marriott oraz innych wieżowców sprawia, że codziennie pojawiają się u nas przechodnie i turyści. Chcemy im udostępnić zieloną oazę w centrum stolicy, która pozwoli na odpoczynek – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary.

Historia ogrodu parafialnego jest ściśle powiązana z rozwojem Warszawy i sięga XIX wieku. W 1886 r. zakończono na jej terenie budowę kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, a w ręce parafian oddano park. Jeszcze niedawno miejsce to było zaniedbane z powodu braku funduszy na jego pielęgnację. Do dziś nie jest w pełni dostępne dla odwiedzających. Od kilku miesięcy na tym obszarze prowadzone są jednak prace związane z jego rewitalizacją.

Dotychczasowe działania objęły inwentaryzację dendrologiczną, wraz z określeniem wieku i stanu drzew. Dokonano również nowych nasadzeń, dzięki którym w ogrodzie pojawiło się 18 dębów i klonów. Specjaliści otoczyli także opieką 43 rosnących od lat w tym miejscu drzew. Są to głównie lipy drobnolistne. W kolejnych etapach prac eksperci zatroszczą się o pozostałe drzewa, których jest kilkadziesiąt. Następnie zostaną zasadzone hortensje, okrywowa zieleń cieniolubna (m.in. bluszcz pospolity czy paprocie) i nowe trawniki. Alejki ogrodu pokryje przyjazna środowisku nawierzchnia mineralna, która przepuszcza wodę i nie akumuluje ciepła. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane chociażby w dobrze znanych warszawiakom Łazienkach Królewskich – wskazuje Damian Majsterek, dyrektor projektu z ramienia Inwestora Zastępczego.

Obecnie przed kościołem trwa także renowacja zabytkowej, dziewiętnastowiecznej figury Chrystusa z Jawnogrzesznicą, która przetrwała II wojnę światową, w tym Powstanie Warszawskie. W prace wykonywane przez ekspertów zaangażowała się Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Figura Chrystusa i Jawnogrzesznicy znajduje się w miejscu, gdzie ciężkie walki prowadził powstańczy batalion Zaremba-Piorun. Nasze doświadczenie, zdobyte podczas budowy wielu pomników i tablic pamięci w Warszawie przekładamy na wsparcie merytoryczne renowacji zarówno ocalałego monumentu, jak i terenu kościelnego. To miejsce dla wielu warszawiaków ma charakter symboliczny – tłumaczy Rafał Szczepański, Prezes Fundacji Pamięci o  bohaterach Powstania Warszawskiego.

To dopiero początek pozytywnych zmian, które odmienią tę wyjątkową w skali Śródmieścia przestrzeń. W kolejnych etapach planowane są również m.in. rewitalizacja zabytkowej Drogi Krzyżowej i zachowanego ogrodzenia, a także prace konserwatorskie przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kaplicy św. Barbary.

Ogród zostanie w pełni udostępniony dla odwiedzających w przeciągu najbliższych lat. Za projektem rewitalizacji stoi pracownia Juvenes–Projekt, posiadająca duże doświadczenie w renowacji zabytków i kreowaniu przestrzeni zielonych. Przemiana otoczenia świątyni odbywa się dzięki wsparciu spółki PW, która na sąsiedniej działce będzie realizować inwestycję Roma Tower.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.