Operacja Czysta Rzeka rusza po raz piąty!
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Zbliża się wiosna, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka szykuje się na ogólnopolskie porządki na łonie natury. Jeśli zależy Ci na walorach przyrodniczych Twojego otoczenia, jeśli cenisz wokół siebie czystą zieleń i nie tolerujesz śmieci, ta akcja jest dla Ciebie. Dzięki Twojemu zaangażowaniu damy szansę kolejnym pokoleniom na cieszenie się urokami natury w przyszłości. Biorąc udział w akcji, masz realny wpływ na nasze środowisko. Zorganizuj sztab lokalny, wybierz miejsce do posprzątania lub zgłoś się do akcji jako uczestnik. Rejestracja rusza 1 marca, a pierwsze tegoroczne sprzątanie można zorganizować już 14 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek.
Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych na łonie natury. W ubiegłym roku chętnych do sprzątania było już ponad 8600, a zebranych odpadów 230 ton. Podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci. Od roku 2021 odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka.
Przygotuj się na wiosnę, sprzątając okolicę
Inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a jej aktywność uruchamia się na wiosnę, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia. Topniejący śnieg oraz nierozwinięta jeszcze roślinność odkrywają ogromne pokłady śmieci w zaroślach, przy spacerowych ścieżkach w lesie czy na polanach przylegających do koryta rzeki.
„Po raz piąty zmierzymy się z problemem wszechogarniających śmieci. Dzięki naszym regularnym działaniom w plenerze czy społecznym ekopatrolom, miejsc do posprzątania ubywa, ale wiemy też, że pojawiają się nowe, wciąż mamy do czynienia z procederem dzikich wysypisk czy pozostawiania śmieci w okolicach biesiadowania czy relaksu. Nie możemy na to bezczynnie patrzeć, więc po raz kolejny zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji, by posprzątać najbliższe otoczenie lub inny wybrany teren zielony” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.
Zarejestruj sztab lub zgłoś się do akcji
Rejestracja sztabów startuje 1 marca i już tradycyjnie odbędzie się drogą elektroniczną poprzez stronę internetową akcji www.operacjarzeka.pl.
„W systemie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. Szefem sztabu może zostać osoba dorosła, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się osoby przedsiębiorcze i z charyzmą, lokalni liderzy czy członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie pojawi się interaktywna mapa z pinezkami, które będą oznaczać miejsca, wybrane przez szefa sztabu, w których zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można się do nich zapisać jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania” – zapowiada Daniel Parol.
Jednym z takich pomocnych narzędzi będzie „Przewodnik Szefa Sztabu”, dostępny pod linkiem: https://operacjarzeka.pl/poradnik-szefa-sztabu/.
„Jeśli więc chciałbyś zorganizować akcje sprzątania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, ta publikacja poprowadzi Cię krok po kroku. Zachęcamy też do kontaktu z naszą infolinią, po nr tel. 22 290 20 40 czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 lub pod mailem e-mail: rzeka@operacjarzeka.pl, gdzie można dopytać o szczegóły oraz rozwiać istniejące wątpliwości” – zachęca organizator „Operacji Czysta Rzeka”.
Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast niepełnoletni od lat 13 mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, natomiast młodsi wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. W tegorocznej edycji będzie także możliwość zorganizowania akcji szkolnej. Ten wariant kierowany jest do przedszkoli, szkół lub placówek oświatowych, w których to opiekun rejestruje sztab i zapisuje uczestników.
Co, gdzie, kiedy?
Rejestracja sztabów rozpoczyna się 1 marca, natomiast akcje sprzątania w plenerze ruszają 14 marca i potrwają do 6 maja.
„Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Rzek, który przypada 14 marca to idealna data do rozpoczęcia naszych działań. Doceniając moc, siłę i piękno rzek, zachęcamy więc do dbania i potrzeby ochrony środowiska rzecznego, bo czysta rzeka to lepsza jakość życia nas samych. Rzeki od tysiącleci decydowały o życiu całych miast i społeczności. Dzisiaj, w dobie kryzysu klimatycznego, dostęp do czystej wody i stan samych rzek są szczególnie ważne. Angażując się w naszą akcję, pokazujemy, że jesteśmy tego świadomi i staramy się przeciwdziałać szkodliwym praktykom” – zwraca uwagę Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.
Kolejnym ważnym dniem będzie Dzień Ziemi (22 kwietnia), kiedy Sztab Główny planuje wielkie sprzątanie warszawskiej Wisły na odcinku od Mostu Siekierkowskiego aż do Młocin. Zakończenie akcji w ramach edycji wiosennej nastąpi 6 maja, wtedy też ruszy edycja letnia, polegająca na sprzątaniu rzek z poziomu kajaka.
Harmonogram edycji 2023:
1 marca - start rejestracji sztabów
14 marca - Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Rzek: start akcji w plenerze
21 marca - Pierwszy dzień wiosny: akcja Eko Marzanna
22 kwietnia - Dzień Ziemi: akcja sztabu głównego nad Wisłą
6 maja - Podsumowanie akcji wiosennej, rozpoczęcie edycji letniej
Do dyspozycji uczestników Operacji Czysta Rzeka jest także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja może więc ułatwić wybranie miejsca do sprzątania, które zauważył już ktoś wcześniej.
Aplikację „Operacja Czysta Rzeka” można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore.
Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2023 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:
- stronę internetową www.operacjarzeka.pl
- FB: www.facebook.com/Operacjarzeka
- IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/
- YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw
Operacja Czysta Rzeka
To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.
Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.
Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.
Piąta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów. Głównym Partnerem Edycji jest Fundacja Inter Cars. Marka Dafi jest Sponsorem Strategicznym. Sponsorem Oficjalnym jest Intel Technology, a wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Epson, Forte Plus oraz PepsiCo. Firma Prologis jest Sponsorem Sztabu Głównego, a firma Segro Partnerem Oficjalnym. W gronie Partnerów Wspierających są: Arche, Bank Ochrony Środowiska, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne oraz Dobra Energia Dla Olsztyna. Marka 4F jest Partnerem Sztabu Głównego. Partnerem Merytorycznym jest Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Partnerem Logistycznym została Toyota Auto Podlasie. Oficjalnym Ubezpieczycielem Edycji jest Generali, Oficjalnym Dostawcą Paliwa – sieć stacji paliw Moya, a firma Remondis otrzymała status Oficjalnego Odbiorcy Odpadów. Partnerem Technologicznym zostało Autenti, Partnerem Analitycznym – CUX Research, Partnerem DOOH – Jet Line, a Partnerem Reklamowym – BeDigital.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.