Komunikaty PR

Operacja Rzeka na rozbiegu - ponad 4000 uczestników i 300 akcji

2022-04-14  |  11:40
Biuro prasowe
Kontakt
Iza Sałamacha
Operacja Rzeka Sztab Główny

ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl

 

Już ponad 4000 uczestników i ponad 300 akcji, czyli IV edycja Operacji Czysta Rzeka na rozbiegu. Akcje główne zaplanowano wokół Dnia Ziemi.

Do 18 kwietnia można jeszcze zakładać sztaby i organizować akcje sprzątania śmieci w całej Polsce, a do 22 kwietnia mogą zgłaszać się do nich uczestnicy. W tym roku można zakładać akcje otwarte oraz prywatne, ograniczone do grona rodzinnego lub znajomych, a także akcje specjalne dla szkół i przedszkoli. Nie jest konieczne robienie porządków nad rzeką, ważne jest, aby oczyścić miejsca na łonie natury w najbliższej okolicy, która jest nam bliska. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt akcji, w ramach których udało się odciążyć przyrodę z ponad 12 ton śmieci. Najwięcej wydarzeń jednak wciąż przed nami. Będą odbywać się z okazji Dnia Ziemi przez cały weekend 22-24 kwietnia aż do 1 maja.

 

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszyła po raz czwarty po koniec marca. Od tej pory odbyło się ponad 40 akcji, w ramach których zebrano ponad 12 ton śmieci. Jednak największe zbieranie śmieci zaplanowano w związku z Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

Z tej okazji odbędzie się najwięcej akcji sprzątania. W całej Polsce prawie 2500 osób weźmie udział w 178 akcjach. W ten sposób chcemy docenić walory przyrody wokół nas i podziękować Matce Ziemi, odciążając ją od zalegających śmieci. Weźmy odpady w swoje ręce, każdego z nas stać na taki gest” - zachęca do udziału w akcji Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Akcje sztabu głównego

W IV edycji sztab główny odwiedza miejsca związane z Operacją Czysta Rzeka. Inauguracja akcji odbyła się 2 kwietnia w Cieszanowie przy granicy z Ukrainą oraz 9 kwietnia w Mielniku nieopodal granicy z Białorusią. Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia sztab główny wyruszy do Wyszkowa-Rybienka Leśnego, miejscowości nad Bugiem w województwie mazowieckim, która od początku aktywnie włącza się w inicjatywę. I tak jest również w tej edycji.

„Tego dnia ponad 300 uczniów i przedszkolaków weźmie udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły, okolicznych lasów i nad rzeką Bug. Dzięki wsparciu nadleśnictwa Drewnica na terenie placówki dzieci posadzą także kilkaset sadzonek sosny” – informuje Paweł Deluga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Wyszkowie oraz leśniczy Mariusz Wierzbicki z nadleśnictwa Drewnica.

W sobotę (23 kwietnia) zaplanowano z kolei otwarte akcje sprzątania z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

Start akcji zaplanowany jest na Placu Gwiaździstym w Wyszkowie-Rybienku Leśnym o godz. 12:30. Uczestnicy sprzątania zostaną podzieleni na 11 grup roboczych rozlokowanych wzdłuż rzeki Bug.  Akcja potrwa do ok. godz. 15:00.

„Po trudach sprzątania zapraszamy wszystkich wolontariuszy do naszej bazy na Placu Gwiaździstym. Będzie tam można posilić się, odpocząć przy ognisku czy na wale przy rybienkowskich stawach. Uczestników, którzy wybiorą odpoczynek w pieleszach domowych zapraszamy na godzinę 17:00. Wtedy zaplanowaliśmy finałowe wydarzenie ze sztabem głównym Operacji Czysta Rzeka. Nie zabraknie danych liczbowych dotyczących naszej akcji, podzielimy się też naszymi planami na przyszłość. Atrakcją wieczoru będzie występ zespołu Własny Port z repertuarem utworów żeglarskich” – zaprasza Zbigniew Wyszyński, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

Rejestracja sztabów, akcji, uczestników

Operacja Czysta Rzeka ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wczesną wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach położonych przy korytach rzek.

Rejestracja sztabów wystartowała 25 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl.

Lokalne akcje sprzątania w plenerze potrwają do 1 maja. Sztaby i akcje można zgłaszać jeszcze do 18 kwietnia, natomiast uczestnicy mogą dopisywać się do już zarejestrowanych akcji do 22 kwietnia.

Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania. Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów - uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę.

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska

W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze.  Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore. Akcja Aplikacja, czyli usuwanie czerwonych pinezek (zaśmieconych miejsc) odbyła się 8-10 kwietnia. Zlikwidowano wówczas kilkanaście dzikich wysypisk.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:

  • stronę internetową www.operacjarzeka.pl
  • FB: www.facebook.com/Operacjarzeka
  • IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/
  • YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw

 

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Operacja Rzeka Sztab Główny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.

Ochrona środowiska

Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.

Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.