Opiekun osób starszych – zawód przyszłości?
Postępujący proces starzenia się społeczeństwa jest coraz bardziej widoczny w krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech. Żyjemy coraz dłużej, a jakoś życia ludzi jest coraz lepsza. Z danych statystycznych wynika, że obywatele Unii Europejskiej żyją średnio ponad 77 lat. Dodatkowo starsi ludzie, stają się coraz mniej sprawni i potrzebują pomocy innych. Czy zawód opiekunki osób starszych zostanie zawodem przyszłości?
Zawód ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, dotyczy to również naszego kraju, w którym coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekuna osób starszych. Z powodu epidemii koronawirusa, zawód ten przeżywa teraz swoją drugą młodość. „Faktycznie, od jakiegoś czasu zauważyliśmy wzrost zainteresowania pracą w branży opiekuńczej nad osobami starszymi, głównie dotyczy to Niemiec. Widzimy też wzrost zainteresowania wyjazdem do takiej pracy przez Polaków.”, mówi przedstawiciel firmy Veritas Group, lidera usług opiekuńczych w Polsce.
Długoletnie życie niestety nie zawsze równoznaczne jest z życiem w zdrowiu z rodziną. „Często ze względu na pracę lub niewystarczające kwalifikacje rodzina seniora nie jest w stanie samodzielnie zająć się swoim bliskim. Bywa i tak, że opieka nad Bliskim staje się zadaniem ponad nasze siły. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego opiekuna, która otoczy odpowiednią troską naszego bliskiego, a także zadba o jego dom”, tłumaczy pracownik Veritas Group.
W Niemczech i innych krajach Europy zachodniej usługi związane z opieką domową są powszechnym zjawiskiem, rośnie zarówno popularność tego zawodu, jak i zwiększa się poziom kwalifikacji opiekunów. Aktualnie opiekunowie osób starszych to wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje są coraz bardziej doceniane. Polacy coraz częściej wyjeżdżają do pracy za granicę w celu podjęcia takiej pracy.
Badania przeprowadzone od dwóch lat pokazują, że Polki są coraz bardziej otwarte na podejmowanie nowych wyzwań. W ramach raportu zapytano respondentki m.in. o to, czy nie obawiają się zmiany zawodu, wyjazdu za granicę oraz jaki kierunek emigracji preferują – 8 na 10 ankietowanych uważa, że w każdym wieku można emigrować i szukać pracy, a aż 40% Polek wyraża chęć podjęcia pracy sezonowej poza Polską w obecnej sytuacji.
Opiekunka osób starszych musi posiadać szereg cech, które ułatwią jej codzienną współpracę z Podopiecznym. Ważna jest cierpliwość i troska o drugiego człowieka, dużo empatii i zrozumienia dla osoby starszej, bardzo często schorowanej.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.