Opiekun osób starszych – zawód przyszłości?
Postępujący proces starzenia się społeczeństwa jest coraz bardziej widoczny w krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech. Żyjemy coraz dłużej, a jakoś życia ludzi jest coraz lepsza. Z danych statystycznych wynika, że obywatele Unii Europejskiej żyją średnio ponad 77 lat. Dodatkowo starsi ludzie, stają się coraz mniej sprawni i potrzebują pomocy innych. Czy zawód opiekunki osób starszych zostanie zawodem przyszłości?
Zawód ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, dotyczy to również naszego kraju, w którym coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekuna osób starszych. Z powodu epidemii koronawirusa, zawód ten przeżywa teraz swoją drugą młodość. „Faktycznie, od jakiegoś czasu zauważyliśmy wzrost zainteresowania pracą w branży opiekuńczej nad osobami starszymi, głównie dotyczy to Niemiec. Widzimy też wzrost zainteresowania wyjazdem do takiej pracy przez Polaków.”, mówi przedstawiciel firmy Veritas Group, lidera usług opiekuńczych w Polsce.
Długoletnie życie niestety nie zawsze równoznaczne jest z życiem w zdrowiu z rodziną. „Często ze względu na pracę lub niewystarczające kwalifikacje rodzina seniora nie jest w stanie samodzielnie zająć się swoim bliskim. Bywa i tak, że opieka nad Bliskim staje się zadaniem ponad nasze siły. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego opiekuna, która otoczy odpowiednią troską naszego bliskiego, a także zadba o jego dom”, tłumaczy pracownik Veritas Group.
W Niemczech i innych krajach Europy zachodniej usługi związane z opieką domową są powszechnym zjawiskiem, rośnie zarówno popularność tego zawodu, jak i zwiększa się poziom kwalifikacji opiekunów. Aktualnie opiekunowie osób starszych to wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje są coraz bardziej doceniane. Polacy coraz częściej wyjeżdżają do pracy za granicę w celu podjęcia takiej pracy.
Badania przeprowadzone od dwóch lat pokazują, że Polki są coraz bardziej otwarte na podejmowanie nowych wyzwań. W ramach raportu zapytano respondentki m.in. o to, czy nie obawiają się zmiany zawodu, wyjazdu za granicę oraz jaki kierunek emigracji preferują – 8 na 10 ankietowanych uważa, że w każdym wieku można emigrować i szukać pracy, a aż 40% Polek wyraża chęć podjęcia pracy sezonowej poza Polską w obecnej sytuacji.
Opiekunka osób starszych musi posiadać szereg cech, które ułatwią jej codzienną współpracę z Podopiecznym. Ważna jest cierpliwość i troska o drugiego człowieka, dużo empatii i zrozumienia dla osoby starszej, bardzo często schorowanej.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.