Organizacje powstańcze upamiętnią bohaterów Warszawy
Znany jest już plan obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości, społecznicy i powstańcy planują dodatkowe aktywności, na które zapraszają mieszkańców i turystów.
Rocznica wybuchu powstania warszawskiego co roku obchodzona jest bardzo uroczyście. Szereg aktywności ma charakter państwowy oraz miejski, a część to indywidualne wydarzenia organizowane przez społeczników i samych powstańców. Całość gromadzi dziesiątki tysięcy ludzi, którzy chcą oddać hołd bohaterom stolicy.
Tak jest i w tym roku. Oprócz oficjalnego programu obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dostępnego pod linkiem: https://nowa.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawski przygotowały „spotkania pamięci”. – Zapraszamy wszystkich do oddania hołdu Polakom, którzy walczyli za naszą wolność. Jesteśmy im winni pamięć na wieki. Dlatego stworzyliśmy pomniki gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl oraz Stanisława Jankowskiego ps. Agaton, a już niebawem odsłonimy monument „Kobietom Powstania Warszawskiego” – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – Każdy gest warszawiaków ma dla nas wielką wartość. Naród to wspólnota, która musi oglądać się w przeszłość, aby mierzyć się z przyszłością. W tym roku bądźmy razem w miejscach szczególnie ważnych dla weteranów stolicy – mówi pułkownik Zbigniew Galperyn ps. Antek, prezes Związku Powstańców Warszawskich.
„Spotkania pamięci” w ramach 77. rocznicy powstania warszawskiego:
1 sierpnia, godz. 9.30 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl, stołeczny park marsz. Rydza-Śmigłego. W uroczystości wezmą udział powstańcy warszawscy.
1 sierpnia, godz. 11.30 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod pomnikiem Stanisława Janowskiego ps. Agaton, zbieg ulic Karowej i Browarnej. W uroczystości wezmą udział powstańcy warszawscy.
1 sierpnia, godz. 14.00 – odsłonięcie muralu poświęconemu batalionowi Zaremba-Piorun, zbieg ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Mural odsłonią powstańcy warszawscy.
3 sierpnia, godz. 11.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod tablicami gen. Zbigniew Ścibor-Rylskiego ps. Motyl oraz Kazimierza Leskiego ps. Bradl, ul. Długa 22.
3 sierpnia, godz. 12.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci na grobie gen. Zbigniew Ścibor-Rylskiego ps. Motyl oraz jego małżonki Zofii Rapp-Kochańskiej ps. Marie Springer, Cmentarz Powązkowski, kwatera 178a, rząd 2, miejsce 26-29. W uroczystości wezmą udział powstańcy warszawscy.
3 sierpnia, godz. 13.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod tablicą upamiętniającą gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl, zbieg ulic Żytniej i Karolkowej.
Oprócz tych wydarzeń Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związek Powstańców Warszawskich przygotowali dodatkowe aktywności:
31 sierpnia, która godz. 12.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod krzyżem upamiętniającym poległych w Pasażu Simonsa. Wejście do Ogrodu Krasińskich od ulic Długiej i Nalewki.
2 października, godz. 12.00 – odsłonięcie pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” zrealizowanego przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania, Plac Krasińskich, przy wejściu do Ogrodu Krasińskich.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.