Ostatnia w historii Konferencja Sekson Fundacji Avalon już za nami
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Pod koniec października odbyła się szósta Konferencja Sekson Fundacji Avalon poświęcona tematyce rodzicielstwa, seksualności i praw osób z niepełnoprawnościami. Tegorocznym tematem przewodnim była „przyjemność” jako jedno z praw człowieka, odzwierciedlające fundamentalne potrzeby – od poczucia wolności po bezpieczeństwo i samoakceptację. Poprzednie edycje podejmowały tematy związane z seksualnością i rodzicielstwem z różnych perspektyw. Była to ostatnia edycja Konferencji w tej formule. Jakie są dalsze plany organizatora?
„Prawo do przyjemności”
Tegoroczna edycja Konferencji Sekson zgromadziła specjalistki i specjalistów oraz samorzeczniczki i samorzeczników z całego kraju, którzy podkreślali potrzebę dalszej pracy na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnościami w debatę o seksualności oraz integracji ich potrzeb m.in. w systemie edukacji czy opieki zdrowotnej. W ramach wydarzenia zorganizowano panele dyskusyjne, warsztaty i sesje interaktywne nawiązujące do hasła tegorocznej Konferencji „Prawo do przyjemności”.
Przyjemność to prawo każdej osoby, niezależnie od poziomu sprawności czy rodzaju niepełnosprawności.
Wszyscy posiadamy wrodzoną zdolność do przyjemności, a budowanie świadomości swoich pragnień oraz odrzucanie społecznych ograniczeń może otworzyć drogę do pełniejszego, satysfakcjonującego życia.
– powiedział Mateusz Tadorowski, psycholog i seksuolog, jeden z prelegentów Konferencji.
Odważniejsze podejście do tematu przyjemności dowodzi rosnącej dojrzałości społecznej w tej kwestii.
W przeszłości unikaliśmy bezpośrednich rozmów o przyjemności, a teraz mówimy wprost o prawie osób z niepełnosprawnościami do seksualności i czerpania radości z życia intymnego.
– wyjaśnia Łukasz Wielgosz, członek Zarządu Fundacji Avalon.
Edukacja kluczem do zmiany
Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który wraz z organizatorami otworzył VI Konferencję Sekson, podkreślił w swoim wystąpieniu, że niepełnosprawność nie pozbawia prawa do normalności, rodzicielstwa czy przyjemności. Wskazał również na istniejący w społeczeństwie opór wobec pełnej realizacji tych praw, na pewien rodzaj tabu i niedowierzania, że osoby z niepełnosprawnościami mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, w różnych rolach – jako rodzice, pracownicy, partnerzy. Przypomniał, że osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi obywatelami, którzy zasługują na możliwość realizacji swoich marzeń i życiowych planów bez ograniczeń.
Podczas Konferencji wielokrotnie podnoszono temat potrzeby edukacji i zwiększania świadomości społecznej w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna oraz dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, zwróciła uwagę na tabuizację tematów związanych z seksualnością i rodzicielstwem wśród osób z niepełnosprawnościami.
Dopóki seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami będzie tabuizowane, nic się nie zmieni. kluczem do zmiany jest empatia i rezygnacja z uprzedzeń – aby każda osoba mogła realizować swoje życie w pełni, bez ograniczeń społecznych czy kulturowych.
– mówi Szumowska.
Wnioski wypracowane podczas Konferencji mają posłużyć jako podstawa rekomendacji dla Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia, które będą miały na celu wzmocnienie systemowego wsparcia w obszarze edukacji seksualnej oraz asystencji seksualnej dla osób z niepełnosprawnościami.
Konferencja Sekson Fundacji Avalon stała się platformą łączącą środowiska terapeutyczne, aktywistyczne oraz samorzecznicze.
Widzimy coraz większe zainteresowanie tematyką seksualności osób z niepełnosprawnościami oraz gotowość do edukacji wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Zrobiliśmy ogromny krok w kierunku otwartości na rozmowy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w całym kraju, ale wciąż stoją przed nami liczne wyzwania – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do edukacji seksualnej jest ograniczony.
– powiedziała Żaneta Krysiak, koordynatorka Projektu Sekson Fundacji Avalon.
Przez sześć lat wydarzenie zgromadziło tylko stacjonarnie ponad 1 200 osób uczestniczących w wykładach i warsztatach. W ramach projektu odbyło się 106 wykładów, 22 panele dyskusyjne i 61 warsztatów. Na scenie pojawiła się niemal 100 prelegentek i prelegentów. Nieocenionym wsparciem było zaangażowanie ponad 70 wolontariuszek i wolontariuszy.
Co dalej z walką o prawa osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Avalon zapowiada przyszłoroczne, nowe wydarzenie, które planuje na maj.
Planujemy organizację wyjątkowej konferencji, z rozszerzoną formułą, której celem będzie poruszenie szerokiego spektrum tematów związanych z prawami, aktywizacją i przeciwdziałaniem dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.
– mówi Sebastian Luty, prezes Fundacji Avalon.
Fundacja konsekwentnie rozwija działania w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami, jak również innych istotnych aspektów wpływających na jakość ich życia.
Chcemy szerzej podjąć ważne kwestie, takie jak aktywizacja zawodowa, nowoczesne formy rehabilitacji i aktualne trendy w życiu osób z niepełnosprawnościami
– dodaje Łukasz Wielgosz.
Przyszłoroczne wydarzenie odbędzie się w maju, w ramach III edycji Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon. Tym wydarzeniem Fundacja chce otworzyć nowe perspektywy i wzmocnić głos osób z niepełnosprawnościami.
Chcemy wspólnie budować przestrzeń, w której każde wyzwanie może być krokiem ku zmianie, a każda historia impulsem do działania. Już niebawem ogłosimy szczegóły dotyczące majowej konferencji. Obiecujemy, że nie zabraknie zarówno nowych, inspirujących tematów, jak i miejsca na rozmowy dotyczące seksualności.
– kończy Wielgosz.
VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon odbyła się po patronatem/ matronatem takich mediów jak: Onet, Wyborcza.pl, Wysokie Obcasy, Charaktery, Puls Medycyny, Zwierciadło, Sens Sympatia, Hello Zdrowie, Romance TV, Integracja, Leki.pl.
Patronaty honorowe: Prezydent m. st. Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Patronaty/matronaty merytoryczne: Feminoteka, Fundacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 15 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 420 mln.
Projekt Sekson został uruchomiony przez Fundację Avalon w 2019 roku i ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, a także Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest Konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.
Święta bez stresu i przedświątecznej gorączki
Polacy na drugim miejscu w Europie pod kątem zainteresowania nauką angielskiego
Rozpoczyna się Tydzień Kuchni Włoskiej na Świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
J. Jelonek i O. Kubiak: Po ślubie za granicą w świetle polskiego prawa dalej będziemy niewidoczni. Walczymy o traktowanie na równi z parami heteroseksualnymi
W lipcu uczestnicy programu „Azja Express” ogłosili w mediach społecznościowych swoje zaręczyny. Jacek Jelonek i Oliwer Kubiak planują teraz ślub, ale jak podkreślają, nie brakuje sytuacji, w których wręcz zderzają się ze ścianą. Zależy im bowiem na odpowiednim uregulowaniu kwestii prawnych związanych z zawarciem małżeństwa, dziedziczeniem wspólnego majątku i uzyskiwaniu informacji o stanie zdrowia partnera. Mężczyźni zaznaczają, że ich historia jest nie tylko romantyczną opowieścią o miłości, ale także odzwierciedleniem wyzwań, z jakimi zmagają się osoby homoseksualne w Polsce.
Media
Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
Kultowy program „Must Be the Music” powraca na antenę Polsatu po ośmiu latach. Jedyną osobą, która pozostała ze starego składu tego popularnego show, jest Maciej Rock. Prezenter cieszy się, że ten wartościowy projekt został reaktywowany, bo debiutowało w nim wiele gwiazd. Z kolei Dawid Kwiatkowski ma nadzieję, że sprawdzi się w roli jurora i nowa edycja też przyciągnie przed ekrany wielu widzów.
Teatr
Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.