Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali nawiązujących do historii stolicy. Nie zabraknie również miejsca na zbiorniki retencyjne, które zapewnią ekologiczne funkcjonowanie tego obszaru w przyszłości.
Dlaczego retencja wody jest tak ważna?
Aktualne przepisy prawne oraz ich nowelizacje nakładają konieczność uwzględnienia, podczas planowania urbanistycznego i budowlanego, rozwiązań służących do zatrzymywania wód deszczowych i roztopowych. Retencja wody, szczególnie na obszarach miejskich, jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju, wspierając ochronę środowiska i zasobów wodnych. Zatrzymywanie wody może pomagać w łagodzeniu efektu tzw. „wyspy ciepła”, poprzez chłodzenie otoczenia i zwiększanie wilgotności powietrza. Przechowywanie wody może być pomocne również w sytuacjach suszy, umożliwiając korzystanie z zasobów w okresach deficytu. W przypadku nadmiaru deszczu, retencja pomaga w zapobieganiu powodziom, co więcej, pozwala także na naturalne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, przyczyniając się do poprawy jej jakości w miejskich ekosystemach.
Zbiorniki retencyjne na placu Defilad
Na terenie placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych – będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin. Zbiorniki wykonane zostały z prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, cechujących się wytrzymałością, estetyką oraz precyzyjnym wykonaniem poszczególnych elementów.
Na plac Defilad dostarczymy dwa zbiorniki ZRT (retencyjne), każdy z nich składa się z sześciu elementów u-kształtnych. Łączna pojemność użytkowa zbiorników to 404 m3. Montaż pierwszego zbiornika zakończył się w marcu z jednodniowym wyprzedzeniem, a montaż drugiego planowany jest na maj 2024 – mówi Ewa Sienkiewicz-Makowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz, dostarczającej produkty do inwestycji. Rozwiązania zastosowane na terenie placu Defilad będą wyjątkowo innowacyjne. Specjalny system pozwoli na bieżący monitoring napełnienia zbiorników retencyjnych. Priorytetem będzie wykorzystanie „wody z drugiego obiegu” – dodaje Ewa Sienkiewicz-Makowska.
Miasta stawiają na retencję
Zbiorniki retencyjne to rozwiązania coraz powszechniej wykorzystywane w urbanistyce, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego rozwoju miast. W obliczu zmieniającego się klimatu oraz coraz częstszych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susze czy gwałtowne burze, konieczność skutecznego zarządzania wodami opadowymi staje się niezwykle istotna.
Zbiorniki retencyjne wykonane z prefabrykatów są nie tylko skutecznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem problemu gromadzenia wód opadowych – mówi Anna Sienkiewicz-Kozłowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz. Dzięki ich prefabrykowanej konstrukcji (elementy modułowe) oraz łatwemu montażowi można je dostosować do różnorodnych potrzeb, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla dynamicznie rozwijających się miast – podsumowuje Anna Sienkiewicz-Kozłowska.
Budowa zbiorników retencyjnych na placu Defilad w Warszawie stanowi więc nie tylko przykład nowoczesnej infrastruktury miejskiej, ale jest także kolejnym krokiem w kierunku tworzenia odpornego na zmiany klimatyczne i ekologicznie zrównoważonego środowiska miejskiego.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.