Komunikaty PR

Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień w Warszawie pod znakiem literatury

2021-10-13  |  12:25
Biuro prasowe

Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w kształcie liter, które wykonał autor nietuzinkowych realizacji w przestrzeni publicznej, Jarosław Koziara. Instalacja, a także towarzyszące jej inne atrakcje, są dostępne bezpłatnie w ogólnodostępnej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser.

Przez wiosnę i lato odwiedzający Centrum Praskie Koneser mogli podziwiać motyle i tulipany, rozświetlające plac Konesera. Poprzedni wystrój tego miejsca został zastąpiony wielobarwnymi literami, które zwiastują kolejne, po Radosnej Wiośnie Konesera i Lecie Konesera, atrakcje. Jesienne, dłuższe wieczory sprzyjają zanurzaniu się w świat literatury i właśnie ta dziedzina sztuki będzie na pierwszym planie Inspirującej Jesieni Konesera.

Najnowsza instalacja Jarosława Koziary to sto kolorowych lampionów w kształcie liter, dzięki którym każdy będzie mógł znaleźć się w bajkowej scenerii. Zwłaszcza że na placu Konesera pojawiła się również Zaczytana Wystawa. To niezwykłe ławki stworzone przez uznanych artystów: Rafała Olbińskiego, Adama Fatygę, Alicję Kocurek, Kingę Kulawiecką, Jolę Richter-Magnuszewską i Marka Sułka. Przypominają one swoim kształtem otwartą książkę. Można na nich nie tylko usiąść, ale także przy okazji pobrać na swój telefon za pomocą kodu QR jeden z dostępnych tytułów w formie audiobooka. Poszczególne pozycje książkowe, dla dzieci i dorosłych, będą zmieniały się w kolejnych tygodniach trwania Inspirującej Jesieni Konesera. Partnerem tej nietuzinkowej ekspozycji, którą można podziwiać aż do 18 listopada, jest Fundacja Zaczytani.org.

W świecie Tytusa, Romka i A’Tomka

Doskonałym wyborem zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych osób jest również przygotowana we współpracy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wystawa poświęcona twórczości zmarłego na początku roku Henryka Chmielewskiego. Popularny Papcio Chmiel zapisał się w historii komiksu, tworząc przygody kultowych bohaterów – Tytusa, Romka i A’Tomka. Przez lata powstało kilkadziesiąt ksiąg z ich udziałem, które stały się najdłuższą serią komiksową w Polsce. Ekspozycji, której partnerem jest Wydawnictwo Prószyński i S-ka, towarzyszą też inne wydarzenia – poranki dla dzieci z pokazami filmów, a także warsztaty kreatywne „Rysuj z Tytusem”. Z kolei stworzone przez Marka Sułka monidła, inspirowane światem narysowanym przez Henryka Chmielewskiego, mogą stać się tłem radosnych zdjęć ze spacerów po placu Konesera.

Literackie spotkania

Tymczasem już 19 października nie lada gratka dla nieco starszych miłośników sztuki pisania. Wówczas zainaugurowany zostanie cykl „Koneserzy literatury. Marcin Meller zaprasza”. Pierwszymi gośćmi dziennikarza będą uznani autorzy: Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska i Wojciech Chmielarz. Tematem rozmowy będzie fikcja i rzeczywistość w literaturze. Kolejne wydarzenia – już w listopadzie i grudniu.

Nieco wcześniej, 14 października, odbędzie się spotkanie, które oficjalnie otworzy wydarzenia wchodzące w skład Zaczytanej Jesieni w Centrum Praskim Koneser. Jego uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można budować relacje i radzić sobie z emocjami w oparciu o książki. W trakcie wydarzenia Paulina Holtz, ambasadorka Fundacji Zaczytani.org i aktorka, przeczyta fragment książki Stanisława Lema. A w kolejnych tygodniach kolejne atrakcje, przygotowane we współpracy z tą organizacją. W Pasażu Konesera 21, 26 i 28 października oraz 2, 9 i 16 listopada zaplanowano Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą (godz. 18.00).  

Oprócz tego w Centrum Praskim Koneser 22 października (godz. 16.00-21.00) będzie miała miejsce Noc Księgarń, czyli kiermasz książki dziecięcej i spotkania autorskie. Z kolei 13, 20 i 27 października zaplanowano Spotkania Literackie dla Koneserów. Podczas nich będzie można przenieść się do Warszawy znanej z tekstów Wiecha czy międzywojennej jesieni, kryjącej się w wierszach Juliana Tuwima.

Zaczytani.org i Świat Książki od 8 października do 18 listopada prowadzą też zbiórkę książek dla Zaczytanych Bibliotek. Ofiarowane tytuły trafią do szpitali i placówek pomocowych.

Więcej informacji o literackich (i nie tylko) wydarzeniach Inspirującej Jesieni Konesera można znaleźć na: koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Bankowość

Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować

Tylko 26 proc. Polaków uważa, że mamy obecnie dobry moment na zakup nieruchomości. Dla ośmiu na 10 ankietowanych ceny nieruchomości są obecnie wysokie lub bardzo wysokie. 65 proc. ocenia też, że niewiele osób z ich otoczenia może sobie teraz pozwolić na zakup mieszkania lub domu – wynika z badania „To my. Polacy o nieruchomościach” portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.

Konsument

Prawie 2/3 Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze. Kojarzy im się to z pracowitością i zaradnością

64 proc. Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze, a 78 proc. sądzi, że ludzie w naszym kraju są przedsiębiorczy – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego. Na przestrzeni 30 lat postrzeganie przedsiębiorcy znacząco się zmieniło – od prywaciarza w latach 80. do startupowca i innowatora obecnie. Przedsiębiorczość dla dużej grupy badanych oznacza pracowitość i zaradność, jednak – co ciekawe – każde pokolenie ma inne skojarzenia z pojęciem „przedsiębiorca”.