Planszówki, szachy i brydż dla seniorów
Od pięciu miesięcy w Białystoku działa Klub Gier Planszowych dla seniorów. Liczy on blisko 80 aktywnych członków. Odbył się już w jego ramach turniej szachowy, w którym nagrodą były designerskie, unikatowe szachy od firmy alu-forst. Teraz wszyscy czekają na turniej brydżowy, który ma być rozegrany 1 grudnia.
Klub powstał w ramach projektu „Dla Zdrowej i Lepszej Starości”, realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa. Koordynatorką jest Eliza Szadkowska, która proponuje seniorom specjalne atrakcje.
- Organizujemy spotkania w fajnych miejscach, kawiarniach, hotelach. Na stoły wkładamy planszówki, można poczęstować się ciastkiem i różnymi napojami. Dla wielu starszych osób, to rzadka okazja, by wyjść na zewnątrz, pogadać ze znajomymi i po prostu rozerwać się – mówi Eliza Szadkowska.
Spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie. Latem seniorzy zjawiali się tłumnie, jesienią, wraz z zaostrzeniem sytuacji covidowej przychodzi ich nieco mniej. Jednak zebrała się wystarczająca grupa, by rozegrać turniej szachowy. Największą entuzjastką królewskiej gry była Wanda Leonowicz, seniorka regularnie odwiedzająca Klub Gier i zaawansowana szachistka.
- Grać nauczył mnie mój mąż Hieronim Leonowicz, wielki promotor szachów. W tamtych czasach wymogiem na turniejach był parytet, czyli obecność pań w drużynie. Zostałam więc tzw. kobietą na piątej desce i dzięki temu nasza ekipa zdobywała bardzo dużo punktów, bo nie miałam zbyt wielu przeciwniczek – wspomina z uśmiechem. Jednak z czasem gra ją wciągnęła. Teraz dobrymi szachistami są także jej dzieci i wnuczęta.
To dzięki Pani Wandzie turniej, który odbył się 10 listopada w Hotelu Podlasie, przerodził się w międzypokoleniowe spotkanie. Ekscytujące szachowe partie rozegrali dziadkowie, z synami i wnukami, dopingowani przez seniorki. W finale pani Wanda Leonowicz zmierzyła się z Mirosławem Adamem Guzewiczem, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie, miłośnikiem i propagatorem szachów.
- Wszyscy mamy podejrzenie, że Pani Wanda specjalnie przegrała, żeby główna nagroda, unikatowe szachy, które zasponsorował nam alu-frost z Sowlan pojechała do szkoły w Księżynie – żartuje Eliza Szadkowska. – Wartość tej nagrody to blisko 700 zł.
Szachy rzeczywiście robią wrażenie, także dlatego, że to unikatowa rzecz. Ażurowe figury wycięte są laserowo ze szlachetnej stali.
- Sam jestem szachistą, więc jako firma nie pierwszy raz zaangażujemy się w promocję tej królewskiej gry. Nasze szachy przypadły graczom do gustu, wprowadziliśmy więc je niedawno do sprzedaży. Są chętnie kupowane jako ekskluzywny prezent czy nagroda właśnie – mówi Piotr Świrko, prezes alu-frost.
W Klubie Gier trwają przygotowania do kolejnych zawodów. Zebrało się pięć stolików brydżystów – 20 osób. Zasad karcianej gry sportowej uczy ich Bożena Bednarek, znana animatorka ruchów senioralnych. Nagrody też są bardzo atrakcyjne – voucher do Empiku, bilety do kina, itd. Rozgrywki zaplanowane są na 1 grudnia.
- Projekt kończy się z ostatnim dniem grudnia 2021, ale to nie znaczy, że zawieszamy działalność Klubu Gier Planszowych, który okazał się super pomysłem, integrującym nie tylko środowisko seniorów. Od Nowego Roku będziemy spotykać się w siedzibie Fundacji przy ul. Elektrycznej 8 w Białymstoku – zaprasza Eliza Szadkowska.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.