Planszówki, szachy i brydż dla seniorów
Od pięciu miesięcy w Białystoku działa Klub Gier Planszowych dla seniorów. Liczy on blisko 80 aktywnych członków. Odbył się już w jego ramach turniej szachowy, w którym nagrodą były designerskie, unikatowe szachy od firmy alu-forst. Teraz wszyscy czekają na turniej brydżowy, który ma być rozegrany 1 grudnia.
Klub powstał w ramach projektu „Dla Zdrowej i Lepszej Starości”, realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa. Koordynatorką jest Eliza Szadkowska, która proponuje seniorom specjalne atrakcje.
- Organizujemy spotkania w fajnych miejscach, kawiarniach, hotelach. Na stoły wkładamy planszówki, można poczęstować się ciastkiem i różnymi napojami. Dla wielu starszych osób, to rzadka okazja, by wyjść na zewnątrz, pogadać ze znajomymi i po prostu rozerwać się – mówi Eliza Szadkowska.
Spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie. Latem seniorzy zjawiali się tłumnie, jesienią, wraz z zaostrzeniem sytuacji covidowej przychodzi ich nieco mniej. Jednak zebrała się wystarczająca grupa, by rozegrać turniej szachowy. Największą entuzjastką królewskiej gry była Wanda Leonowicz, seniorka regularnie odwiedzająca Klub Gier i zaawansowana szachistka.
- Grać nauczył mnie mój mąż Hieronim Leonowicz, wielki promotor szachów. W tamtych czasach wymogiem na turniejach był parytet, czyli obecność pań w drużynie. Zostałam więc tzw. kobietą na piątej desce i dzięki temu nasza ekipa zdobywała bardzo dużo punktów, bo nie miałam zbyt wielu przeciwniczek – wspomina z uśmiechem. Jednak z czasem gra ją wciągnęła. Teraz dobrymi szachistami są także jej dzieci i wnuczęta.
To dzięki Pani Wandzie turniej, który odbył się 10 listopada w Hotelu Podlasie, przerodził się w międzypokoleniowe spotkanie. Ekscytujące szachowe partie rozegrali dziadkowie, z synami i wnukami, dopingowani przez seniorki. W finale pani Wanda Leonowicz zmierzyła się z Mirosławem Adamem Guzewiczem, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie, miłośnikiem i propagatorem szachów.
- Wszyscy mamy podejrzenie, że Pani Wanda specjalnie przegrała, żeby główna nagroda, unikatowe szachy, które zasponsorował nam alu-frost z Sowlan pojechała do szkoły w Księżynie – żartuje Eliza Szadkowska. – Wartość tej nagrody to blisko 700 zł.
Szachy rzeczywiście robią wrażenie, także dlatego, że to unikatowa rzecz. Ażurowe figury wycięte są laserowo ze szlachetnej stali.
- Sam jestem szachistą, więc jako firma nie pierwszy raz zaangażujemy się w promocję tej królewskiej gry. Nasze szachy przypadły graczom do gustu, wprowadziliśmy więc je niedawno do sprzedaży. Są chętnie kupowane jako ekskluzywny prezent czy nagroda właśnie – mówi Piotr Świrko, prezes alu-frost.
W Klubie Gier trwają przygotowania do kolejnych zawodów. Zebrało się pięć stolików brydżystów – 20 osób. Zasad karcianej gry sportowej uczy ich Bożena Bednarek, znana animatorka ruchów senioralnych. Nagrody też są bardzo atrakcyjne – voucher do Empiku, bilety do kina, itd. Rozgrywki zaplanowane są na 1 grudnia.
- Projekt kończy się z ostatnim dniem grudnia 2021, ale to nie znaczy, że zawieszamy działalność Klubu Gier Planszowych, który okazał się super pomysłem, integrującym nie tylko środowisko seniorów. Od Nowego Roku będziemy spotykać się w siedzibie Fundacji przy ul. Elektrycznej 8 w Białymstoku – zaprasza Eliza Szadkowska.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.