Plaże dla wszystkich.Sztafeta wolontariuszy Fundacji Machina Zmian startuje 1.07
Plaże dla wszystkich. Sztafeta wolontariuszy Fundacji Machina Zmian startuje 1 lipca w Świnoujściu.
Po przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się 9. edycja społecznego projektu, którego celem jest społeczny audyt polskich plaż.
Plaże to przestrzeń publiczna, która powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. Idąc od Świnoujścia do Piasków grupa pokona 26 odcinków, codziennie między 10 a 20 kilometrów. W czasie przejścia planowane są spotkania z samorządami, lokalne konsultacje oraz rozmowy z mieszkańcami i turystami poznanymi na trasie.
“Przejście jest pretekstem do wprowadzenia zmian i jest działaniem obywatelskim” – tłumaczy Dorota Brzezińska, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Machina Zmian. “Przygotowaliśmy listę kontrolną i na jej podstawie zrobimy społeczny audyt. Sprawdzimy wyznaczone przez samorządy wejścia na plażę i zobaczymy, czy są realnie czy tylko pozornie dostępne. Zebrane dane wykorzystamy m.in. do przygotowania raportu o stanie dostępności polskich plaż oraz opracowania rekomendowanych zmian.”
Docelowo te plaże, które są zorganizowane w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli dostosowanego do jak najszerszej grupy odbiorców, będą mogły ubiegać się o certyfikat “Plaże dla wszystkich”.
W pełni dostępna plaża wyposażona jest w różnorodne udogodnienia: przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi, wszystkie kluczowe miejsca na plaży oznaczone są wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (ważne dla osób słabowidzących), zapewniony jest dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza prowadzą szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem otoczenia. W Polsce, dzięki rekomendacjom Fundacji Machina Zmian, wprowadzono już dostępne rozwiązania m.in. na plażach w Jastarni, Gdyni i Gdańsku.
Codzienne relacje z przejścia trasy można śledzić od 1 lipca na Facebooku projektu: https://www.facebook.com/plazedlawszystkich/
Tegoroczna trasa
1.07. - Świnoujście- Międzyzdroje / 13 km
2.07 - Międzyzdroje - Międzywodzie / 19 km
3.07 - Międzywodzie - Rewal / 23 km
4.07 - Rewal - Mrzeżyno / 19 km
5.07 - Mrzeżyno - Kołobrzeg / 19 km
6.07 - Kołobrzeg - Ustronie Morskie / 12 km
7.07 - Ustronie Morskie - Sarbinowo / 14 km
8.07 - Sarbinowo - Łazy / 18 km
9.07 - Łazy - Darłówko / 19 km
10.07 - Darłówko - Jarosławiec / 16 km
11.07 - Jarosławiec - Ustka / 23 km
12.07 - Ustka - Dębina / 12 km
13.07 - Dębina – Czołpino, Smołdziński Las / 16 km
14.07 – Czołpino, Smołdziński Las - Łeba / 21 km
15.07 - Łeba - Lubiatowo / 20 km
16.07 - Lubiatowo - Karwieńskie Błota / 20 km
17.07 - Karwieńskie Błota - Władysławowo / 15 km
18.07 - Władysławowo - Kuźnica / 14 km
19.07 - Kuźnica - Jastarnia / 10 km
20.07 - Jastarnia - Hel / 26 km
21.07 – przerwa organizacyjna
22.07 - Gdynia - Sopot /9 km /
23.07 - Sopot - Gdańsk / 11 km
24.07 – przerwa organizacyjna
25.07 - Gdańsk - Mikoszewo / 25 km
26.07 - Mikoszewo - Sztutowo / 14 km
27.07 - Sztutowo - Krynica Morska / 18 km
28.07 Krynica Morska - Piaski / 11 km
Działanie jest częścią projektu "Plaża dostępna dla wszystkich", który jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
--------------------------------------------
Fundacja Machina Zmian, założona przez Sylwię "Nikko" Bernacką, w 2012 roku zainicjowała innowacyjny i wspólnotowy, społeczny projekt "440 km po zmianę", rozwinięty w 2021 w projekt “Plaże dla wszystkich”. Fundacja organizuje konsultacje społeczne, warsztaty, akcje społeczne oraz spotkania z udziałem różnych grup osób po to, aby opracować rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, które będą zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego i tym samym dostosowane do osób o różnych potrzebach. Do tej pory nadmorskim samorządom zostało przekazanych już 10 rekomendacji do modernizacji konkretnych wejść na plaże, a w 2016 roku, dzięki przygotowanych przez Fundację rekomendacjom wdrożono rozwiązania dostępnej plaży w Jastarni.
Kontakt dla mediów:
Dorota Brzezińska, Fundacja Machina Zmian, d.brzezinska@machinazmian.pl
tel. 606 607 073

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.