Plaże dla wszystkich.Sztafeta wolontariuszy Fundacji Machina Zmian startuje 1.07
Plaże dla wszystkich. Sztafeta wolontariuszy Fundacji Machina Zmian startuje 1 lipca w Świnoujściu.
Po przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się 9. edycja społecznego projektu, którego celem jest społeczny audyt polskich plaż.
Plaże to przestrzeń publiczna, która powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. Idąc od Świnoujścia do Piasków grupa pokona 26 odcinków, codziennie między 10 a 20 kilometrów. W czasie przejścia planowane są spotkania z samorządami, lokalne konsultacje oraz rozmowy z mieszkańcami i turystami poznanymi na trasie.
“Przejście jest pretekstem do wprowadzenia zmian i jest działaniem obywatelskim” – tłumaczy Dorota Brzezińska, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Machina Zmian. “Przygotowaliśmy listę kontrolną i na jej podstawie zrobimy społeczny audyt. Sprawdzimy wyznaczone przez samorządy wejścia na plażę i zobaczymy, czy są realnie czy tylko pozornie dostępne. Zebrane dane wykorzystamy m.in. do przygotowania raportu o stanie dostępności polskich plaż oraz opracowania rekomendowanych zmian.”
Docelowo te plaże, które są zorganizowane w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli dostosowanego do jak najszerszej grupy odbiorców, będą mogły ubiegać się o certyfikat “Plaże dla wszystkich”.
W pełni dostępna plaża wyposażona jest w różnorodne udogodnienia: przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi, wszystkie kluczowe miejsca na plaży oznaczone są wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (ważne dla osób słabowidzących), zapewniony jest dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza prowadzą szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem otoczenia. W Polsce, dzięki rekomendacjom Fundacji Machina Zmian, wprowadzono już dostępne rozwiązania m.in. na plażach w Jastarni, Gdyni i Gdańsku.
Codzienne relacje z przejścia trasy można śledzić od 1 lipca na Facebooku projektu: https://www.facebook.com/plazedlawszystkich/
Tegoroczna trasa
1.07. - Świnoujście- Międzyzdroje / 13 km
2.07 - Międzyzdroje - Międzywodzie / 19 km
3.07 - Międzywodzie - Rewal / 23 km
4.07 - Rewal - Mrzeżyno / 19 km
5.07 - Mrzeżyno - Kołobrzeg / 19 km
6.07 - Kołobrzeg - Ustronie Morskie / 12 km
7.07 - Ustronie Morskie - Sarbinowo / 14 km
8.07 - Sarbinowo - Łazy / 18 km
9.07 - Łazy - Darłówko / 19 km
10.07 - Darłówko - Jarosławiec / 16 km
11.07 - Jarosławiec - Ustka / 23 km
12.07 - Ustka - Dębina / 12 km
13.07 - Dębina – Czołpino, Smołdziński Las / 16 km
14.07 – Czołpino, Smołdziński Las - Łeba / 21 km
15.07 - Łeba - Lubiatowo / 20 km
16.07 - Lubiatowo - Karwieńskie Błota / 20 km
17.07 - Karwieńskie Błota - Władysławowo / 15 km
18.07 - Władysławowo - Kuźnica / 14 km
19.07 - Kuźnica - Jastarnia / 10 km
20.07 - Jastarnia - Hel / 26 km
21.07 – przerwa organizacyjna
22.07 - Gdynia - Sopot /9 km /
23.07 - Sopot - Gdańsk / 11 km
24.07 – przerwa organizacyjna
25.07 - Gdańsk - Mikoszewo / 25 km
26.07 - Mikoszewo - Sztutowo / 14 km
27.07 - Sztutowo - Krynica Morska / 18 km
28.07 Krynica Morska - Piaski / 11 km
Działanie jest częścią projektu "Plaża dostępna dla wszystkich", który jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
--------------------------------------------
Fundacja Machina Zmian, założona przez Sylwię "Nikko" Bernacką, w 2012 roku zainicjowała innowacyjny i wspólnotowy, społeczny projekt "440 km po zmianę", rozwinięty w 2021 w projekt “Plaże dla wszystkich”. Fundacja organizuje konsultacje społeczne, warsztaty, akcje społeczne oraz spotkania z udziałem różnych grup osób po to, aby opracować rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, które będą zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego i tym samym dostosowane do osób o różnych potrzebach. Do tej pory nadmorskim samorządom zostało przekazanych już 10 rekomendacji do modernizacji konkretnych wejść na plaże, a w 2016 roku, dzięki przygotowanych przez Fundację rekomendacjom wdrożono rozwiązania dostępnej plaży w Jastarni.
Kontakt dla mediów:
Dorota Brzezińska, Fundacja Machina Zmian, d.brzezinska@machinazmian.pl
tel. 606 607 073

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka: Kiedyś sama decydowałam o swoim życiu i nie byłam od nikogo zależna. Teraz już przy opiece nad synkiem jestem zdana na pomoc innych
Prezenterka przyznaje, że bycie mamą to ciągłe wykraczanie poza swoją strefę komfortu, bo od momentu narodzin dziecka jest się całkowicie odpowiedzialnym za tę małą istotę i trzeba ustawić wszystko pod jej potrzeby. Każdego dnia macierzyństwo uczy ją pokory i pokazuje, że nie na wszystko ma wpływ i nie wszystkiemu jest w stanie zapobiec. Często nie pozostaje nic innego, jak przyjąć trudne doświadczenia i wyciągnąć z nich odpowiednią lekcję. Marcelina Zawadzka zdradza, że jej dziewięciomiesięczny syn już stawia pierwsze kroki i jest niezwykle ciekawy świata. Czasami towarzyszy jej także w pracy.
Prawo
Liczba związków nieformalnych w Polsce przekracza pół miliona. W Sejmie trwają prace nad przepisami dla nich

Temat związków partnerskich ponownie znalazł się w centrum debaty publicznej i politycznej w Polsce. W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o związkach partnerskich. Choć poparcie społeczne dla prawnego uznania relacji niemałżeńskich – zarówno jednopłciowych, jak i heteroseksualnych – pozostaje wysokie, wciąż kwestia ta czeka na rozstrzygnięcie.
Podróże
Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić

Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.