Pod Warszawą przybyło 600 nowych drzew tlenowych
Ostatnio coraz głośniej o takich ekologicznych inicjatywach. Ciekawym przykładem jest Wiedeń, który w poprzednim miesiącu ogłosił, że zrywa asfalt z jednej z ulic, gdzie będzie tworzył park oraz dalej walczył z tzw. „wyspami ciepła”. Akcje sadzenia drzew pojawiają się również w naszym kraju. W marcu i kwietniu tego roku, leśnicy ze Szczecina zasadzili 40 000 000 nowych drzew. Gdyby te drzewka wysadzić na równiku, w odstępach 1 metrowych, to starczyłoby ich na obsadzenie dookoła całej Ziemi.
Warto przypomnieć, że jedno drzewo pochłania rocznie 6–7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Dlatego szczególnie ciekawą odmianą są tzw. drzewa tlenowe, które pochłaniają 10 razy więcej CO2 oraz produkują 10x więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. To także drzewa o bardzo szybkim przyroście i dużych liściach. Taka „sadzonka” po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów, ma średnicę pnia ok. 35 cm.
W podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim właśnie zasadzono ponad 620 takich drzew na powierzchni jednego hektara. Pracownicy firmy Brita Polska wspólnie sadzili drzewa na nieużywanym terenie w pobliżu swojej firmy. Według przeprowadzonej kalkulacji hektar plantacji drzew tlenowych zredukuje 111 ton CO2, a także potencjalnie może ochronić przed wycinką 4 hektary rodzimych drzew. Ta akcja to nie tylko lokalny projekt pro-ekologiczny. Jest to również działanie integrujące zespół wokół spraw istotnych dla najbliższego środowiska. To nie jest też koniec inicjatyw, ponieważ w planach pojawia się również zamiana klasycznych trawników wokół firmy na łąki kwietne. Tego typu rozwiązanie to szereg zalet, m.in. łagodzenie skutków suszy, wspomaganie retencji wody, zwiększenie bioróżnorodności czy redukcja zanieczyszczeń powietrza. Dzięki temu ma powstać naturalne schronienie i miejsce pozyskania pożywienia dla wielu owadów np. pszczół i trzmieli.
– To akcja dla nas, dla naszych sąsiadów i dla planety. Doskonale wiemy, że aby dokonać wielkich zmian, trzeba zacząć od małych kroków. Dziś mieliśmy wolny hektar ziemi i sadzonki drzew fantastycznych właściwościach, więc wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Jutro to może być inna firma z naszego otoczenia lub kraju. Wspólnie możemy osiągnąć wiele, pomóc sobie i pomóc środowisku. Gorąco do tego zachęcamy – mówi Tomasz Zawora, Dyrektor Zarządzający Brita Polska. – Tematy ekologiczne są nam bliskie od lat, nie tylko teraz, gdy to stało się modne. Specjalizujemy się w filtracji wody i sprzedaży wkładów filtracyjnych, promujemy ograniczanie plastiku. W najbliższych tygodniach chcemy wykonać kolejny krok i rozpocząć zbieranie zużytych filtrów w celach recyclingowych – dodaje.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.