Pod Warszawą przybyło 600 nowych drzew tlenowych
Ostatnio coraz głośniej o takich ekologicznych inicjatywach. Ciekawym przykładem jest Wiedeń, który w poprzednim miesiącu ogłosił, że zrywa asfalt z jednej z ulic, gdzie będzie tworzył park oraz dalej walczył z tzw. „wyspami ciepła”. Akcje sadzenia drzew pojawiają się również w naszym kraju. W marcu i kwietniu tego roku, leśnicy ze Szczecina zasadzili 40 000 000 nowych drzew. Gdyby te drzewka wysadzić na równiku, w odstępach 1 metrowych, to starczyłoby ich na obsadzenie dookoła całej Ziemi.
Warto przypomnieć, że jedno drzewo pochłania rocznie 6–7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Dlatego szczególnie ciekawą odmianą są tzw. drzewa tlenowe, które pochłaniają 10 razy więcej CO2 oraz produkują 10x więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. To także drzewa o bardzo szybkim przyroście i dużych liściach. Taka „sadzonka” po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów, ma średnicę pnia ok. 35 cm.
W podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim właśnie zasadzono ponad 620 takich drzew na powierzchni jednego hektara. Pracownicy firmy Brita Polska wspólnie sadzili drzewa na nieużywanym terenie w pobliżu swojej firmy. Według przeprowadzonej kalkulacji hektar plantacji drzew tlenowych zredukuje 111 ton CO2, a także potencjalnie może ochronić przed wycinką 4 hektary rodzimych drzew. Ta akcja to nie tylko lokalny projekt pro-ekologiczny. Jest to również działanie integrujące zespół wokół spraw istotnych dla najbliższego środowiska. To nie jest też koniec inicjatyw, ponieważ w planach pojawia się również zamiana klasycznych trawników wokół firmy na łąki kwietne. Tego typu rozwiązanie to szereg zalet, m.in. łagodzenie skutków suszy, wspomaganie retencji wody, zwiększenie bioróżnorodności czy redukcja zanieczyszczeń powietrza. Dzięki temu ma powstać naturalne schronienie i miejsce pozyskania pożywienia dla wielu owadów np. pszczół i trzmieli.
– To akcja dla nas, dla naszych sąsiadów i dla planety. Doskonale wiemy, że aby dokonać wielkich zmian, trzeba zacząć od małych kroków. Dziś mieliśmy wolny hektar ziemi i sadzonki drzew fantastycznych właściwościach, więc wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Jutro to może być inna firma z naszego otoczenia lub kraju. Wspólnie możemy osiągnąć wiele, pomóc sobie i pomóc środowisku. Gorąco do tego zachęcamy – mówi Tomasz Zawora, Dyrektor Zarządzający Brita Polska. – Tematy ekologiczne są nam bliskie od lat, nie tylko teraz, gdy to stało się modne. Specjalizujemy się w filtracji wody i sprzedaży wkładów filtracyjnych, promujemy ograniczanie plastiku. W najbliższych tygodniach chcemy wykonać kolejny krok i rozpocząć zbieranie zużytych filtrów w celach recyclingowych – dodaje.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.