Polscy pirotechnicy wygrali na międzynarodowym festiwalu
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
michal.zebik|goodonepr.pl| |michal.zebik|goodonepr.pl
796 996 253
www.goodonepr.pl
W drugiej połowie września na Litwie po raz dwunasty odbył się międzynarodowy festiwal pirotechniczny VILNIUS FEJERIJA. Wzięły w nim udział trzy drużyny, w tym jedna z Polski. Pokaz Polaków okazał się najlepszym spośród wszystkich, nie tylko według jury, ale także widowni – drużyna zdobyła zarówno pierwsze miejsce, jak i Nagrodę Publiczności.
Polska drużyna rywalizowała z ekipami z Estonii i Łotwy. W festiwalu co roku biorą udział 3 drużyny z różnych państw. Każda z nich ma za zadanie przygotowanie pokazu złożonego z trzech elementów – programu dowolnego, programu powiązanego z reprezentowanym krajem oraz programu obowiązkowego, odbywającego się co roku do innej muzyki. W tej edycji były to fragmenty najważniejszych utworów Ludwiga van Beethovena. Festiwal uświetniają także występy litewskich gwiazd muzyki. Zamyka go pokaz organizatorów – widowisko łączące elementy pirotechniki, świateł, laserów i muzyki.
– Zwycięstwo polskiej drużyny to radość dla całej naszej branży. Wygrana podczas prestiżowego, międzynarodowego festiwalu pokazuje, że polscy pirotechnicy są doceniani nie tylko w kraju, ale też za granicą. Impreza była zorganizowana na wysokim poziomie, a o jej powodzeniu najlepiej świadczy fakt, że wydarzenie odbywało się już po raz dwunasty. Pokazy pirotechniczne od lat cieszą się popularnością, niestety ze względu na pandemię, w tym roku było ich mniej niż zazwyczaj. Goście wileńskiego festiwalu mieli szczęście zobaczyć fajerwerki na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że podobne widowiska będziemy mogli niedługo oglądać również na polskim niebie – komentuje Magdalena Rytel-Kuc z Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.
Zwycięstwo na Litwie to niejedyny sukces Polaków w dziedzinie pokazów pirotechnicznych. W ostatnich latach polskie drużyny zwyciężały m.in. podczas takich konkursów jak: Pyronale 2019 w Berlinie, Potsdamer Feuerwerkersinfonie 2019 w Poczdamie czy Międzynarodowy Konkurs Sztucznych Ogni 2017 w Hannoverze.
Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej powstała w 2019 r. w celu edukowania na temat odpowiedzialnego użytkowania materiałów pirotechnicznych oraz kształtowania dobrego wizerunku branży. Jej założycielami są trzy doświadczone i aktywnie działające na rynku podmioty – Jorge Fireworks, Triplex oraz Super Power. Głównymi celami działania Fundacji są: rozwijanie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi, upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat wpływu materiałów pirotechnicznych na środowisko, popularyzowanie wiedzy związanej z historią fajerwerków oraz tradycją pokazów sztucznych ogni. Organizacja zajmuje się również doradztwem, szkoleniem kadr, analizą przepisów prawa dotyczących środków pirotechnicznych, reprezentowaniem i ochroną praw podmiotów zainteresowanych działalnością Fundacji.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.