Polski fotograf u ministra w Ghanie!
Polski fotograf u ministra w Ghanie!
Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka zainteresował się Mark Okraku-Mantey, wiceminister sztuki, kultury i turystyki Ghany. Zaremba jest pierwszym Polakiem, którego przyjął. Wkrótce do Ghany przyleci znany fotograf i operator Piotr Jaxa.
– W Polsce opowiadam o Ghanie, a w Ghanie nie zapominam, że jestem z Polski, Dzielę swoje życie między oba te kraje, i w obu jest moje serce – mówi Wojciech Zaremba. Polak dokumentuje wszystko co go interesuje i zachwyca – przede wszystkim ludzi, ich codzienne życie i obyczaje. Dzięki spotkaniu z wiceministrem pasja Polaka ma szansę zyskać nowy wymiar. – Minister jest zainteresowany współpracą i zapowiedział wsparcie moich projektów fotograficznych i filmowych – powiedział Zaremba po spotkaniu. Polak podarował ministrowi swój najnowszy album, którego zdjęcia niedawno były prezentowane w warszawskim Muzeum im. B. Biegasa na wystawie „Ghana. Barwy dzieciństwa”. 27 lipca będzie można obejrzeć fotografie i porozmawiać z ich twórcą w Kazimierzu Dolnym. W lipcu w Ghanie na zaproszenie Wojciecha Zaremby będzie gościł operator filmowy i fotograf Piotr Jaxa, który pracuje nad nowym projektem.
Cieszyć się życiem
W Ghanie Wojciech Zaremba żyje, pracuje i fotografuje od 10 lat. Jednym z niezwykłych wydarzeń w życiu jest fakt, że został ghańskim… księciem.– Bez względu na to skąd jesteśmy, gdzie żyjemy, ile mamy lat i jaki mamy kolor skóry każdy z nas w głębi serca ma pragnienie szczęścia – mówi. – Przemierzam setki kilometrów po ghańskich wsiach, osadach i miastach. Obserwuję, jak żyją ludzie w Ghanie. Poznaje ich kulturę, zwyczaje, rytm życia… Widzę codzienne życie ludzi, którzy tak samo jak my, mają swoje problemy i troski, ale jedno z nich emanuje – potrafią cieszyć się życiem, takim jakim ono jest – opowiada.
Tu i teraz ważniejsze niż wczoraj
W Ghanie najważniejsza jest rodzina, a największym bogactwem są dzieci. – Widok tych ludzi żyjących razem napawa mnie optymizmem. Bije z nich spokój, harmonia i siła. Często nie mają wiele, ale cieszą się sobą i potrafią z tego czerpać. Mają czas dla siebie. Nie odkładają życia na później. W Ghanie to, co będzie jutro, nie jest tak ważne – najważniejsze jest to, co jest teraz. Nie wiem, czy to jest recepta na szczęście, ale wydaje mi się, że często szczęście jest blisko nas, tylko go nie zauważamy i nie dopuszczamy myśli, że to, co wyjątkowe właśnie nas spotkało – przekonuje W. Zaremba.
Wojciech Zaremba z wykształcenia jest prawnikiem, a z pasji fotografem. Od 10 lat mieszka i pracuje w Ghanie. Jego fotoreportaże prezentują przede wszystkim ludzi mieszkających w tym przepięknym zakątku nad Zatoką Gwinejską. Zatrzymana w kadrach codzienność jest najlepszym dowodem, że życzliwość może być kluczem otwierającym drzwi do poznania Ghańczyków. Odmienność kulturowa nie tylko ciekawi, ale zachęca także do zadawania pytań: „czy nasze życie naprawdę jest lepsze?”, „co to znaczy być szczęśliwym?”. Na wystawach swoich prac w Polsce Wojciech Zaremba przybliża świat mieszkańców Ghany, ich obyczaje i kulturę. Bogaty zbiór tych fotografii jest prezentowany również w trzech jego albumach.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.