Polski fotograf u ministra w Ghanie!
Polski fotograf u ministra w Ghanie!
Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka zainteresował się Mark Okraku-Mantey, wiceminister sztuki, kultury i turystyki Ghany. Zaremba jest pierwszym Polakiem, którego przyjął. Wkrótce do Ghany przyleci znany fotograf i operator Piotr Jaxa.
– W Polsce opowiadam o Ghanie, a w Ghanie nie zapominam, że jestem z Polski, Dzielę swoje życie między oba te kraje, i w obu jest moje serce – mówi Wojciech Zaremba. Polak dokumentuje wszystko co go interesuje i zachwyca – przede wszystkim ludzi, ich codzienne życie i obyczaje. Dzięki spotkaniu z wiceministrem pasja Polaka ma szansę zyskać nowy wymiar. – Minister jest zainteresowany współpracą i zapowiedział wsparcie moich projektów fotograficznych i filmowych – powiedział Zaremba po spotkaniu. Polak podarował ministrowi swój najnowszy album, którego zdjęcia niedawno były prezentowane w warszawskim Muzeum im. B. Biegasa na wystawie „Ghana. Barwy dzieciństwa”. 27 lipca będzie można obejrzeć fotografie i porozmawiać z ich twórcą w Kazimierzu Dolnym. W lipcu w Ghanie na zaproszenie Wojciecha Zaremby będzie gościł operator filmowy i fotograf Piotr Jaxa, który pracuje nad nowym projektem.
Cieszyć się życiem
W Ghanie Wojciech Zaremba żyje, pracuje i fotografuje od 10 lat. Jednym z niezwykłych wydarzeń w życiu jest fakt, że został ghańskim… księciem.– Bez względu na to skąd jesteśmy, gdzie żyjemy, ile mamy lat i jaki mamy kolor skóry każdy z nas w głębi serca ma pragnienie szczęścia – mówi. – Przemierzam setki kilometrów po ghańskich wsiach, osadach i miastach. Obserwuję, jak żyją ludzie w Ghanie. Poznaje ich kulturę, zwyczaje, rytm życia… Widzę codzienne życie ludzi, którzy tak samo jak my, mają swoje problemy i troski, ale jedno z nich emanuje – potrafią cieszyć się życiem, takim jakim ono jest – opowiada.
Tu i teraz ważniejsze niż wczoraj
W Ghanie najważniejsza jest rodzina, a największym bogactwem są dzieci. – Widok tych ludzi żyjących razem napawa mnie optymizmem. Bije z nich spokój, harmonia i siła. Często nie mają wiele, ale cieszą się sobą i potrafią z tego czerpać. Mają czas dla siebie. Nie odkładają życia na później. W Ghanie to, co będzie jutro, nie jest tak ważne – najważniejsze jest to, co jest teraz. Nie wiem, czy to jest recepta na szczęście, ale wydaje mi się, że często szczęście jest blisko nas, tylko go nie zauważamy i nie dopuszczamy myśli, że to, co wyjątkowe właśnie nas spotkało – przekonuje W. Zaremba.
Wojciech Zaremba z wykształcenia jest prawnikiem, a z pasji fotografem. Od 10 lat mieszka i pracuje w Ghanie. Jego fotoreportaże prezentują przede wszystkim ludzi mieszkających w tym przepięknym zakątku nad Zatoką Gwinejską. Zatrzymana w kadrach codzienność jest najlepszym dowodem, że życzliwość może być kluczem otwierającym drzwi do poznania Ghańczyków. Odmienność kulturowa nie tylko ciekawi, ale zachęca także do zadawania pytań: „czy nasze życie naprawdę jest lepsze?”, „co to znaczy być szczęśliwym?”. Na wystawach swoich prac w Polsce Wojciech Zaremba przybliża świat mieszkańców Ghany, ich obyczaje i kulturę. Bogaty zbiór tych fotografii jest prezentowany również w trzech jego albumach.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.