Pomaganie masz we krwi – krwiobus przed Westfield Arkadia
Okres okołoświąteczny jest wyjątkowym czasem, gdy częściej niż zwykle myślimy o ludziach dookoła nas. Jednym ze sposobów pomocy zupełnie obcym osobom jest oddanie krwi. Będzie to możliwe w specjalnym krwiobusie, który stanie przed Westfield Arkadia w piątek, 16 grudnia. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Po raz kolejny Westfield Arkadia chce zwrócić uwagę na szczególną rolę krwi – jest ona niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Pomimo rozwoju medycyny jak dotąd nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dlatego niezmiennie ważna jest promocja honorowego krwiodawstwa. W tym roku centrum handlowe Westfield Arkadia współorganizowało już trzy zbiórki krwi: 18 marca, 10 czerwca i 9 września. Podczas nich zarejestrowano 72 osoby, spośród których 41 oddało łącznie ponad 18 litrów krwi.
– Cieszymy się, że wraz z centrum handlowym Westfield Arkadia, przeprowadziliśmy w tym roku kilka zbiórek, podczas których wspólnie zebraliśmy ponad 18 litrów krwi. Taka ilość pozwala na przeprowadzenie np. sześciu przeszczepów serca lub dwóch przeszczepów wątroby. Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby, dlatego warto brać udział w organizowanych zbiórkach – komentuje Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Najbliższa zbiórka odbędzie się w piątek, 16 grudnia w godzinach 10.00-15.00. Krwiobus stanie przed wejściem głównym do Westfield Arkadia od strony fontanny.
– Westfield Arkadia jest aktywnym członkiem lokalnej społeczności, dlatego zależy nam na rozpowszechnianiu świadomości, jak wielkie znaczenie ma honorowe krwiodawstwo. Okres przedświąteczny to czas, w którym kierujemy swoje myśli w kierunku innych osób. Udział w zbiórce krwi może być jedną z form pomocy najbardziej potrzebującym – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
Kto może oddać krew? – podstawowe informacje
Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne by w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Nie wolno oddawać krwi w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu. Ponadto nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.
Krew można oddać po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.
Jednorazowo pobiera się blisko pół litra krwi. Zabieg trwa około 5-10 minut. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.