Komunikaty PR

Pomaganie masz we krwi – krwiobus przed Westfield Arkadia

2022-12-15  |  10:00

Okres okołoświąteczny jest wyjątkowym czasem, gdy częściej niż zwykle myślimy o ludziach dookoła nas. Jednym ze sposobów pomocy zupełnie obcym osobom jest oddanie krwi. Będzie to możliwe w specjalnym krwiobusie, który stanie przed Westfield Arkadia w piątek, 16 grudnia. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Po raz kolejny Westfield Arkadia chce zwrócić uwagę na szczególną rolę krwi – jest ona niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Pomimo rozwoju medycyny jak dotąd nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dlatego niezmiennie ważna jest promocja honorowego krwiodawstwa. W tym roku centrum handlowe Westfield Arkadia współorganizowało już trzy zbiórki krwi: 18 marca, 10 czerwca i 9 września. Podczas nich zarejestrowano 72 osoby, spośród których 41 oddało łącznie ponad 18 litrów krwi.

Cieszymy się, że wraz z centrum handlowym Westfield Arkadia, przeprowadziliśmy w tym roku kilka zbiórek, podczas których wspólnie zebraliśmy ponad 18 litrów krwi. Taka ilość pozwala na przeprowadzenie np. sześciu przeszczepów serca lub dwóch przeszczepów wątroby. Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby, dlatego warto brać udział w organizowanych zbiórkach – komentuje Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Najbliższa zbiórka odbędzie się w piątek, 16 grudnia w godzinach 10.00-15.00. Krwiobus stanie przed wejściem głównym do Westfield Arkadia od strony fontanny.

Westfield Arkadia jest aktywnym członkiem lokalnej społeczności, dlatego zależy nam na rozpowszechnianiu świadomości, jak wielkie znaczenie ma honorowe krwiodawstwo. Okres przedświąteczny to czas, w którym kierujemy swoje myśli w kierunku innych osób. Udział w zbiórce krwi może być jedną z form pomocy najbardziej potrzebującym – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Kto może oddać krew? – podstawowe informacje  

Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne by w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Nie wolno oddawać krwi w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu. Ponadto nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Krew można oddać po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.

Jednorazowo pobiera się blisko pół litra krwi. Zabieg trwa około 5-10 minut. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO! Biuro prasowe
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do Gdańska smoczą łodzią. To
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie!
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.