Pomaganie masz we krwi – krwiobus przed Westfield Arkadia
Okres okołoświąteczny jest wyjątkowym czasem, gdy częściej niż zwykle myślimy o ludziach dookoła nas. Jednym ze sposobów pomocy zupełnie obcym osobom jest oddanie krwi. Będzie to możliwe w specjalnym krwiobusie, który stanie przed Westfield Arkadia w piątek, 16 grudnia. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Po raz kolejny Westfield Arkadia chce zwrócić uwagę na szczególną rolę krwi – jest ona niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Pomimo rozwoju medycyny jak dotąd nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dlatego niezmiennie ważna jest promocja honorowego krwiodawstwa. W tym roku centrum handlowe Westfield Arkadia współorganizowało już trzy zbiórki krwi: 18 marca, 10 czerwca i 9 września. Podczas nich zarejestrowano 72 osoby, spośród których 41 oddało łącznie ponad 18 litrów krwi.
– Cieszymy się, że wraz z centrum handlowym Westfield Arkadia, przeprowadziliśmy w tym roku kilka zbiórek, podczas których wspólnie zebraliśmy ponad 18 litrów krwi. Taka ilość pozwala na przeprowadzenie np. sześciu przeszczepów serca lub dwóch przeszczepów wątroby. Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby, dlatego warto brać udział w organizowanych zbiórkach – komentuje Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Najbliższa zbiórka odbędzie się w piątek, 16 grudnia w godzinach 10.00-15.00. Krwiobus stanie przed wejściem głównym do Westfield Arkadia od strony fontanny.
– Westfield Arkadia jest aktywnym członkiem lokalnej społeczności, dlatego zależy nam na rozpowszechnianiu świadomości, jak wielkie znaczenie ma honorowe krwiodawstwo. Okres przedświąteczny to czas, w którym kierujemy swoje myśli w kierunku innych osób. Udział w zbiórce krwi może być jedną z form pomocy najbardziej potrzebującym – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
Kto może oddać krew? – podstawowe informacje
Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne by w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Nie wolno oddawać krwi w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu. Ponadto nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.
Krew można oddać po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.
Jednorazowo pobiera się blisko pół litra krwi. Zabieg trwa około 5-10 minut. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.