Pomóż polarnym niedźwiedziom
Kto pomoże polarnym miśkom, jeśli nie the White Bear Coffee? Kawiarnia wprowadziła właśnie do oferty nowość - kawowy deser Polarna Mocha. Każda sprzedana porcja wzbogaci fundusz Polar Bear Foundation, największej światowej organizacji walczącej o przetrwanie białych niedźwiedzi.
Ich perspektywy bowiem nie są wesołe. Teraz na wolności żyje zaledwie około 25 tys. polarnych niedźwiedzi. Naukowcy z Nature Climate Change prognozują, że do roku 2100 zostaną zdziesiątkowane. Nieliczna populacja uchowa się tylko na Wyspach Królowej Elżbiety, kanadyjskim archipelagu. Zagrożeniem dla tych sympatycznych ssaków, bohaterów wielu bajek dla dzieci jest oczywiście globalne ocieplenie. Powoduje ono, że ich tereny łowieckie i okres polowań kurczy się wraz z topnieniem lodowej pokrywy Arktyki. Miski cierpią głód, bo nie mają jak zdobyć pożywienia. Wiele z nich nie jest w stanie przeżyć długiej arktycznej zimy.
- Mamy w logo i w nazwie białe miśki, to zobowiązuje. Mimo, że teraz świat walczy przede wszystkim z wirusem, a nie z ociepleniem, wbrew pozorom te sprawy wiążą się, ponieważ są także wynikiem naszego niefrasobliwego taktowania natury - mówi Urszula Olechno, współwłaścicielka kawiarni the White Bear Coffee. - Chcemy zwrócić na to uwagę i po prostu nie być obojętnymi.
Bariści, z których słynie sieć białostockich kawiarni, wykreowali specjalny deser - Polarną Mochę. To aromatyczna kawa z rzemieślniczej kawiarni the White Bear Coffee Roasters ze słodkimi dodatkami - bitą śmietaną, czekoladą, karmelem i innymi niespodziankami. Doskonała na zimowe wieczory. Od weekendu dostępna jest w sprzedaży, oczywiście na razie tylko na wynos.
- Zapewniam, że jest tak słodka i aksamitna jak wydają się być białe misie - żartuje Marcin Zalewski, ekspert w dziedzinie baristyki i współwłaściciel sieci, a serio dodaje: - To naprawdę wyśmienity kawowy deser, który powinien zadowolić miłośników słodkich naparów. Wiemy też, że nasi klienci to ludzie wrażliwi społecznie. Jeśli wpadną do nas po kawę, to wielu z nich na pewno wybierze właśnie Polarną Mochę, by przy okazji wesprzeć fajną akcję. Dla klienta, dla nas i oby dla miśków to sytuacja win-win.
Z każdego sprzedanego kubka 2 złote zostaną przekazane na wsparcie Polar Bear Foundation https://polarbearsinternational.org/, organizacji od lat opiekującej się polarnymi niedźwiedziami. To grupa zapalonych naukowców i ekologów, którzy prowadzą badania nad fauną Arktyki - przede wszystkim zaś zamieszkujących ją miśków. Organizują wyprawy ratownicze i edukują młodzież (i nie tylko!) na wszystkich kontynentach, że od pokrywy lodu na biegunie północnym zależny nie tylko życie białych niedźwiedzi, ale w rezultacie też nasze.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.